Bülbül: Kılıçdaroğlu’nun maruz kaldığı ölçüsüzlüğü kınıyoruz

Bülbül: Kılıçdaroğlu’nun maruz kaldığı ölçüsüzlüğü kınıyoruz

DP İl Başkanı Hikmet Bülbül, galiz hakaretlere ve tehditlere maruz kalanın sadece CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olmadığını, tepki göstermeyen herkesin, garip şekilde destek verenler kadar demokratik siyasetin kirlenmesine zemin hazırladıklarını belirtti. Bülbül, “Sayın Kılıçdaroğlu’nun maruz kaldığı bu ölçüsüzlüğü kınıyoruz” dedi

Demokrat Parti (DP) Afyonkarahisar İl Başkanı Hikmet Bülbül, gündemi değerlendirerek, AK Parti hükümetini eleştirdi.

“İKTİSAT LİTERATÜRÜ ŞAŞKIN BIRAKILDI”

AK Parti iktidarının her geçen gün, yeni bir adım ve yeni bir söylemle kendisi ile çeliştiğini kaydeden DP İl Başkanı Hikmet Bülbül, “Geride bıraktığımız hafta, özellikle AK Parti Genel Başkanı Sayın Erdoğan’ın tezlerini tevil ve iddialarını tekzip edecek bir dizi gelişmeye sahne oldu. Bunların başında gelen ise iktisat literatürünü şaşkın bırakan ‘Faiz sebep, enflasyon neticedir.’ tezidir. Tez demekten öte; anlaşılmaz ve nihayetinde milyarlarca liralık kayba neden olan inat, muhtemelen sahada artık siyasal sonuçlar da doğurmaya başladığından, kendileri tarafından kırılmıştır, kırmak zorunda kalmışlardır. Ancak devletin şeffaflığını nazara alarak bilebildiğimiz kadarıyla 100 milyar dolarlık bir maliyet, sadece geçtiğimiz 6 ayda milletin sırtına bu anlamsız inatla yüklenmiştir. Nitekim geçtiğimiz hafta Merkez Bankası Para Politikası Kurulu beklentilerin de üzerinde bir oranla, 475 baz puanlık bir faiz artırımı ile politika faizini yıllık bazda yüzde 15’e çıkarmıştır.” dedi.

“MİLLETE ACI REÇETE ÖNEREN İKTİDAR UTANMADAN UZAK”

Hikmet Bülbül, önceki dönem Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın istifası şeklinde adlandırılan görevi terki sonrası hissedilir biçimde tepki veren piyasaların, küçük bir dalgalanma yaşadığına değindi. Bülbül, “Bu durum göstermektedir ki piyasaların önem verdiği tek şey para politikası, mali disiplin ya da iktisadi istikrar değil, liyakat, adalete bağlı bir rical ve keyfiyetten uzak, akılcı bir yaklaşımdır. Millete ‘acı reçete’ önerecek kadar utanmadan uzaklar. Bu yaklaşıma sahip olmadıkları için iflasa yaklaştırdıkları, hatta tam anlamıyla batırdıkları bir devlette, millete ‘acı reçete önerecek kadar da utanmadan uzaklardır. Bilmeleri gerekir ki bu millet; sayelerinde, kendileri daha iyi arabalara binsin, eşleri eşrafları 3 liralık işten 300 lira kazansın, yandaş şirketlerin servetleri ‘garanti’ olsun diye yıllardır reçetenin en acısına maruz kaldı. Oğlunun istediği pantolonu alamadığı için kendini asan bir babadan daha ‘acı’ ne var? Söyleyelim; evlatları ısınsın diye yanlarına fön makinesi koyan ve evlatları ile birlikte can veren bir annenin acısı.” ifadelerini kullandı.

“DIŞ İLİŞKİLERDE KESKİN DÖNÜŞ YAPILDI”

İktidarın ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, keskin 2. dönüşünün AB ve ABD ile ilişkiler konusunda yaşandığını belirten Bülbül şu ifadeleri kullandı: “Sayın Erdoğan, partisinin Kütahya, Afyonkarahisar, Batman ve Siirt 7. olağan il kongrelerinde canlı bağlantı üzerinden konuştu. AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Kendimizi başka yerlerde değil Avrupa’da görüyor, geleceğimizi Avrupa ile birlikte kurmayı tasavvur ediyoruz.’ derken, ABD ile ise uzun ve yakın müttefiklik ilişkilerini, bölgesel ve küresel tüm meselelerin çözümünde aktif olarak kullanmak arzusunda olduklarını ifade etti. Ne gariptir ki bu açıklamalar Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in Türkiye ile ilişkilerde gidilecek yöne 10-11 Aralık’ta yapılacak AB Liderler Zirvesinde karar verileceğini belirterek, ‘İlişkilerimizde dönüm noktasına doğru yaklaşıyoruz.’ demesinden sonra yapıldı.”

“AK PARTİ BAŞLANGIÇ NOKTASINA DÖNDÜ”

Hikmet Bülbül, Türkiye’nin 60 yıllık birikimi ve hedeflerini bir kenara bırakarak özellikle son dönemde AB ile ilişkilerini zorunlu sığınmacı meselesi üzerinden sürdürdüğüne dikkat çekerek şunları kaydetti: “AB hedeflerini ‘vize serbestisine indirgeyen ve adım adım eksenini saptıran, şakülünü yitiren AKP, şimdi başladığı yere geri döndü. Elbette AKP’nin her dönüşünde, her aldandığında ortaya çıkan maliyet yine milletin sırtına kaldı. Hep dediğimiz gibi; nimet iktidara, külfet vatandaşa. Sayın Erdoğan’ın ABD ile alakalı söyledikleri de ayrı bir tartışma konusudur. İslami referanslara sahip ve hâkim, Kudüs’ü bir namus davası diye niteleyen bir cenahın liderliğini yürüten Erdoğan’ın Trump’lı ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan ettiğini unutması mümkün mü? Gerçi Mavi Marmara hadisesi sonrası yüzleri bükülmeden, öldürülenlerin bu ülke vatandaşı olduğunu unutanların, tazminata tav olanların ‘one minute’ sözlerinde sadakat aramak hata olur. Dahası Suriye’de PYD’ye, PKK’nın uzantısı terör örgütüne milyarlarca dolar silah yardımı yapanın ABD olduğunu, ABD’de başkanların değişebileceğini ancak kadim bir gelenek olarak sömürü anlayışının ve zulmün bitmeyeceğini nasıl bilmezler?  Beyler; ABD geçmişi olmasa da devlet geleneği olan bir yapıdır. Sizin gibi değillerdir. Politikacılar değişir; devletin ilke ve prensipleri, genel politika ve anlayışları bakidir.” >> Kocatepe Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi