DOLAR 16,6284 -0.36%
EURO 17,5180 -0.34%
ALTIN 972,17-0,39
BITCOIN 337667-1,99%
Afyonkarahisar
19°

PARÇALI BULUTLU

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Dezenfeksiyon eğitimine Afyonkarahisar ev sahibi

Dezenfeksiyon eğitimine Afyonkarahisar ev sahibi

ABONE OL
31 Ekim 2018 14:02
Dezenfeksiyon eğitimine Afyonkarahisar ev sahibi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Dezenfeksiyon eğitimine Afyonkarahisar ev sahibi

Enfeksiyon Kontrol Hemşireleri Derneği ile Cerrahi ve Sterilizasyon Hemşireleri Derneğince ortaklaşa düzenlenen  “Dezenfeksiyon Antisepsi Sterilizasyon Sertifikalı Eğitim Programı” dün öğleden sonra başladı.
SERTİFİKALI EĞİTİM
PROGRAMI BAŞLADI
Enfeksiyon Kontrol Hemşireleri Derneği Başkanı Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi Hemşiresi Muktedir Canel, bir yıllık bir dernek olarak hemşirelik mesleğinde ve cerrahi hemşireliğinde, ameliyathane hemşireliğinde, sterilizasyon hemşireliğinde kaliteli ve ölçülebilir bilgileri sahaya yansıtmayı amaçladıklarını söyledi. Bu amaç doğrultusunda eğitim programlarının hızla devam ettiğini belirten Canel, “Bir yıllık bir dernek olmamıza rağmen şu ana kadar İstanbul’da 450 meslektaşımızın katıldığı bir sempozyum, 300 meslektaşımızın Ankara’da katıldığı bir sempozyum ile Kırıkkale de Hasta ve Güvenliği Sempozyumunu başarıyla düzenledik. Şu ana kadar Türkiye’de hemşirelik alanında tek yetkili dernek Cerrahi ve Sterilizasyon Hemşireleri Derneğidir. 29 Ekim-04 Kasım tarihleri arasında Bakanlığımızın denetiminde Dezenfeksiyon, Strelizasyon, Antisepsi Okulu Dezenfeksiyon Antisepsi Sterilizasyon Sertifikalı Eğitim Programı için Afyonkarahisar’dayız. Eğitimimiz Budan Termal Otel de gerçekleştireceğiz.” dedi.
150 KİŞİLİK KATILIM
Dernek Başkanı Muktedir Canel, eğitim programına; Hemşirelerin, ebelerin, sağlık memurlarının, diş hekimlerinin katıldıklarını kaydetti. Kursun 56 saatten ibaret olduğunu belirten Canel, “Kursumuz 56 saatlik teorik eğitimden ibaret. 04 Kasım Pazar günü sertifika sınavında 70 barajını aşan kursiyerlerimiz sertifika almaya hak kazanıp, anlaşmalı hastanelerde 5 iş günü uygulama stajı yapabilecek. Böylece sertifika programını tamamlamış olacaklar. Afyonkarahisar’da ki eğitim programına 150 kişi kabul edildi. Hak kazanılan sertifikaların 7 yıl geçerlilik süresi bulunuyor. Bu süre Türkiye’de ilktir. Sertifikalar bizzat Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından tescillenecek.” diye konuştu.
BİLGİLERİN SAHAYA
YANSIMASI ÖNEMLİ
Enfeksiyon Kontrol Hemşireleri Derneği Başkan Yardımcısı Mahperi Kavak, sahada daha profesyonel sağlam adımlarla ilerleyip, bilimsel içerik sahibi donanımlı hemşirelere katkı amacı taşıdıklarını dile getirdi. Dezenfeksiyon Antisepsi Sterilizasyon Sertifikalı Eğitim Programını,  Cerrahi ve Sterilizasyon Hemşireleri Derneği ile birlikte gerçekleştirdiklerini söyleyen Kavak, “Açıkçası Dezenfeksiyon, Strelizasyon, Antisepsi Okulu eğitime katılan kursiyerler ve saha için çok önemlidir. Edinilen bilgilerin sahaya yansıması enfeksiyon kontrolü açısından da çok önemlidir.” şeklinde konuştu.
“BU EĞİTİMİ ALMAYAN BU İŞTE ÇALIŞMAMALI”
Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Başustaoğlu, eğitime konuşmacı olarak katıldı. Güzel bir eğitim gerçekleşeceğine olan inancını ifade eden Başustaoğlu şöyle konuştu: “Bu güzel eğitimin gerekliliğine de inanıyorum. Ben birkaç ayrı kurumda danışmanlık yaptım. Geceleri bile hastanelerin merkezi sterilizasyon ünitelerini denetledim. Ne yazık ki Anadolu da birçok hastane de bu hizmetler mutfaktan öğrenmiş ilkokul mezunu insanlarla yürütülüyor. Sağlık Bakanlığımızın koyduğu çok güzel bir kuralla bu eğitimler başladı. Bu eğitimleri almayan insanların insan hayatıyla doğrudan ilişkili bir yerde görev almaması gerekiyor. Bu hizmet gerçekten eğitime dayalı olarak verilmesi gereklidir. Bu nedenle ben bu işe soyunan kardeşlerimi kutluyorum. Bu eğitimi almayan insanlar bu hizmetlerde çalışmamalı. Çünkü direk olarak insan hayatını ilgilendiren bir konudur. Yapılacak ufacık bir hata saatlerce yapılmış bir cerrahi müdahalenin bir anda enfekte olup hastanın kaybedilmesine neden olabiliyor. İşte buna sebebiyet vermeyecek bir sterilizasyon, dezenfeksiyon alt yapısı ülkemizde oluşturuluyor. Bu eğitimleri mecburi kılan Bakanlığımıza teşekkür ediyorum. Bu sertifikayı almayan böyle bir görevde çalışamayacak.” >> Burcu AYDIN’ın Haberi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.