DOLAR 17,9479 0.05%
EURO 18,5424 -0.01%
ALTIN 1.031,85-0,06
BITCOIN 4314861,18%
Afyonkarahisar
24°

AÇIK

04:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

Darısı Afyonkarahisar’ın başına – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
13 Eylül 2011 15:08
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Darısı Afyonkarahisar'ın başına

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda Çanakkale Savaşları ile ilgili yapımı süren simülasyon merkezinde incelemelerde bulundu

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, helikopterle geldiği yarımadada, simülasyon merkezindeki çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı. Doğa Koruma Milli Parklar Parklar Bölge Müdürlüğünü Çanakkale’de kuracaklarını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, burada yılda yaklaşık 4-5 milyon ziyaretçiyi hedeflediklerini bildirdi.
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Tarihimiz açısından Çanakkale çok önemli bir destandır. Bu yüzden diyoruz ki böyle bir eser gerekiyordu” dedi. “Bu da bir yarışma ile belirlendi ve bana göre, araştırmalarımıza göre, dünyanın bütün bu şekildeki harp müzelerini, simülasyon merkezlerini inceledik” diyen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle konuştu:
“En mükemmelini yaptık. Bundan daha mükemmeli yok. Açılışında her şeyi göreceksiniz, her şeyi yaşayacaksınız. Gemiye bindiğiniz zaman sallanacaksınız, top atışları yapıldığı zaman onu hissedeceksiniz. Siperlerden giderken atışları göreceksiniz. Harbin içinde, gelen seyirci bizzat bunu yaşayacak. Çok büyük bir emek sarf edildi, inşallah bu yıl içinde bitecek. Bittiği zaman gerçekten muhteşem bir şey olacak. Bütün dünyaya da Çanakkale’yi tanıtma imkanına sahip oluruz. Özellikle orman teşkilatımıza, doğa koruma milli parklara talimat verdim. Bunun etrafı da çok mükemmel şekilde bezenecek. İnşallah tekrar geldiğimizde onun açılışını yapmış oluruz, Sayın Başbakanımız muhtemelen yapacaktır.”
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, dünyadaki bütün teknolojilerin toplandığı merkezin maliyetinin 57.8 milyon TL olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:
“Her şey var burada. Simülasyon merkezi, müze, canlandırma her şey var. Dünyadaki bütün teknolojileri ihtiva eden çok güzel bir örnek. Bu da ülkemiz için bir gurur kaynağı olacaktır. Burası muhteşem bir müze. Ama sadece müze değil. Biz yakında karar aldık, vatandaşlarımıza, Çanakkalelilere bir duyuru yapacağız ve burası için en güzel ismi bulmalarını kendilerine teklif edeceğiz. Bizim dışımızda buradaki harp tarihini bilen kişilerden bir jüri de en uygun ismi seçecektir diye düşünüyoruz. İsimlerin nereye teklif edeceğini biz belirteceğiz.”
Merkezin Kasım ayında tamamlanmasının planlandığını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Kasım ayında açılışını hedefliyoruz. 11.11.2011’de bunu bitirmek için bir çalışma içindeyiz. Zaten çoğu bitti, montajlar başladı, kaba inşaatı büyük oranda tamamlandı” dedi.
Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “http://m.kocatepegazetesi.com/”Patron, sözünde duruyorsun değil mi?”http://m.kocatepegazetesi.com/” yönündeki sorusunu mütaahhit firma yetkilisi “http://m.kocatepegazetesi.com/”Tabi sayın bakanım, 11.11.2011″http://m.kocatepegazetesi.com/” diye cevapladı.
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “http://m.kocatepegazetesi.com/”Her şey dört dörtlük olsun, bu merkez dünyaya örnek olacak. Buranın her şeyinin düzenlemesi için bir proje hazırlayalım, ziyaretçiler rüya alemine girer gibi olsun”http://m.kocatepegazetesi.com/” dedi. (Kocatepe)

Daha iyi koruyacağız

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ‘Tabii Güzelliklerimiz Daha Etkin Bir Şekilde Korunacak’ dedi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak ülke genelinde bazı illerde bölge müdürlükleri kurulacak. Bu çerçevede kurulacak bölge müdürlüklerinden biri Sinop’ta diğeri de Çanakkale’de yapılandırılacak.
Sinop Bölge Müdürlüğü’ne Kastamonu, Zonguldak, Bartın ve Karabük illeri de bağlanacak. Bakanlığın yeniden yapılandırılmasıyla kurulması kararlaştırılan bölge müdürlükleri, söz konusu bölge sınırları içerisinde yer alan milli park, tabiat parkı, tabiatı koruma alanlarının korunması, yönetimi, geliştirilmesi ve kaynakların sürdürülebilir kullanımına yönelik çalışmaları yapmak, yaptırmak ve her türlü tedbirleri almakla görevli olacak.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak kurulacak bölge müdürlüklerinden bir diğeri de Çanakkale’de yapılandırılacak. Bölge müdürlüğünün sorumluluk sahasında Balıkesir ve Edirne illeri de yer alacak.
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bölge müdürlüklerinin kurulması ile milli parklar, tabiat parkları, tabiatı koruma alanları, tabiat anıtları, yaban hayatı koruma ve geliştirme sahaları, sulak alanlar, orman içi su ürünleri ve avcılık faaliyetlerine ilişkin planlama, projelendirme, uygulama, bakım ve kontrol çalışmalarının tek elden yürütüleceğini ifade etti.
Prof. Dr. Veysel Eroğlu, biyolojik çeşitlilik ve tabiatın yerinden ve daha iyi korunması gibi çok önemli bir vazifeyi ifa edecek olan bölge müdürlüklerinden birinin Sinop’ta kurulmasının, zümrüt yeşili Karadeniz bölgemizdeki tabii güzelliklerimizin korunarak gelecek nesillere daha sağlıklı olarak aktarılmasını sağlayacağını söyledi.
Ayrıca Bakanlığın yeni yapılanmasında Orman Genel Müdürlüğü’nün daha da güçlendirilmesi neticesinde, ormancılık faaliyetleri, ağaçlandırma, erozyon kontrolü, yangınla mücadele, orman köylülerinin desteklenmesi gibi bütün işlemlerin, Çanakkale’deki mevcut orman işletme müdürlükleri tarafından çok daha hızlı ve etkin bir şekilde yürütüleceği kaydedildi.
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “http://m.kocatepegazetesi.com/”Biyolojik çeşitlilik ve tabiatın yerinden ve daha iyi korunması gibi çok önemli bir vazifeyi ifa edecek olan bölge müdürlüklerinin kurulması, korunan alanların yönetiminde verimlilik ve etkinliğin de artırılmasına hizmet edecektir.”http://m.kocatepegazetesi.com/” ifadelerine yer verdi. (Kocatepe)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.