“Bangladeş’i kendimizden farklı görmüyoruz”

“Bangladeş’i kendimizden farklı görmüyoruz”

Bangladeş Ankara Büyükelçisi Mosud Mannan’ın Afyonkarahisar Belediyesi ziyaretinde konuşan Başkan Mehmet Zeybek, “Bangladeş’i kendimizden farklı görmüyoruz” dedi

 

Bangladeş Ankara Büyükelçisi Mosud Mannan, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’i ziyaret etti. Bangladeş Afyonkarahisar Fahri Konsolosu Kazım Özer ile birlikte gerçekleşen ziyarete Başkan Yardımcıları Süleyman Karakuş ve Benol Kaplan’da katıldı. Ziyarette Büyükelçi Mannan’a Başkan Zeybek şehrin güzelliklerinden bahsetti.
“AFYONKARAHİSAR ANADOLU’DA ÖZELLİĞİNİ BOZMADAN MUHAFAZA EDEN İLLERİN BAŞINDA GELİR”
Büyükelçi’nin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Başkan Zeybek, Afyonkarahisar’ın tarihi ve kültürel değerlerinin yanı sıra yer altı ve yer üstü zenginlikleriyle tanınan bir şehir olduğunu söyledi. Afyonkarahisar’ın Kurtuluş Savaşı’nın temellerinin atıldığı derin bir tarihe sahip olduğunu kaydeden Başkan Zeybek, “Şehrimizin geçmişinden günümüze kadar Anadolu’da nerdeyse özelliğini bozmadan muhafaza eden illerin başında gelir. İnanç yönünden vatanını, milletini, bayrağını ve devletini seven insanların yoğunlukta olduğu bir şehir. Aynı zamanda huzurlu bir şehir.” dedi.
“YER ALTI VE YER ÜSTÜ ZENGİNLİKLERİMİZ VAR”
Büyükelçi Mannan’a şehrin yer altı zenginliklerinden de bahseden Zeybek şöyle konuştu: “Yer altı kaynaklarımızın başında mermerimiz geliyor. Aynı zamanda gıda sektöründe önde gelen illerin arasındayız. Şöyle ki İstanbul’un kırmızı et ihtiyacının yüzde 25’i karşılıyoruz. Bunun yanında yer altı zenginliği olarak Türkiye’de termal suyun en çok olduğu illerin başındayız. Termal sudan elektrik üretmekle beraber, otellerimizde kullanıyoruz, aynı zamanda 35 bin konutu da termal suyla ısıtıyoruz. Ayrıca Türkiye’nin yumurta borsasını elinde bulunduran tek iliz.”
“LEZZET PAKETLERİNDEN
ÇOK GÜZEL GERİ DÖNÜŞLER ALDIK”
Gastronomi Birimi tarafından Büyükelçilere gönderilen lezzet paketinden de bahseden Başkan Zeybek şu ifadeleri kullandı: “Lezzet paketlerinden çok güzel geri dönüşler aldık. Kendisi bizleri ziyaret eden ilk büyükelçi. İnşallah Büyükelçilerimizi iş insanlarımızla buluşturarak bu noktada ticari ilişkilerin olacağından hiç şüphem yok. Belediye olarak bizlerde katkıda bulunmak istiyoruz. Buda mutlu eder. Bangladeş’i kendimizden farklı görmüyoruz.”
“ÇOK ÖZEL BİR ŞEHİR”
Büyükelçisi Mosud Mannan, Afyonkarahisar’ın tarihi ve kültürü ile önemli bir şehir olduğuna dikkat çekti. Mannan, “Tarihi ve kültürel şehre ilk ziyaretim ve çok mutluyum. Bundan sonrada gelmeye devam edeceğim. Gerçekten burası çok özel bir şehir. Buradaki misafirperverlikten çok memnun kaldım. Her iki ülke Müslüman olduğu için ve laik ülkeler olduğu için Allah’ın izni ile ilişkilerin ilerlememesi için hiçbir sebep yok. Afyonkarahisar’ın çok güzel bir manzarası var. Kocaman bir dağın eteğinde kurulmuş harika bir şehir. Aynı zamanda mermer konusunda da ünlü bir şehir.” diye konuştu.
“BANGLADEŞ HALKININ
SELAMINI GETİRDİM”
Bağımsızlıklarının 50. Yılı dolayısıyla Bangladeş halkının selamlarını getirdiklerini söyleyen Büyükelçi Mannan, “Afyonkarahisar’da gerçekten büyük bir misafirperverlik gördüm.” ifadelerini kullandı.
“AFYONKARAHİSAR
MUTFAĞINA HAYRAN KALDIM”
Afyonkarahisar mutfağına hayran kaldığını belirten Mannan, “Bizlere lezzetli yemekler ikram ettiler. Gerçekten bu yemeklerin lezzeti ve özellikle sunum şekli beni çok etkiledi. Zaten UNESCO’nun da Afyonkarahisar’ı gastronomi şehri ilan etmesi bunun bir göstergesidir. Burada bulunmaktan çok mutluyum.” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ziyaretin anısına Büyükelçi Mannan’a Taş medrese el emeği ile üretilen seccade ve baston takdim etti. Büyükelçi Mannan’da Başkan Zeybek’e Bangladeş’in meclis binasının yer aldığı fotoğraf şilti takdim etti. >> Ş. Cüneyt BURSALIOĞLU

 

YASAL UYARI

Kocatepe Gazetesi’ne ait haberlerin alınıp/kopyalanıp başka yayın organlarında kullanılması halinde yasal yollara başvurulacaktır. Telif hakkı davası açılacaktır. Haberlerin belirli bir kısmını alarak yada başlığını değiştirerek veyahut alt üst edilerek de (gazeteci tabiri ile takla attırıp) alınıp/kopyalanıp başka yayın organlarında kullanılması halinde de yasal yollara başvurulacaktır. Telif hakkı davası açılacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi