DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 359189-1,72%
Afyonkarahisar
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Bu yılın teması “Cami ve İlim”

Bu yılın teması “Cami ve İlim”

ABONE OL
4 Ekim 2020 16:39
Bu yılın teması “Cami ve İlim”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Afyonkarahisar İl Müftüsü Sinan Kazancı, bu yıl “Cami ve İlim” teması ile 1-7 Ekim tarihleri arasında idrak edilen “Camiler ve Din Görevlileri Haftası”nı kutladı

 

İl Müftüsü Sinan Kazancı, “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” nedeniyle il genelinde yürütülecek çalışma ve programlar hakkında bilgi verdi.
“CAMİİLER BAĞIMSIZLIĞIN
İLHAM KAYNAĞI”
Asr-ı Saadetten günümüze milli ve manevi hayatı ayakta tutan ve toplumu besleyen mekânların cami ve mescitler olduğunu hatırlatan Kazancı, “Camiler tarihimizin, kültürümüzün, medeniyetimizin hatıralarının saklı bulunduğu, din, vatan, millet ve bayrak sevgisinin gönüllere nakşedildiği mekteplerdir. Camiler ve minarelerde okunan salalar, ezanlar bağımsızlığımızın en güzel ilham kaynağıdır. Aynı zamanda camiler; Ülkemizin bölünmez bütünlüğünün, milli bilirlik ve beraberliğimizin en önemli teminatlarındandır. Camiler, sevginin, barışın, kardeşliğin, bağımsızlığın, hürriyetin sembolüdür. Hicret sonrası ilk ortaya çıkan kurum Mescid-i Nebidir. O günden bu zamana İslam toplumları için camiler hayatın merkezinde, hatta mimari olarak da şehirlerin kalbindedir.” dedi.
“HAFTA 1986 YILINDAN
İTİBAREN KUTLANIYOR”
Sinan Kazancı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın (DİB), ibadet, sevgi ve ilim mekânları olan camileri hayatın merkezine yeniden taşıyabilmek amacıyla Ekim ayının ilk haftasını “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak ilan ettiğini belirterek, “1986 yılından itibaren kutlanmakta olan ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’ özellikle son yıllarda seçilen temalarla kamuoyunda daha etkili mesajların verilmesine ve hafta boyunca yapılan faaliyetlerle çeşitli konuların halkımızın dikkatine sunulmasına vesile olmaktadır. Başkanlığımız 2011 yılından bu yana camilerimizin toplumun tüm kesimlerini kucaklayan birer ibadet mahalli olduğuna dikkat çekmek ve camileri toplumsal hayatın önemli bir odağı haline getirmek amacıyla bazı önemli konuları ele almış ve bu konular bağlamında bir dizi faaliyet gerçekleştirmiştir.” ifadelerine yer verdi.
“BU YILIN TEMASI
CAMİİ VE İLİM”
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2020 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası temasını “Cami ve İlim” olarak belirlediğini bildiren Kazancı, “Birçok camimizde erkek cemaat ile birlikte kadın cemaatimiz de oluşmaya başlamış, engelliler için yeni düzenlemeler yapılmış, çocuklar her zaman camilerimizin neşesi ve süsü olarak kabul edilmiştir. Şüphesiz bu faaliyetler bir hafta ile sınırlandırılamayacak kadar zengin bir içeriğe sahiptir. Diyanet İşleri Başkalığımızca 2020 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftasının ana teması olarak belirlenen ‘Cami ve İlim’ konusu kapsamında hafta boyunca yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilecek etkinliklerle İslam tarihi ve medeniyetindeki yeri ve önemi göz önünde bulundurularak camilerin sevgi, ilim ve birlik mekânı olduğuna dikkat çekilecek, insanlar malum süreçten dolayı pandemi tedbirlerine riayet edilerek caminin manevi ikliminde buluşmaya davet edilecek, camiyi dini, toplumsal ve mimari yönü ile hayatın merkezine taşımanın önemi üzerinde durulacak, böylece camilerimizin tarihte yüklendikleri misyonun tekrar canlandırılmasına katkı sağlanacaktır.” dedi.
“CAMİİLER MEKTEBE DÖNÜŞECEK”
“Bu itibarla kadim medeniyetimizde olduğu gibi günümüzde de camileri ilimle buluşturmak için, her bir camimize mütevazı de olsa bir kitaplık kazandırılacaktır.” diyen Kazancı sözlerini şöyle sürdürdü: “Kütüphane kazandırmak, var olan kitaplıkları, kütüphaneleri zenginleştirmek, toplumu dini konularda aydınlatmak hedeflenmektedir. Din görevlilerimizin namaz öncesinde ve sonrasında yaptığı; ilmihal, tefsir, fıkıh, hadis okumaları, sohbet ve vaazlarla, cami cemaatine yönelik yapılan akşam dersleriyle, ayrıca çocuklarımıza yönelik yaz Kur’an kursları ile camilerimizi mektebe dönüştürmek amaçlanmaktadır.”
“FATİH KURT VİDEO
KONFERANS VERECEK”
Afyonkarahisar Müftülüğü olarak bu haftaya özel yapılacak çalışmaları aktaran Kazancı, “Camilerimizin inşası ve ihyasında emeği geçen ve ahirete irtihal edenler için 1 Ekim Perşembe günü İmaret Camii’nde öğle namazı öncesinde Mevlid programı icra edilerek program sonunda hatim duası yapıldı. Belirlenen camilerde, 1-7 Ekim tarihleri arasında Kuran-ı Kerim ziyafeti programları düzenlenecek. Emekli din görevlilerimiz ziyaret edilecek. Personelimize ve halkımıza yönelik il müftülüğü sosyal medya hesaplarından uzman konukların katılımıyla on line olarak söyleşi ve sohbet programları icra edilecek. Kanal3 Tv ve Gün Fm’de ‘Cami ve İlim’ konusunda sohbet programları yapılacak. Gençlere ve ailelere yönelik yine online olarak kitap hediyeli yarışmalar düzenlenecektir. Hafta boyunca yerel basında ‘Cami ve İlim’ konulu makaleler yayınlanacaktır. 5 Ekim Pazartesi akşamı saat 20.00’de İl Müftülüğü ADRB İnstagram hesabından canlı olarak Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kurt’un katılımıyla ‘Cami ve İlim’ konulu video konferans gerçekleştirilecektir.” ifadelerini kullandı.
“ALLAH SALGIN
HASTALIKLARDAN KORUSUN”
Bu vesileyle, Aziz Türk Milleti’nin dini ve manevi hayatına hizmet eden din görevlilerinin “Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nı kutlayan Kazancı şunları kaydetti: “Ahirete irtihal eden değerli din görelilerimize Yüce Rabbimden rahmet diliyor, hayatta olanlara sıhhat ve afiyet içerisinde nice hizmetler nasip etmesini niyaz ediyorum. Camilerimiz ve mescitlerimiz için emek veren, katkı yapan bütün hayır sahiplerinin hayatta olanlarına sağlık, afiyet, ahirete irtihal edenlere rahmet diliyorum. Rabbim bizleri kalpleri mescitlere bağlı olan kullarından eylesin. Bizleri salgın hastalıklardan muhafaza eylesin. Birlik, beraberlik, kardeşlik içerisinde bu aziz vatanda huzur içerisinde yaşamayı nasip eylesin.” >> Kocatepe Haber Merkezi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.