Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Depremzedelerin yaraları sarılacak

Depremzedelerin yaraları sarılacak

“727 EV DENETLENDİ,
223’Ü AĞIR HASARLI”
Denizli’de meydana gelen depremim Afyonkarahisar’a etkileri hakkında bilgiler veren Vali Vekili Dr. Mehmet Boztepe, “Bozkurt, Çardak ve Baklan çevresini merkeze alan hat, bölgemizin de Dinar, Evciler, Başmakçı ve özellikle Dazkırı ilçesinin bölgeye yakınlığı ile bizde de, devam eden artçıları ile tahminimizin üzerinde bir etki oluşturdu. Bize haberin geldiği andan itibaren devletin tüm kurumlarıyla AFAD, Çevre ve Şehircilik, 112 ekipleri, İl Özel İdaresi, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü birimlerimizle birlikte bölgeye intikal ettik. Bu çerçevede ilk etapta vatandaşımızda oluşan tereddütleri giderebilme maksadıyla acilen bir ön hazırlık çalışmaları başlatıldı. İlk günün ardından ikinci gün Özel İdare ve Çevre ve Şehircilik müdürlüklerinden 5 ayrı ekip oluşturduk ve hasar tespit çalışmalarına başladık. Toplam Dazkırı ilçemizde 12 köyümüz, Başmakçı merkez ve 6 köyümüz, Evciler merkez ve 7 köyümüzün talebine istinaden 727 ev acilen denetimden geçirildi. Yapılan incelmede 223 evimiz ağır hasarlı olarak, 321 ev az hasarlı olarak tespit edildi. 15 konutta yıkılmış durumda. Geri kalan 168 konutumuzda ise herhangi bir hasar kaydedilmedi.” dedi.
“EN FAZLA HASAR DAZKIRI’DA”
En fazla hasarın Dazkırı İlçesi’nde yaşandığına değinen Vali Vekili Boztepe, “Ağır hasar olan 223 konuttan 203’ü Dazkırı ilçemizde. Buradaki 12 köyümüzden ağırlıklı olarak 3 köyümüz Kızılören, Hasandede ve Darıcalar diğer köylere nazaran depremin etkisini daha yoğun hisseden köylerimiz. Bizim tespit ettiğimiz ağır hasarlı konutlara ilişkin olarak hazırlanan raporları biz AFAD Başkanlığına gönderdik. AFAD Başkanlığı genel hayatı etkileyecek olurunu bayram sonrası muhtemelen en geç Pazartesi alacak. Aldıktan sonra bizler Çevre Şehircilik ve İl Özel İdaresi ile beraber kesin hasar tespitlerini yapıp ağır hasarlı konutların sonucunu netleştireceğiz. Listelerin muhtarlıklara asılması itirazların değerlendirilmesi sonrası kesin hak sahipliği ortaya çıkmış olacak. Kesin hak sahipliği sonrası Valiliğimiz, AFAD ve bölge halkı ile bir araya gelerek kanunda belirlenen yönetmelerden birini seçeceğiz. Ağırlıklı olarak 20 yıl süreli sıfır faizli kredi kullandırma yöntemi ile devlet vatandaşlarımıza konut yaptırıyor. Bizler sürecin hızlı ilerleyeceği kanaatineyiz. Vatandaşlarımızdan bu sürede bizlere gösterdiği duyarlılıktan dolayı teşekkür ediyorum. Tüm vatandaşlarımıza tekrar büyük geçmiş olsun diyorum.” diye konuştu.
Vali Vekili Dr. Boztepe, ağır hasarlı olan evlerin genellikle kerpiç evler olduğuna dikkat çekerek, “Beton evlerde hasar yok. Bu anlamda da bölgede ciddi bir revizyona ihtiyaç var.” ifadelerini kullandı.