DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 319806-1,06%
Afyonkarahisar
23°

AÇIK

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Bakan Eroğlu, mermer diyarına yapılan yatırımları açıkladı

ABONE OL
11 Nisan 2012 15:28
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Bakan Eroğlu, mermer diyarına yapılan yatırımları açıkladı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı başta olmak üzere diğer Bakanlıklar ve Afyonkarahisar İl Özel İdaresi tarafından 2003-2011 yılları arasında İscehisar ilçesinde yapılan yatırımlar açıklandı

Açıklamada, içme suyundan sulama suyuna, eğitimden sağlığa, çevreden tarıma birçok alanda yeni tesisler inşa edilen İscehisar’da en çok yatırım Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapıldığı bildirildi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, tamamlanan Seydiler Göleti ve Sulaması ile bin 950 dekar arazi suya kavuşturuldu. İscehisar İlçe merkezi ve Seydiler Kasabasında hizmete alınan Arsenik Arıtma tesisleri ile vatandaşlara menba kalitesinde su temini sağlandı. İnşaatı önümüzdeki yaz tamamlanacak 1000 günde 1000 Gölet Projesi kapsamında yer alan Karaağaç Göleti ve Sulaması’nın hizmete alınmasıyla 2 bin 560 dekar tarım arazisi suya kavuşturulacak.
“Yeraltı sulama sistemleri yapılıyor”
Ayrıca ülke genelinde taşkın koruma tesisleri yapımına büyük önem veren Orman ve Su İşleri Bakanlığı, İscehisar İlçe Merkezi, Çalışlar Köyü, Doğanlar Köyü, Doğlat Köyü, Seydiler Kasabası, Karaağaç Köyü Akkonak Taşkın Koruma Tesislerini tamamlayarak İscehisar ilçesini taşkın zararlarından korudu. İscehisar İlçe Merkezi 2. Kısım Taşkın Koruma işinin ihalesi ise önümüzdeki yaz yapılacak.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Afyonkarahisar’da yer altı sulamalarının modern sisteme dönüştürülmesi için 100 milyon TL ödenek ayrıldı. Bu tesisler için her ilçeye önemli miktarda yer altı sulama sistemleri yapılıyor. İscehisar ilçesinde 3 adet proje bulunmakta olup, toplam sulama alanı 2 bin 910 dekar olarak hesaplandı. Yine Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından İscehisar’ı daha yeşil bir ilçe haline getirmek maksadıyla 2003-2011 yılları arasında 11 bin 700 dekar alanda ağaçlandırma, erozyon kontrolü ve rehabilitasyon çalışması yapılarak 420 bin adet fidan dikimi gerçekleştirildi, 4 adet köy ormanı, 3 adet şehitler ormanı ve 1 adet piknik ve mesire yeri tesis edildi. Yine ağaçlandırma faaliyetleri çerçevesinde 2008 yılında 14 kilometrelik İscehisar Orta Refüjü ağaçlandırılarak 3 bin 690 adet fidan dikimli gerçekleştirildi.
“Orman köylülerine 348 bin 854 TL kredi desteği sağlandı”
Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından İscehisar’da orman köylerinde yaşayan ailelere ise 348 bin 854 TL kredi desteği sağlandı. Alım garantili fidan üretimi çerçevesinde ise 2010-2011 yılında 115 bin adet fidan üretimi yaptırılarak vatandaşlara ek gelir sağlandı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı bağlı kuruluşu Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından hava tahmini ve erken uyarıları daha isabetli yapmak gayesiyle İscehisar ilçesine 1 adet otomatik meteorolojik gözlem istasyonu kuruldu.
Bütün bunların yanı sıra Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun talep ve takipleri neticesinde İl Özel İdaresi ve diğer bakanlıklar tarafından İscehisar’a 13 milyon 249 bin 460 TL zirai destek, çevre ve altyapı yatırımları için ise toplam 4 milyon 962 bin 400 TL maddi destek sağlandığı bildirildi. İlçeye 1 adet 7 ton kapasitede çöp kamyonu hibe edilirken, yapılan terfi merkezi ile toplanan katı atıklar Afyonkarahisar Katı Atık Düzenli Depolama Tesislerine taşınıyor.
“4 adet ilköğretim okuluna
ek derslik yapıldı”
Eğitim alanındaki çalışmalar çerçevesinde Karaağaç İlköğretim Okulu tamamlanarak eğitim öğretime başladı, 4 adet İlköğretim Okuluna ek derslikler yapıldı. İscehisar’da eğitim öğretimin kalitesini artırmak için, Anadolu Lisesi, Anadolu Öğretmen Lisesi ve Anadolu İmam Hatip Lisesi hizmete alındı. Halk Eğitim Merkezi Binası ve Konarı İlköğretim Okuluna 8 derslik yapımı projesi de yatırım programına alındı. İscehisar ilçesinde Küçük Sanayi Sitesi tamamlanarak esnafın hizmetine sunuldu. Emniyet Amirliği Binası hizmete alınırken, İscehisar futbol sahasında tribün ve soyunma odaları tesis edilmiştir. İscehisar Devlet Hastanesi Acil servis ek bina yapımı tamamlandı.
“135 kilometre yol çal��şması gerçekleştirildi”
Yine İl Özel İdaresi tarafından İscehisar ilçesinde 135 kilometrenin üzerinde yol çalışması, 22 adet içme suyu tesisi yapımı, 17 adet kanalizasyon şebekesi, 10 adet foseptik inşaatı, 1 köyde yer altı sulama tesisi, 14 adet limit içme suyu işi, 7 adet sondaj kuyusu projeleri tamamlanarak hizmete girdi. İscehisar ilçesindeki köylere toplam 58 bin 567 metrekare parke taşı döşendi, 10 köyde çocuk oyun alanı tesis edildi. İscehisarlılar’a hizmet vermesi gayesiyle 1 adet ambulans ile 1 adet itfaiye aracı İl Özel İdaresi tarafından ilçeye gönderildi. İscehisar’a yapılan yatırımlar ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, mermerler diyarı İscehisar’a yapılan bu yatırımların ilçe halkına hayırlı olmasını diledi. (Kocatepe)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.