DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 3232390,52%
Afyonkarahisar
20°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Çiftçinin emeğinin karşılığı tesadüflere bırakıldı

ABONE OL
27 Kasım 2010 14:13
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Çiftçinin emeğinin karşılığı tesadüflere bırakıldı

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ünlütepe’nin patates üreticilerinin geçirdiği sıkıntılı dönemde, bu sorunlarla ilgili Tarım Bakanı Mehdi Eker’e verdiği soru önergesi Bakan tarafından yanıtlandı

Bakan Eker, Ünlütepe’nin soru önergesini vermiş olduğu cevapta, ülkemiz 2009 yılı patates ekim alanının 145 bin hektar, üretimin 4,4 milyon ton, verimin ise 30 ton/hektar olarak gerçekleştiğini ifade etti. 2010 yılı ekim alanının ise 151 bin hektar, üretimin 4,5 milyon ton ve-rimin de 30 ton/hektar olacağının tahmin edildiğini söyleyen Bakan Eker; “11 Kasım 2009 tarih ve 27403 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile 2010 yılında, 2009 yılı çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan üreticiler mazot, kimyevi gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi yapılması çalışmaları kapsamında, mazota 3,25 TL/da, kimyevi gübreye 4,25 TL/da, toprak analizi yaptırana 2,5 TL destekleme ödemesi yapılmaktadır” dedi.
Çiftçiye, 2005- 2010 yılları arasında toplam 2 Milyar 174 Milyon TL kimyevi gübre destekleme ödemesi yapıldığını söyleyen Bakan Mehdi Eker, soru önergesine karşılık yapmış olduğu açıklamada; “2010 yılında meydana gelen sel felaketi sebebiyle, ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları veya seraları belirlenen Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Antalya, Aydın, Batman, Bingöl, Bursa, Çanakkale, Edirne, İzmir, Kars, Kırklareli, Manisa, Muş, Uşak illerinde faaliyet gösteren, Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı gerçek ve tüzel kişi üreticiler ile 2010/418 sayılı bakanlar kurulu kararı kapsamında 1 Ocak 2010-30 Nisan 2010 tarihleri arsında meydana gelen don afeti sebebiyle karar kapsamındaki ürünleri yüzde 30 ve üzerinde zarar gören ve bu durumları il veya ilçe hasar tespit komisyonlarınca belirlenen, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Antalya, Balıkesir, Burdur, Bursa, Denizli, Elazığ, Eskişehir, Isparta, İzmir, Karaman, Kayseri, Konya, Malatya, Manisa, Mersin, Kahramanmaraş, Muğla, Nevşehir, Niğde, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Yozgat illerinde faaliyet gösteren Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı ve karar kapsamında don afeti desteğinden yararlana-bilecek olan gerçek ve tüzel kişi üreticilerinin, Ayrıca, 1 Ağustos 2010 tarih ve 27659 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunan 2010/744 sayılı bakanlar kurulu kararı kapsamında, 15 Mayıs 2010- 20 Temmuz 2010 tarihleri arasında meydana gelen dolu, sel ve aşırı yağış sebebiyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıktan veya seraları en az yüzde 30 oranında zarar gören ve bu durumları il veya ilçe hasar tespit komisyonlarınca belirlenen, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Bingöl, Bitlis, Burdur, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Eskişehir, Giresun, Hatay, Iğdır, Isparta, İstanbul, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kırşehir, Kilis, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Rize, Sakarya, Samsun, Sivas, Tokat, Uşak, Yozgat illerinde faaliyet gösteren Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı gerçek ve tüzel kişi üreticilerin Ziraat Bankasına olan normal ve takip hesaplarında kayıtlı tarımsal kredi borçlarının yüzde 7 faiz oranı uygulanmak suretiyle 1 yıl süre ile ertelenmesi öngörülmüştür. Diğer taraftan, 4603 Sayılı Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketi ve Türkiye Emlak Bankası A.Ş. Hakkındaki Kanun gereğince. Bankalara bedeli önceden ödenmeden görev verilemeyeceği hükme bağlandığından, faiz affı ve faizsiz; erteleme/yeniden yapılandırma gibi uygulamaların, herhangi bir yasal düzenleme yapılmaksızın Ziraat Bankasınca res’en gerçekleştirilmesi mümkün bulunmamaktadır” dedi.
Verilen yanıttan bakanlığın patates üretiminde, üretim planlaması yapılmasına sıcak bakmadığının anlaşıldığını ifade eden Halil Ünlütepe, bugün ülkemizde tarımsal üretimde karşılaşılan en önemli sıkıntının planlama yapılmaması olduğunu belirti. Tarımsal ürününün ihtiyaç kadar üretilmesi yerine piyasa şartlarına teslim edildiğini kaydeden Ünlütepe; “Üreticilerin emeğinin karşılığı önümüzdeki hasat döneminde de tesadüflere bırakılmıştır. Patates üreticilerinin içinde bulunduğu sıkıntılar, bunların sebepleri ve nasıl aşılacağı yönündeki sorularımız ise yanıtsız bırakılmıştır. Patates ekimini yazlık yapanların mağduriyeti giderilmemiştir” diye konuştu. Üreticilerin uğradıkları zarar dolayısıyla kamuya olan borçlarının ertelenmesi ve yapılandırılması konusundaki sorusuna bakanlık talebi ile Ziraat Bankası’nın cevap verdiğini belirten Ünlütepe; “Bu tür uygulamaların yapılabilmesi için yasal düzenleme gerektiği, bu nedenle gerçekleştirilmesinin mümkün olmadığı bilgisi verilmiştir. Buna karşın daha önce soru önergeleri ve gündem dışı konuşmalar ile dikkat çektiğimiz, ilimizde meydana gelen don felaketi, aşırı yağış, sel ve dolu afetleri sebebiyle mağdur olan üreticilerimiz için borç ertelemesi yapılmıştır” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.