Belediye uyardı: Aman dikkat!

Belediye uyardı: Aman dikkat!

Afyonkarahisar Belediyesi, vatandaşları baca yangınlarına ve karbonmonoksit gazı zehirlenmelerine karşı uyardı

 

Afyonkarahisar Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte karbonmonoksit gazı nedeniyle yaşanan ölümlerin önüne geçmek için tedbirli olup, kurallara uymalıyız. Soba ve kaloriferin yanlış kullanımı üzücü sonuçlara yol açabildiğinden bu konuda bilinçli ve tedbirli olmalıyız. Temizlenmeyen soba ve bacalar, zaman içinde kurum bağlayarak tıkanmalara sebep olurken, sobaların yanması ile birlikte, bacalarda biriken kurumlar ise potansiyel yangın tehlikesi oluşturur. Ayrıca tıkanmış bacalar tahliye edilemeyen karbonmonoksit gazları oluşturur, zehirleyerek ölüme sebep verir.” denildi.
Açıklamada sobalı evlerde yaşayan vatandaşların baca yangınlarına ve zehirlenmelerine karşı şu önlemleri alması uyarısında bulundu:
“Baca çıkışları aşırı rüzgârlara karşı tedbir için en az çatı seviyesinden 100 cm’den yüksek olmalı. Baca temizliğinde bacaları yakarak temizlemeye teşebbüs edilmemeli. Yılda iki kez bacalar temizlettirilmeli. Temizlenmeyen bacalarda oluşan kurumun baca yangınlarına neden olduğu unutulmamalı. Tıkalı ve iyi çekmeyen bacaları kullanarak can güvenliği tehlikeye atılmamalı. Bacalarda oluşan çatlaklara karşı önceden önlem alınmalı. Kaliteli yakıt kullanılmasına özen gösterilmeli. Baca yangınlarının çatı yangınlarına sebebiyet vereceği unutulmamalı. Bacanızda sorun çıktığında (112) Acil Çağrı Merkezi aranmalı.”
Doğalgazlı evlerde de dikkat edilecek hususlar hakkında da bilgiler verilen açıklamada, “Doğalgazlı evlerde yaşayan vatandaşlar şu uyarıları dikkate almalı: “Pencere veya duvarlara monte edilen, ortama taze hava girmesini ve herhangi bir gaz kaçağı durumunda da gazın dışarıya tahliye edilmesini sağlayan menfezler asla iptal edilmemeli ve üzeri kapatılmamalıdır. Kombi, şofben gibi cihazların her yıl kış mevsimine girmeden yetkili servisler aracılığıyla bakımı yaptırılmalıdır. Baca gazının kimyasal yapısında veya diğer dış etkenlerden dolayı bacaların deformasyona uğraması ihtimaline karşı, yetkilendirilmiş baca temizleme firmalarına kontrol ettirilmelidir. Gaz kaçağı riskini ortadan kaldırmak için ocak ve kombilerdeki eskimiş, paslanmış veya ömrü tamamlanmış bağlantı refleksleri mutlaka yenilenmelidir. Lodoslu havalarda baca çekişi olumsuz yönde etkileneceğinden gaz sızıntısına karşı dikkatli olunmalı, bacalı cihazın bulunduğu odadaki menfezlerin açık olması sağlanmalıdır.” ifadeleri kullanıldı. >> Hayriye CANER’in Haberi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi