DOLAR 17,9378 0.12%
EURO 18,3215 0.3%
ALTIN 1.031,390,84
BITCOIN 4298693,38%
Afyonkarahisar
27°

AZ BULUTLU

04:17

İMSAK'A KALAN SÜRE

Cari açık barajların önemini ispatlıyor

ABONE OL
12 Eylül 2011 15:20
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Cari açık barajların önemini ispatlıyor

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu inceleme ve temaslarda bulunmak üzere Batman Ilısu’ya gitti

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ilısu Barajı’nın yapıldığı Batman’ın Dargeçit İlçesi’ne bağlı Ilısu Köyü’ne gelerek, Ilısu Projesi DSİ 16. Bölge Müdürlüğü hizmet binasının açılışını gerçekleştirdi.
Ilısu Projesi için brifing alan Prof. Dr. Veysel Eroğlu burada yaptığı konuşmada, Ilısu Barajı’nın Türkiye ve bölge için önemine değindi.
Hükümet ve Bakanlığının Ilısu Barajı’na ayrı bir önem verdiğini anlatan Prof. Dr. Eroğlu, “http://m.kocatepegazetesi.com/”Hatta ben bir seferinde DSİ Genel Müdürlüğü’ndeki arkadaşlara; ‘bir kefeye diğer bütün projeleri koyun diğer kefeye Ilısu Barajı’nı koyun, Ilısu daha ağır basar’ dedim”http://m.kocatepegazetesi.com/” diye konuştu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın buraya geldiğinde müteahhit firmayla pazarlık ettiğini belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “http://m.kocatepegazetesi.com/”Bitiş yılını Haziran 2014 diye ilan etti. Dolayısıyla burası çok önemli. Şunu ifade edelim, bir kere burada her gün kaç milyon dolar kaybettiğimizi bilelim. Çünkü biz ‘tasarruf yapalım’ derken, 3 kuruşluk tasarruf yapacağız diye günde 1 milyon dolar kaybetmenin manası yok doğrusu. Dolayısıyla burada zamanla yarışıyoruz”http://m.kocatepegazetesi.com/” dedi.
Ilısu Barajı’nın sadece bölgeye değil, Türkiye’ye hayat vereceğini ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şunları söyledi: “http://m.kocatepegazetesi.com/”Geçen seferki toplantıda; ‘Eğer proje firmaları yetiştiremiyorsa inşaat firmaları yapar. Aynen projesi işler’ dedim. Bunun dışında bir işlem yapılıyorsa bundan haberim olsun. Burada idari mühendislik müteahhit firmalar, müşavir firmalar aynı hedefe koşan gruplar; yani birbirinin rakibi değil. Hepimiz burada bir aileyiz. Birbirimizin bir diğerinden farkı yok. Bu baraj sadece Türkiye’ye hayat vermekle kalmayacak bu bölgeye de kesinlikle hayat verecek. Zaten Atatürk Barajı olmasaydı, Harran Ovası’nı sulamak mümkün olabilir miydi? Mardin, Viranşehir ovalarını sulamak mümkün olabilir miydi? Bakın orası eskiden bozkırdı, çöldü, şu anda uçaktan baktığımızda yemyeşil. Vatandaşın geliri 14 misli artmış. Biz buradaki insanları mağdur etmek için değil, onların hayat standartlarını yükseltmek için buradayız.”http://m.kocatepegazetesi.com/”
“Cari Açığımızın Büyük Bir Kısmı Enerji İthalatından Kaynaklanıyor”
Ilısu Barajı ile hem buradaki insanların refah seviyesini yükseltip, hem de baraj sularını değerlendireceklerini kaydeden Prof. Dr. Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“http://m.kocatepegazetesi.com/”Çünkü cari açığımızın büyük bir kısmı enerji ithalatından kaynaklanıyor. Doğalgaz, petrol, elektrik gibi. Şu anda demek ki barajların ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Dolayısıyla ülkemizin geleceği açısından barajlar olmazsa olmaz en önemli şarttır. Geç kaldık, ama inşallah bu geç kalmayı zamanla yarışarak telafi edeceğiz. Ilısu Barajı’nda çalışanlara ayrı bir önem veriyoruz. Bunların taleplerini en kısa zamanda karşılamak için genel müdürümüze talimat verdim. Hatta hiçbir bölge müdürünün benimle direkt yazışma durumu yoktur, ama Ilısu Bölge Müdürüne taleplerini iletmek için gerekli yetkiyi verdik. Bu, buraya verdiğimiz önemin gereğidir.”http://m.kocatepegazetesi.com/”
“http://m.kocatepegazetesi.com/”Çalışmaları Kamera İle Takip Edeceğiz’
Barajdaki çalışmayı kurulacak kameralı sistem ile takip edeceklerini söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şunları söyledi:
“http://m.kocatepegazetesi.com/”Beydağı Projesi 9 yılda bitirilecek bir projeydi, biz 3 yılda bitireceğimizi ilan ettik. İzmir’de kapalı spor salonunun açılışını yapıyoruz, ben kamera sistemi kurmuşum, bakanlıktan takip ediyorum. Sonra açılışta Başbakanımız şu tarihte bitirilecek deyince ben canlı görüntüleri ekrana yansıtıverdim. Başbakanımız baktı ‘dozerler hareket ediyor’ dedi. Biz burada da kameralı sistem kuracağız. Böylece şantiyede kim çalışıyor, kim çalışmıyor onu takip edeceğiz. Bakın hiçbir şantiyeye bakan gelmez. Her zaman buraya gelip gideceğiz inşallah. Her ay genel müdürlük ekibi buraya gelecek, bende 2-3 ayda bir araya geleceğim. Dolayısıyla bu işi en kısa sürede bitireceğiz.”http://m.kocatepegazetesi.com/” (Kocatepe)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.