DOLAR 17,2336 1.49%
EURO 17,5641 0.47%
ALTIN 963,190,06
BITCOIN 3514533,20%
Afyonkarahisar
25°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Cezaevleri Karaaslan çayırına taşınacak – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
9 Haziran 2012 16:42
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Cezaevleri Karaaslan çayırına taşınacak

Açık ve Kapalı Cezaevlerinin Konya yolu üzerinde bulunan Karaaslan çayırına taşınmasını ön gören Adalet Bakanlığı’nın talebi Belediye Meclisi’nde görüşülerek kabul edildi

Belediye Meclisi Haziran ayı olağan meclis toplantısının gündemi yoğundu. Toplam 53 maddenin görüşüldüğü toplantıda Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın seçim öncesi vaatlerinden olan eğitim kampüsüyle ilgili de bir karar alındı. Gazlıgöl yolu üzerinde, ilave alanlarla birlikte toplam 200 bin metrekarelik alanda eğitim kampüsü oluşturacaklarını açıklayan Çoban, 4+4+4 sistemine uygun olacak kampüsün oluşturulmasıyla eğitim için yer yok bahanesini de ortadan kaldıracaklarını söyledi.
BELEDİYE MAHALLE FIRINLARI YAPACAK
Belediye Meclisi’nin 1 Aralık 2010 tarih ve 565 sayılı kararıyla Dumlupınar mahallesi, 1 pafta, 385 ada, 50 parsede 18 metrekarelik taşınmaz tahsisinin iptal teklifi kabul edildi. Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Ambaryolunda EDAŞ’a verilen trafo yerine ihtiyaç kalmadığını, verilen tahsisin Sayıştay denetçilerince iptal edilmesi uyarısının dikkatçe alındığını belirtti. Bayındırlık ve İmar komisyonunun görüşeceği bazı maddeler nedeniyle toplantıya 5 dakika ara verildi. İl merkezinde Beyazıt mahallesi, 19L-2B pafta, 1433 ada ile 1439 adalar arasındaki tescil harici alana fırın yeri yapılması, Çetinkaya mahallesi, 2ÖJ-3C pafta, 3047 ada, 7 noîu parselin batısındaki tescil harici alana fırın yeri yapılması ve Fatih mahallesi, 19L-4B pafta, 2392 ada, 7 nolu parselin kuzeyinde bulunan tescil harici alana fırın yeri yapılmasını uygun gören komisyon raporu oy birliğiyle kabul edildi. Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Belediye olarak çağdaş, hijyenik fırın yaparak bu ihtiyacı karşılayacaklarını belirtti.
15 HEKTARLIK ALAN BELİRLENDİ
İmar planlarının 22K-III-C paftasında bulunan köprülü kavşağın iptal edilerek hemzemin kavşağa dönüştürülmesi için Karayolları 3. Bölge Müdürlüğü’nden görüş alınıp konunun meclis gündemine getirilmesine karar verildi. Mülkiyeti Maliye Hazinesine ait Erenler köyü, 31 pafta, 1873 ve 1874 parseller ile mülkiyeti Belediyemize ait 1054 parsel ve mülkiyeti vatandaşlara ait 1052 ve 1417 parsellerin imar plan tadilatı yapılarak “Eğitim Tesis Alanına ” dönüştürülmei konusu görüşüldü. Yeni kabul edilen eğitim sisteminin altlığının oluşturulması amacıyla yeni eğitim alanlarının belirlenmesi, Defterdarlık ve valilik makamlarınca istendiği belirtildi. Bu nedenle Şahitler Kayasında yaklaşık 15 hektarlık alanın eğitim tesisi alanı olarak belirlenmesi uygun görüldü. Tacıahmet mahallesi, 50 pafta, 222 ada 5 parsel ile 50 pafta 222 ada 12 parsel noîu taşınmazlara mahalle fırını yapılmak, isminin “Afyonkale Kardeşler Esma’ül Hüsna” fırını koymak şartıyla şartlı olarak bağış alınması uygun görüldü.
