Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Duyan Kulaklarına İnanamıyor, Onlar da Mola İçin Afyon’u Tercih Ediyorlar..!

Afyonkarahisar mevcut konumu, rakımı ve sahip olduğu poliflora bitki örtüsü sayesinde önemli bir popülasyona daha ev sahipliği yapıyor.

Afyonkarahisar mevcut konumu, rakımı

Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı liderliğinde arıcılıkta büyük bir hamle yapıyor. Afyonkarahisar mevcut konumu, rakımı ve sahip olduğu poliflora bitki örtüsü sayesinde gezginci arıcıların tercih ettiği illerden biri olmasının yanı sıra çam balına gitmek isteyen Doğu ve Karadeniz bölgesinden gelen arıcıların arılarının ihtiyaçlarını karşılamak ve arıların nakil esnasındaki stresi azaltmak için yaklaşık 2-3 hafta mola verdiği bir geçiş yolunda yar alıyor.

Duyan Kulaklarına İnanamıyor, Onlarda Mola İçin Afyon’u Tercih Ediyorlar..!

50 BİNE YAKIN ARI KOVANI

Konu ile ilgili açıklama yapan Tarım İl ve Orman Müdürü Özkan Parlak, “İlimizde Arı Kayıt Sistemine kayıtlı 298 işletme ve 49.894 aktif arı kovanı bulunuyor, bahar ve yaz mevsimlerinde ise resmi kayıtlara göre bu sayıya ek 494 gezginci arıcı ve 174.240 aktif arı kovanının ilimize geliyor.” dedi.

Özellikle ilkbahar döneminde kiraz, vişne, haşhaş ve badem gibi bitkilerin çiçeklerindeki bal ve polenler ile beslenen arıların daha hızlı geliştiğini ifade eden Tarım ve Orman İl Müdürü Özkan Parlak, Afyonkarahisar’ın çam balı sezonuna hazırlanan arıcılar için önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Duyan Kulaklarına İnanamıyor, Onlar da Mola İçin Afyon’u Tercih Ediyorlar..!

VALİ YİĞİTBAŞI’NA TEŞEKKÜR

Sağlıklı arı ürünleri üretebilmek için sağlıklı arılar ile çalışmak gerektiğini bildiren Tarım ve Orman İl Müdürü Özkan Parlak, “Bu sene İl Müdürlüğümüzce hazırlanan Varroa ile Toplu Mücadele projesi kapsamında Bakanlığımızca İlimize 505.000 TL hibe desteği sağlanmış ve bu konuda her türlü desteği sağlayan Sayın Valimiz Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı’na teşekkürlerimizi sunar çiftçilerimize hayırlı olmasını dileriz.” dedi.

BİRLİK’İN 350 ÜYESİ VAR

Afyonkarahisar Arıcılar Birliği Danışmanı Hasan Hüseyin Yakşi de, “Afyonkarahisar ili Arı Yetiştiricileri Birliğimizin 350 üyesi olup bu üyelerin yüzde 95’i gezginci arıcılık faaliyeti yürütmektedir. Gezginci arıcılık yapan üreticilerimiz çam balı üretimi için her sene Muğla, Aydın Manisa ve İzmir illerine gitmektedir.  Aynı şekilde Muğla, Aydın Manisa ve İzmir ilerindeki arıcılar da İlimize kovan sayılarını ve arı popülasyonlarını artırmak için Nisan-Eylül ayları arasında ilimizde arılarını konaklatmaktadırlar.

İlimiz polen veren bitkilerin çeşitliliğinin çok olması ve sürekli polen akımının olması nedeniyle arıların çoğalması için ihtiyacı olan poleni karşılamakta hem de polen hasadı yaparak ekonomik kazanç elde etmektedir. Birliğimizin ve Afyonumuzun sesi olup bizlere sektör toplantıları yaparak farkındalık oluşturan ve ilimizdeki arıcılara ilk defa bu kadar kapsamlı varrao akarına karşı ilaç dağıtan Sayın Valimiz Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı’na ve İl Tarım ve Orman Müdürümüz Özkan Parlak’ arıcılara verdiği değer için Afyon Arıcılar Birliği olarak şükranlarımızı sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.