Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dikkat ATM’lerde Bu İşlemlerde Kartlar ATM tarafından Yutulacak!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ATM’lerde ve mobil bankacılık uygulamalarında önemli güncellemeler yaparak kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi ve dolandırıcılık faaliyetlerini engellemeyi hedefliyor. Bu yenilikler arasında ATM’lerde kart yutma özelliği ve yeni işlem menüsü bulunuyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

Yeni işlem menüsü ile EFT, havale ve FAST gibi para transfer yöntemlerine ek olarak, “Hesap Bilgilerini Güncelle” ve “Şifre Değiştir” gibi işlemler internet bankacılığı veya mobil bankacılık üzerinden daha güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilecek. ATM’lerde dolandırıcılık faaliyetlerini engellemek amacıyla şüpheli işlemler sırasında kart yutma özelliği aktif hale getirildi.

ATM’lerin kart yutma özelliği aşağıdaki durumlarda devreye girecek:

  • Şifrenin üç kez yanlış girilmesi: Kartınızın şifresini üç kez yanlış girmeniz durumunda, güvenlik önlemi olarak kartınız yutulacak.
  • Kartın borç nedeniyle iptal edilmesi: Borcunuz nedeniyle kartınız iptal edildiğinde, ATM kartınızı yutabilir.
  • Kartın son kullanma tarihinin geçmesi: Son kullanma tarihi geçmiş bir kart ile işlem yapmaya çalışırsanız, ATM kartınızı yutabilir.
  • ATM’de teknik bir arıza meydana gelmesi: Teknik arızalar durumunda kartınız yutulabilir.
  • Kart için kayıp veya çalıntı ihbarında bulunulması: Kayıp veya çalıntı ihbarında bulunmanız durumunda, kartınız yutulabilir.

Bu yeni güvenlik önlemleri sayesinde, ATM’lerde gerçekleştirilen şüpheli işlemler engellenerek bankacılık sisteminin güvenliği artırılacak.