BAŞKAN VE ENCÜMENE YETKİ VERİLDİ
Çetinkaya, Yeşilyurt mahallesi, 21K-4A, 21K-4D pafta, 3353 ada, l parselin bulunduğu alanda imar plan değişikliği yapılması konusu görüşüldü. Kültür Turizm Müdürlüğü yanındaki yerin yeniden düzenlenerek yerleşim yerindeki insanların ihtiyaçlarının giderilmesi için imar planında düzenleme yapılarak reklarasyon alanına dönüştürülmesi uygun gören komisyon raporu kabul edildi. Çetinkaya mahallesi 102 pafta 1832 ada l parsele kat karşılığı inşaat yapılması 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 11. maddesine göre Belediye sınırlarının yeniden düzenlenmesi hususuda karara bağlandı. Uğur Un Fabrikası olarak bilinen alanda Belediye’nin hissesine karşılık kat karşılığı yapılacak inşaatın uygun olduğu, hisse dağlımı için Belediye Başkanı ve Encümenine yetki verilmesine karar verildi. Belediye Başkanı Burhanettin Çoban bu inşaatta 146 toplam daire sayısının olduğu Belediye’ye 27 adet daire, 3 dükkan ya da dükkan karşılığı bir kaç adet daire olmak üzere toplam 30 daire düşeceğini açıkladı.
BELEDİYE’YE BİR MAKİNE MÜHENDİSİ DAHA
İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün makine mühendisi ihtiyacına istinaden Tuğba Ciğerci isimli bir adet makine mühendisi personelinin tam zamanlı ve kadro karşılık gösterilmek üzere sözleşmeli olarak çalıştırılmasına oybirliğiyle karar verildi. Mülkiyeti Belediyeye ait Zaviye mahallesi, 48 Pafta, 199 Ada, 2 parsel nolu gayrimenkul üzerinde bulunan Mevlana Park alanı içerisine büfe yapılarak 10 yıl süre ile kiraya verilmesi için Belediye Encümenine yetki verildi. Mülkiyeti Belediyeye ait Yenice Mahallesi, Fuar alanı semt pazarında bulunan 46 adet dükkanın Afyonkarahisar Sebze ve Meyveciler Esnaf Odası Başkanlığına 10 yıl süreyle kiraya verilmesi için Belediye Encümenine yetki ve protokol yapmak üzere Belediye Başkanına yetki verilmesine karar verildi.
YENİ AVM’YE TALEP VAR
Mülkiyeti Belediye’ye ait Güvenevier Mahallesi, I9K.2A / I9K.2B pafta 1838 ada, I parsel nolu gayrimenkulun satışının yapılması hususunda Belediye Encümenine yetki verilmesine karar verildi. Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, eski otogar camii yanındaki yaklaşık 29 bin 300 metrekare civarındaki alışveriş merkezi arsasına sürekli Afyon ve İstanbul’dan talepler geldiğini, burasının bu amaçla değerlendirileceğini kaydetti. Çoban, Afyon esnafının böylesi bir fırsatı kaçırmaması gerektiğini ifade etti. Mülkiyeti Belediye’ye ait Merkez Çetinkaya mahallesi, 20K-IA pafta, 631 Ada, 188, 189 ve 190 parsel nolu arsa vasıflı gayrimenkuilerin 20 yıl süreyle üst kullanım hakkı verilerek kiralanması ve kira şartlarının ve muhammen bedellerinin tespiti için Belediye Encümenine yetki verilmesine karar verildi. Çoban, devlet hastanesine giden yolun sağ tarafında Belediye’ye ait 2010 yılında tapusu tescil edilen 3 parselin olduğunu belirtti. Akarçay ihalesinin yapıldığını söyleyen Çoban, proje bittiğinde restorant, kafe vs gibi işletmelere ihtiyaç olacağı bu ihtiyacın ihale yöntemi ile karşılanması için hazırlak yapacaklarını açıkladı.
GÜZERGAHLAR DEĞİŞTİRİLMEYECEK
Yeni Devlet Hastanesine taksi durağı verilmesini uygun gören rapor kabul edildi. Celalettin Yetişkin’e ait 03 T O137 plakalı ticari taksiye uygun görülen duraklarda çalışma izni verilmesi talebi uygun görüldü. Devlet Hastanesi önündeki durak yerleri ve yaya geçitleri ile ilgili çalışma yapılması için gerekli incelemeler yapılacak. Otogar taksi durağında çalışan araçların dönüşümlü olarak Güral Otel önünde çalışabilmeleri için durak yeri verilmesini uygun görmeyen trafik komisyon raporu uygun görülmedi. Sahipata minibüsleri, Eşrefpaşa minibüsleri güzergahında, fakülte minibüsleri, Çavuşbaş ve Bayındırlık minibüs güzergahlarında değişiklik yapılması uygun görülmedi. Dinçer Aydoğmuş isimli vatandaşın 2. Küçük Sanayi Sitesindeki nakliye durağından alınarak Ömer Fevzi Dede Caddesi üzerindeki nakliye durağına verilmesi uygun görülmedi. İlçe, kasaba ve köylerden yolcu taşımacılığı yapan araçlar için durak yeri levhalarının dikilmesi konusunda yapılacak araştırma sonucu hazırlanacak rapor meclise sunulacak.
