Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çakal Ve Sırtlan Aynı Mı?

Doğada bir çok alanda karşınıza çıkabilecek Çakal ve sırtlan aynı mı?

Doğada bir çok alanda

Doğada bulunan ve yaşam mücadelesi veren Sırtlan ve çakal arasında sizce fark var mıdır. Peki, Çakal ve sırtlan aynı mı?  Detayları haberimizde…

ÇAKALLARIN ÖZELLİĞİ NEDİR?

türlerine göre farklı beden uzunluklarına sahiptir. Ortalama bir çakalın baş dahil vücut uzunluğu 70-80 cm, kuyruk uzunluğu ise 30-40 cm’dir. Ağırlıkları 7 ile 15 kg aralığındadır.  İyi bir avcı olmalarının yanı sıra leşçil hayvanlardır. Çakallar ürkek ve vahşi yaradılışlarıyla insanlara pek fazla sokulmaktan hoşlanmazlar. Ancak doğal yaşam alanlarını yerleşim bölgelerine yakın seçtikleri için insanlara aşinadırlar. Kulağa sempatik gelse de bu aşinalık her zaman dostane karşılaşmalar anlamını taşımaz. Pek çok ülkede kampçılar çakal saldırılarına maruz kalmışlardır. Özellikle çiftleşme dönemi ilkbahar mevsimini takip eden aylarda yavrularıyla daha da kalabalıklaşan çakal sürüsü için en büyük düşman İnsanlardır. Çakallar, seri ve atik yapılı hayvanlardır. Saatte yaklaşık 50 km. hızla koşabilirler. Bu nedenle bir çakaldan kaçarak uzaklaşabilme şansınız yok denecek kadar azdır. Çakallar geceleri ulurlar, etrafta bir çakal olup olmadığını anlamanızın en kolay sinyallerinden biri budur. Fare, sıçan gibi kemiricileri yok ettiğinden çiftçiler tarafından faydalı diye tanımlanırken; çok aç kaldıkları zamanlarda kümes hayvanları ile avlandıklarından insanlar tarafından sevilmez. Genellikle sürü halinde gezerler tek gezen çakala rastlamak nadirdir. Bu nedenle tek bir çakal görürseniz bilin ki sürüsü yakın bir yerlerdedir.Türkiye’de çakallar kıyı bölgelerde her mevsim görülebilir. Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz kıyıları çakalların en sık karşılaşıldığı bölgelerdir. Ayrıca Güneydoğu Anadolu Bölgesinin alçak kesimlerinde ve buna ek Ankara ve Eskişehir’de de çakal sürüleri ile karşılaşılabilir. Bu bölge ve şehirler dışında iç bölgelerde çakallara rastlamak neredeyse imkansızdır.

 

Çakal Ve Sırtlan Aynı Mı

 

 

 

 

 

SIRTLANLAR NASIL HAYVANLARDIR;

Memeli hayvanlar arasında yer alan Sırtlan aslında köpekçil bir hayvan gibi gözüksede kedimsi  bir yapıda olup etçil bir hayvandır. Genel olarak türleri Afrika’da ve Güney ile batı Asya’da bulundurmaktadır.

Benzerlikleri ile akılları karıştıran Sırtlan ve Çakal aynı hayvan olarak gözükse bile arasında bir çok fark bulundurmaktadır. Sırtlanlar 4 türden oluşmaktadır. Afrika’da ve Güney ile batı Asya’da yaşamlarını sürdürmektedirler.

SIRTLANLAR’IN  4 TÜRÜ NELERDİR?

Kahverengi Sırtlan

Aardwolf

Çizgili Sırtlan

Benekli Sırtlan

 

 

ÇAKAL VE SIRTLAN AYNI MI?

Birbirine benzeyen Sırtlan ve Çakallar köpekgillerden olarak gözüksede aslında sırtlanlar taksonomik bir bölüme aiittr.

Memeli hayvanlar arasında yer alan Sırtlanlar 4 türden oluşurken, Çakallar 3 türden oluşmaktadır.

Kedigilllerden olan sırtlanlar Çakallardan daha büyük bir vücuda sahiptir.