Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bayramda Sağlıklı Beslenmeye Dikkat!

İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Serhat Korkmaz, Ramazan Bayramını kutladı. Dr. Korkmaz, başta beslenme olmak üzere bayramda dikkat edilmesi gereken sağlık konularında tavsiyelerde bulundu.

İl Sağlık Müdürü Uzman

Afyonkarahisar Sağlık Müdürü Uzman Dr. Serhat Korkmaz, Ramazan Bayramına yönelik sağlık tavsiyelerinde bulundu.

“BAYRAMDA ALINAN GIDALARA DİKKAT EDİLMELİ”

“Bütün bir ay boyunca sadece Allah rızası için oruç tutan; oruç tutmanın gün boyu aç ve susuz kalmaktan ibaret olmadığı idrakine varan kişiler için daha bir önem arz eder. Tevekkülün, sabrın, iradenin, paylaşma ve dayanışmanın bayramı olan Ramazan Bayramı arifesindeyiz.” diyen Dr. Korkmaz, “Öncelikle Ramazan Bayramını şimdiden en içten dileklerimle kutluyorum. Başta sağlık çalışanları olmak üzere, bayramda nöbet tutacak olan bütün çalışanlara kolaylıklar diliyorum. Hayatımızın her anında önemli olan dengeli, düzenli beslenme Ramazan Bayramı’nda daha bir önem kazanmaktadır. Muhteşem bir şekilde hazırlanan bayram sofraları bir ay boyunca yavaşlayan metabolizmaya oldukça ağır gelecek durumdadır. Güzel bir gelenek olan bayram ziyaretlerinde yapılan ikramlar maalesef bol şekerlidir. Heyecan, coşku ve sevinçle beklenilen Bayramı ve sonrasındaki günleri sağlıklı bir şekilde geçirmek için özellikle Bayramın ilk günlerinde alınan gıdalara dikkat edilmeli. Bir ay boyunca farklı bir beslenme düzenine alışmış olan metabolizmanın, tekrar eski beslenme düzenine uyum sağlaması için birden yemeye yüklenmemeli. Aksi takdirde başta mide ve diğer sindirim sistemi problemleri olmak üzere pek çok hastalığa davetiye çıkarılmış olur. Bayram boyunca ikram edilen tatlıların hepsini tüketmeyip ziyaretlere giderken yürümeyi tercih etmek, bu tür rahatsızlıkların önüne geçmeye yarayan en basit önlemlerdir.” dedi.

“BAYRAMDA DA SU TÜKETİMİ BÜYÜK ÖNEM TAŞIMAKTADIR”

Sağlıklı bir bayram geçirmek ve bayram sonrası sağlıklı bir yaşam sürmek için dikkat edilmesi gerekenleri açıklayan Dr. Korkmaz, şunları kaydetti: “Güne hafif bir kahvaltıyla başlanıp, öğünler en az 2 en fazla 4-5 saat aralıklarla olacak şekilde ayarlanmalıdır. Her öğünde 4 temel besin grubu süt ve süt ürünleri, et-yumurta ve kuru baklagiller grubu, sebze-meyve grubu ve tahıl grubu yiyeceklerden yeterli miktarda alınmalı, besinler iyi çiğnenmeli ve hızlı yenmemelidir. Ramazan ayı gibi bayramda da su tüketimi büyük önem taşımaktadır. Suyun yerini meşrubat, gazlı ve kafeinli içecekler kesinlikle tutmaz. Günlük ortalama 2-2,5 litre su tüketilmeli; buna ilave olarak sadece taze sıkılmış meyve suyu ve az şekerli limonata- komposto alınabilir. Şeker, kalp ve yüksek tansiyon hastaları ile kronik hastaların, sürdürdükleri diyete bayram süresince de özen göstermeleri önemlidir. Ayrıca, 0-12 yaş grubu bebek ve çocukların, büyüme ve gelişimine katkısı olmayan, boş kalori kaynağı şeker ve şekerli besinlerden uzak tutulması, bu tür besinlerin tüketiminden sonra diş temizliğine özen gösterilmesi gerekir. Şeker ve şekerli ürünleri satın alırken de Tarım ve Köy işleri Bakanlığı’ndan izinli olmasına, son kullanma tarihi geçmemiş ve ambalajı bozulmamış olmasına dikkat edilmelidir. Ağır şerbetli tatlılar yerine hafif sütlü tatlılar tercih edilmeli. Ramazan boyunca önerilen sahur yemekleri, Ramazan sonrası gece yemek şeklinde sürdürülmemeli, gece açlık hissedildiğinde meyve, yoğurt gibi besinler tüketilebilir. Ramazan boyunca yavaşlayan metabolizmanın hızını arttırmak için hafif fiziksel aktiviteler yapılabilir. Sindirim sisteminin rahat çalışması, kabızlık vb. sorunlar yaşanmaması için bol lifli sebze ve meyveler tüketilmelidir. Daha detaylı bilgi ve alınan gıdalardaki şeker miktarlarını görmek için www.beslenme.gov.tr adresine başvurulabilir. Bütün halkımızın Ramazan Bayramını tekrar kutluyor; sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir Bayram geçirmelerini temenni ediyorum.”