DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 320934-1,99%
Afyonkarahisar
24°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Bölgesel İnsan Kaynakları Geliştirme Merkezi kuruldu

Bölgesel İnsan Kaynakları Geliştirme Merkezi kuruldu

ABONE OL
30 Eylül 2016 14:02
Bölgesel İnsan Kaynakları Geliştirme Merkezi kuruldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Bölgesel İnsan Kaynakları Geliştirme Merkezi kuruldu

Zafer Kalkınma Ajansı’nın bu yılki 11’inci Yönetim Kurulu toplantısı, Afyonkarahisar Valisi ve ZEKA Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Yıldırım’ın katılımıyla Manisa Saruhan Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıya Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Uşak Valisi Ahmet Okur, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Afyonkarahisar İl Genel Meclisi Başkanı Salih Sel, Uşak İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Nacar, Kütahya İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser ve Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adnan Erbil de iştirak etti.  
Toplantının açılış konuşmasını yapan ZEKA Yönetim Kurulu Başkanı, Afyonkarahisar Valisi Aziz Yıldırım, toplantının gündem maddeleri hakkında bilgi verdi.
SORUNLAR VE ÇÖZÜM YOLLARA MASAYA YATIRILIYOR
Vali Yıldırım; “2016 yılında uygulamaya başladığımız güdümlü proje desteği kapsamında gelecek proje rehberlerini ele almayı planlıyoruz. 2. ve 3. gündem maddelerimizde de yararlanıcılardan gelen proje ödemeleri ve 2014 yılında ilan edilen turizm, enerji ve çevre alt yapı mali destek programı kapsamında desteklenen projelere ilişkin ilerleme raporlarını ele alacağız. Mevzuatımızın izin verdiği ölçüde projelerin uygulanmasını kolaylaştırmak adına yararlanıcılarımızdan gelen talepleri olumlu karşılamayı planlıyoruz. Yapıcı olmaya azami gayret gösteriyoruz. Projelere mali destek sağlamanın yanında sağlanan desteklerin etkin ve belirlenen hedeflere uygun bir şekilde kullanılıp kullanılmadığını iki ayda bir hazırlanan bu raporlar vasıtasıyla yakından takip ediyoruz ve üyelerimizi de bilgilendiriyoruz. 4. gündem maddemizde 7 Ocak 2016 tarihinde fiili olarak başlayan TR33 Bölgesindeki işveren ve işçilerin uyum yeteneğinin arttırılması ki, biz buna kısaca ZAFER İN Projesi diyoruz, operasyonun yoğun bir şekilde devam eden faaliyetlerini görüşeceğiz. Bu operasyon ile bölgemizde dönüşen ekonomik yapıda oluşan iş gücü açığının kapatılması, işgücü açığı oluşturan sektörlerde istihdam edilmek üzere insan kaynağı yetiştirilmesi, ortaya çıkan sorunların analizi, çözüm yollarına ilişkin politikalar geliştirilmesi, işgücüne yatırımın önemi konusunda fark yaratılması ve kurum ve kuruluşların insan kaynağı kapasitelerinin geliştirilmesini amaçlamaktayız. Bu doğrultuda ajansımız bünyesinde Bölgesel İnsan Kaynakları Geliştirme Merkezi’ni (BİGEM) kurduk. BİGEM’in stratejik planı ve yol haritasını görüşeceğiz” dedi.
İŞVERENLERİN EĞİTİMİ DE ÖNEMSENİYOR
İşverenlere ve çalışanlara kapasitelerini artırmaları için eğitimler verileceğini sözlerine ekleyen Vali Aziz Yıldırım; “Operasyon kapsamında kilit paydaşlarla toplantılar yaptık. İlgili aktörlerle Birleşik Krallık ve İtalya’ya çalışma ziyaretleri gerçekleştirildi. Ayrıca bölgede belirlenen 9 öncelikli sektörde mevcut durum ile işverenlerin ve çalışanların sektörlere ilişkin çalışmalarını saptamak üzere anket çalışmaları da yapılmış bulunmaktadır. Bu anketler sonucunda sektörel işgücü boşlukları saptanacak ve veri analizleri gerçekleştirilecektir. Ekim 2016’dan itibaren bölgedeki çalışanların ve işverenlerin kapasitelerinin geliştirilmesi için toplamda 100 bin saati aşan eğitimler vermeyi de planlamaktayız. Bunun yanında mevcut kapasitelerden daha fazla verim alabilmek için çalışmalarımızı artırarak devam etmekteyiz. Önemli olan mevcut kapasiteden daha fazla verimi alabilmek için de personelimizi daha iyi eğitim aynı işgücünden daha yüksek bir verim elde edebilmek için ZEKA İN projesi gerçekleştiriliyor. Eğitimlerimizi sadece çalışanlarımıza vermiyoruz. Eğitimlerimizi işverenlere de verme amacındayız. İşverenlerimiz de belki o ana kadar görmedikleri fırsatları görmek suretiyle işyerini çok daha iyi idare edebileceklerdir. Belki çok küçük yatırımlarla da daha büyük verimler temin edebilecektir” ifadelerini kullandı. (Kocatepe Haber Merkezi)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.