TEKNİK İNCELEMELER YAPILACAK
Zafer, Kanlıca mahallelerinde bulunan imar planlarının 19K-3D paftasında 1249 ve 1250 adalardaki imar planındaki tek parsel bölünemez ve cephe hattı ibarelerinin kaldırılması konusu ilave revizyon imar planında değerlendirilmesine karar verildi. Mareşal Fevzi Çakmak mahallesi, 2490 ada, 1 ve 14 parsel nolu taşınmazların bulunduğu alanda imar plan değişikliği talebi teknik elemanlarca incelenecek. Karaman mahallesi, 20K-4B pafta, 355 ada, 5 parselin bulunduğu alanda imar plan değişikliği yapılması hususunda, Hastane Camiine ilave bina yapımında kamu yararı gözetilerek komşu bahçe mesafesinin 5 metreden 3 metreye düşürülmesi uygun görüldü. Ali Çetinkaya mahallesinde bulunan imar planlarının 20K-1C, 20K-2D paftalarında yeniden imar plan tadilatı yapılması talebi için teknik inceleme yapılacak. Çetinkaya, Orhangazi mahallelerinde, 21J-3B pafta, 2914 ada, 3 parselde mevcut bulunan H. Hüseyin Efendi Camii güneyinde bulunan tescil harici otopark ve yeşil alana, gusülhane, tuvalet vb camiye ait sosyal donatıların yapılması kabul edildi.
CEZAEVLERİNİN TAŞINMASI GÜNDEMDE
Karaaslan köyü, 3-4 pafta, 2296 nolu parsele “Yeni Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumlan” yapılması için imar plan değişikliği hakkında kurum görüşlerinin tamamlandığı kaydedildi. Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan Belediye’ye sunulan yazıda belirtilen 508 bin 221 metrekarelik alana imar plan değişikliği yapılmasının planlandığı belirtildi. Cumhuriyet Başsavcılığın belirlediği alanın imar ve mülkiyet bütünlüğü açısından uygun olmadığı, ekli planda 500 bin metrekarelik alanın kapalı ve açık ceza infaz kurumları olarak planlanmasının uygun olacağı, hali hazır haritaların güncellenip, ilgili kurum görüşlerine göre planlama yapılmasının uygun olacağı bildirildi. Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Cumhuriyet Başsavcılığı ve Adalet Bakanlığı’nca açık ve kapalı cezaevlerinin Karaaslan çayırına taşınmak istendiğini, 500 bin metrekarelik Konya yolundaki bu alana taşınmanın talep edildiğini söyledi.
BİR DAHA Kİ TOPLANTI 2 TEMMUZ’DA
Çetinkaya, Selçuklu mahallesi, 20K-4A pafta, 1286 ada, 1 nolu parselin bulunduğu alanda imar plan değişikliği yapılması isteği uygun görüldü. Kiler AVM’den Nokta Petrole kadar olan alanda ticari alan oluşturulacak. Erenler köyü için hazırlanan imar planlarının uygulamaya başlamasıyla birlikte imar planlarında bazı aksaklıkların giderilmesi için imar plan değişikliği uygun görüldü. Akçin köyü, 7 pafta (K25A-23B-C), 1449 parsel noîu gayrimenkule hayvancılık amaçlı ilave imar planı yapılması uygun görüldü. Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Akcin köyünde hayvancılık yapılmamasını amaçladıklarını söyledi. Çetinkaya mahallesi, 20K-3A pafta, 1832 ada, 1 parselin bulunduğu alanda düzenlenen mimari proje incelenerek projenin uygulanmasını kabul eden komisyon raporu kabul edildi. Belediye Meclisi’nin bir dahaki toplantısı 2 Temmuz Pazartesi akşamı saat 20.00’de başlayacak. (Kocatepe)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.