en iyi bahis siteleri
DOLAR 19,1667 0.23%
EURO 20,9407 0.8%
ALTIN 1.209,38-0,31
BITCOIN 536408-0,99%
Afyonkarahisar

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Devlet Konservatuvarı öğrenci alacak

Devlet Konservatuvarı öğrenci alacak

ABONE OL
5 Ağustos 2020 15:49
Devlet Konservatuvarı öğrenci alacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarına özel yetenek sınavı ile 101 öğrenci alınacak

 

Konservatuvar Müdürü Prof. Dr. Uğur Türkmen, 1999 yılında kurulan AKÜ Devlet Konservatuvarının, 2001-2002 akademik yılında eğitim-öğretime başladığını belirterek, 58 akademik ve 11 idari personelle eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürdüklerini kaydetti. Türkmen, Devlet Konservatuvarında eğitime başlayan öğrencilerin; sanatçı, müzik eğitimcisi ve müzik bilimcisi olarak yetiştirildiklerini söyledi. Türkmen, konservatuvarda eğitim ve öğretimin Sahne Sanatları Bölümü, Müzik Bölümü ve Türk Sanat Müziği Bölümleri için 4 yıl, Türk Halk Müziği Bölümünün hazırlık sınıfı ile birlikte 5 yıl olduğunu; Türk Sanat Müziği Bölümü (Ses Eğitimi, Temel Bilimler), Türk Halk Müziği Bölümü (Çalgı Eğitimi ve Ses Eğitimi), Müzik Bölümü (Piyano, Yaylı Çalgılar) ve Sahne Sanatları (Opera ve Koro) Ana Sanat Dallarının tümünde eğitim ve öğretim verdiklerini ifade etti.
ÖN KAYITLAR
4 AĞUSTOS’TA BAŞLIYOR
Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü, Sahne Sanatları Bölümü, Türk Sanat Müziği Bölümü ve Türk Halk Müziği Bölümlerine ön kayıtlar, 04 Ağustos-21 Ağustos 2020 tarihleri arasında, hafta içi mesai saatleri içinde Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı binasında yapılacak. Özel yetenek sınavları 24 Ağustos-3 Eylül 2020 tarihleri arasında Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı binasında tek aşamalı olarak yapılacak. AKÜ Devlet Konservatuvarına 2020 yılı kontenjanları dahilinde Müzik Bölümü için 26 kişi (Yaylı Çalgılar ASD 15, Piyano ASD 10, Piyano ASD (KKTC) 1), Sahne Sanatları Bölümü için 15 kişi (Opera ASD 5, Koro ASD 10), Türk Sanat Müziği Bölümü için 40 kişi (Türk Müziği ASD 20, Ses Eğitimi ASD 20) ve Türk Halk Müziği Bölümü için 20 kişi (Çalgı Eğitimi ASD 10, Ses Eğitimi ASD 10) olmak üzere toplamda 101 öğrenci alınacak.
Adaylar, “2020-(ÖSYS) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Kılavuzu’nda belirtilen taban puanlara göre müracaat edecekler. Buna göre; 2020 Temel Yeterlik testinden (TYT) en az 150,000 ve daha yukarı puan alanlar müracaat edecekler. Engelli öğrencilerin ise TYT’den en az 100 alması yeterli. Engelli öğrenciler kendi aralarında değerlendirmeye tabi tutulacak. Komisyon, adayın başvurduğu programa ve engelli durumuna bağlı olarak karar verecek.
MÜRACAATLAR ŞAHSEN
YAPILACAK
AKÜ’den yapılan açkılamada, “Yetenek sınavına yönelik “hazırlık kursları” her anasanat dalının uzman eğitimcileri tarafından bir hafta süre ile verilmektedir. Bu konuda da konservatuvarımız web sitesinden bilgi edinilebilir. Sınavla ilgili ayrıntılı bilgiler ve Özel Yetenek Sınav kılavuzu, Afyon Kocatepe Üniversitesi (www.aku.edu.tr) ve AKÜ Devlet Konservatuvarı internet sitelerinde (www.konservatuvar.aku.edu.tr) ilan edilmiştir.” denildi.

 

“NİTELİKLİ EĞİTİMCİ KADROMUZ İLE ÜLKE GENELİNDE İLGİ İLE TAKİP EDİLİYORUZ”
AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, aday öğrencilere yönelik yayımladığı mesajında, “Üniversitemiz Devlet Konservatuarı; nitelikli eğitimci kadrosu, diğer okullarca da örnek alınan fiziki imkânları ve binası, sayısız ulusal ve uluslararası bilimsel ve sanatsal etkinlikleri ile ülke genelinde ilgi ile takip edilmektedir. 2 profesör, 3 doçent, 11 Dr. Öğretim Üyesi, 26 öğretim görevlisi, 2 araştırma görevlisi ve 14 yarı zamanlı öğretim elemanı toplamda 55 eğitimci, 4 bölüm ve 8 anasanat dalında öğrencilerimizin nitelikli olarak yetişmeleri için gayretle çalışmaktadırlar.” dedi.
Karakaş, mesajında, “Mezun olduğunuzda; müzik alanında icra-eğitim ve araştırma alanlarında istihdam imkânı bulabilirsiniz. Düzenlenen sayısız bilimsel ve sanatsal etkinlikte kazanacağınız tecrübeler, bilgi ve beceriler ve en önemlisi edineceğiniz ‘çevre’, sizi çok erken yaşlarda hayata hazırlayacaktır. Konservatuvarımızın yüksek lisans ve sanatta yeterlik/doktora programlarının açık olması, gelecekte bilim insanı olmak isteyen siz değerli adaylarımız için de çok önemli bir fırsattır. 1999 yılından bu yana yetiştirdiği sanatçı, eğitimci ve akademisyenler ile ülkemiz müzik kültürüne katkıda bulunan konservatuar ailesi içinde siz değerli adaylarımızı da görmek bizleri mutlu edecektir.” ifadelerine yer verdi.

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.