Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Belçika’da 40 Bin Kişilik Toplantı

İslam Toplumu Milli Görüş (İGMG) Afyonkarahisar İl Başkanı Himmet Uysal, Milli Görüşçülerin Belçika’da büyük bir buluşmaya imza attığını belirtti

İslam Toplumu Milli Görüş

İslam Toplumu Milli Görüş (İGMG) Afyonkarahisar İl Başkanı Himmet Uysal,  Belçika’da 40 bin kişinin bir araya geldiği toplantı hakkında bilgi verdi. Uysal, “Avrupa’da ve dünyanın diğer uçlarında yaşayan Türklerin katıldığı büyük buluşma tam 10 yıl sonra Belçika’da gerçekleşti. Her anı coşkulu ve her katılımcının hasretini dışa vurduğu bu tarihi buluşmayı izlemek için ben de Belçika’nın Hasselt kentindeydim. İslâm Toplumu Milli Görüş’ün (IGMG) çağrısıyla 40 bine yakın insan kapalı spor salonunu deyim yerindeyse tıka basa doldurdular. Salona girdikten bir süre sonra; buradaki ortamı, heyecanı, samimiyeti, gayreti ve muhabbeti aktarmak zor olacak en iyisi anı yaşamak, dedim. Instagram’dan birkaç hikâye paylaştıktan sonra ambiyansı izledim. Anı yaşamak gibisi yoktu.

Üç gündür ‘Nasıl ifade edebilirim’ diye düşünüyorum. Öncesinde, merhum Necmettin Erbakan ile arkadaşlarının, 80’lerin sonunda ise Refah Partisi çevresinde oluşan hava vardır ya hani, hep konuşulan, hasretle yâd edilen ve adına ‘dava’ denilen… Özelde Türkiye’deki dindar Müslümanların, genelde dünyadaki tüm mazlumların dertlerini omuzlayıp çetin bir siyasi mücadeleye koyulan insanların, muhabbet bağıyla örülmüş, hukukunu İslâm kardeşliğinin oluşturduğu ve artık ‘eskide kalan’ günlere gittim, Belçika’da” dedi.

43 ÜLKEDEN KATILIM

Uysal, şu ifadeleri kullandı:

“Milli Görüş’ün çatısı altında toplanmanın nasıl bir duygu olduğunu yıllar sonra yeniden tadarken, Milli Görüş’ün Türkiye’deki politik ayrışmaların dışında, siyaset üstü bir yapı olduğunu da yerinde gözlemlemiş oldum. Aktarmaya çalıştığım duyguları, Türkiye’den gelip İslâm Toplumu Milli Görüş’ün programlarına katılan çok sayıda isimden daha önce duymuştum. Evet gerçekten de bizlerin 90’lı yıllarda teneffüs ettiği ve zamanla kaybolan o samimi hava IGMG çatısı altındaki her etkinlikte ya da bir caminin çay ocağında esmeye devam ediyor. İslâm Toplumu Milli Görüş adını alan yapılanma bugün bir dünya hareketine dönüştü. Teşkilatın, 10 yıl sonra gerçekleştirdiği büyük buluşmaya 43 ülkeden delege ve gönüllü katılımı oldu. Salonda, her ülke ve bölgeden yoklama alındı ve Avrupa’ya uzak diyarlar sayılan; Japonya, Avustralya, ABD ile Kanada delegeleri yoğun alkış aldı. Dünya Uygur Kongre Başkanı Dolkun İsa, Arakan Rohingya Ulusal Organizayon Başkan Yardımcısı Nezamül Hasan, Kamboçya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Othsman Hassan ve Kuzey Makedonya Üsküp Müftüsü Dr. Kenan İsmaili’nin dünya mazlumlarını temsilen yaptıkları konuşmalar, merhum Erbakan’ın Milli Görüş’ü tüm insanlığın kurtuluş reçetesi ilân etmesinin sözlü ispatlarıydı adeta.”