en iyi bahis siteleri
DOLAR 19,0540 0.13%
EURO 20,5095 -0.63%
ALTIN 1.211,44-0,66
BITCOIN 525702-3,06%
Afyonkarahisar
11°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Pandemide bile mermer  sektörü bu kadar yavaşlamamıştı”

“Pandemide bile mermer sektörü bu kadar yavaşlamamıştı”

ABONE OL
25 Kasım 2022 20:01
“Pandemide bile mermer  sektörü bu kadar yavaşlamamıştı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, mermer sektöründe ciddi bir durgunluk olduğunu söyleyerek, “İhracatın düştüğü, siparişlerin azaldığı, hatta iptal edildiği bir ortama girmiş durumdayız. Pandemi döneminde bile mermer sektöründeki siparişler bu derece yavaşlamamıştı” dedi

 

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin 2022 yılı Kasım ayı olağan toplantısında güncel gelişmeler hakkında değerlendirmede bulundu.
“TÜRKİYE GERÇEĞİ DEPREME
HER AN HAZIR OLMALIYIZ”
Hüsnü Serteser, geçen hafta İstanbul’da ve Gaziantep’te bölücü terör örgütü tarafından yapılan saldırılarda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine sabır, yaralılara acil şifalar diledi. Serteser, “Milletimizin başı sağolsun. Bu terör saldırılarına en büyük cevabı Kahraman ordumuz veriyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başlattığı Pençe Kilit Hava Harekâtı’nın başarıya ulaşacağına gönülden inanıyorum. İnşallah en kısa zamanda, bu topraklarda terörün kökü kazınacaktır. Geçen Meclis toplantımızdan bu yana acı kayıplar yaşadık. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sayın Hayrettin Güzbey, Disiplin Kurulu Üyemiz Sayın Mehmet Emin Güzbey, Meclis Üyemiz Sayın Gürani Güzbey ile Türkiye Spor Yazarları Derneği İl Temsilcisi Sayın Nadir Güzbey’in babası, Odamız’ın en eski şahıs üyesi Hacı Nurettin Güzbey hayatını kaybetti. Merhum Güzbey’e Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyorum. Meclis Üyemiz Sayın Serkan Sarıçiçek’in annesi Laike Sarıçiçek de aramızdan ayrıldı. Aynı zamanda bir şehit annesi olan merhume Sarıçiçek’e Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyorum. Meclis eski Başkanımız Sayın Celaletdin Gürel’in kayınvalidesi, Meclis Üyemiz Sayın Ahmet Gürel’in anneannesi Refia Oğuz da hayatını kaybetti. Merhumeye Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyorum. Ayrıca Afyonumuz’un değeri, Kültür ve Turizm Bakanlığı Mahalli Sanatçısı Ömer Yarşi de hayatını kaybetti. Afyon Eğitim Vakfımız için özel albüm hazırlayan, Vakıf’ın Genel Kurulları’na katılan ve görüşlerini bizlerle paylaşan, kültür ve sanat alanında ilimize çok önemli katkılarda bulunan merhum Ömer Yarşi’ye Allah’tan rahmet, ilimiz kültür ve sanat camiamıza başsağlığı diliyorum. Gerçekten, yeri dolmayacak önemli bir sanatçımızdı. Mekânı cennet olsun. Malumunuz olduğu üzere bir önceki gece Düzce’de bir deprem meydana geldi, bu depremi ilimizden de hissettik. Depremde yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Deprem ülkemizin gerçeği, her an hazır olmalıyız.” dedi.
“GECEK TERMALİN ÇEHRESİ DEĞİŞTİ”
Geçen hafta Gecek Termal A.Ş. olağan genel kurulunun yapıldığını hatırlatan Serteser, “Çalıştığı geçmiş Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte Gecek Termal A.Ş.’nin adeta çehresini değiştiren Meclis Üyemiz Sayın Ali İhsan Çiloğlu, genel kurulda yeniden Gecek Termal A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi. Gecek Termal A.Ş. Yönetim Kurulu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları ise Sayın Kadir Öğüt, Sayın Mehmet Kurşun ve Sayın Selçuk Türkmen oldu. Yönetim Kurulu Muhasip Üye Sayın Çetin İplikçioğlu; Yönetim Kurulu Üyeleri şahsım ve Sayın Mustafa Nakilcioğlu olarak belirlendi. Başta Sayın Çiloğlu olmak üzere Gecek Termal A.Ş.’de görev alan tüm Meclis Üyelerimiz’i kutluyor; başarılı çalışmalar diliyorum.” diye konuştu.
“DÜŞEN POLİTİKA FAİZİ PİYASAYA
UZUN VADEDE YANSIYACAK”
Merkez Bankası’nın politika faizini 1,5 puan indirmesiyle politika faizinin yüzde 9’a düştüğünü belirten Serteser, “Bu kararın piyasalara uzun vadede olumlu yansıyacağını düşünüyorum. Çünkü karar metninde faiz indirim döngüsünün sona erdiği vurgusu yapıldı. Karar metninde, Aralık ayında 2023 Yılı Para ve Kur Politikası metniyle birlikte yeni uygulamaların açıklanacağı da duyuruldu, böylece piyasaların dikkati bu açıklamaya çevrildi. Ülkemiz, uzun süredir yüksek enflasyon-yüksek döviz kuru sarmalı ile mücadele ediyor. Hammadde fiyatlarının yüksek olması, aynı zamanda tedarik zincirinin yavaşlaması üretimi zorlaştırıyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre yıllık Tüketici Fiyat Endeksi yüzde 85,51; Üretici Fiyat Endeksi ise yüzde 157,69 olarak kaydedildi. TÜFE ile ÜFE arasındaki makasın her ay daha da açıldığını görüyoruz. Her ne kadar ülkemiz, yüksek enflasyon yaşayan ülkeler arasında yer alsa da, bu sorunun küresel bir konu hâline geldiğini de vurgulamak gerekir. Amerika Birleşik Devletleri’nden İngiltere’ye, Almanya’dan, Fransa’ya gelişmiş ülkeler de çift haneli enflasyonla mücadele etmeye çalışıyorlar. Bu durum, küresel durgunluk kavramını da gündeme getiriyor. Nitekim 2022 yılında Uluslararası Para Fonu IMF tarafından yayınlanan ‘Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nda 2022 yılında küresel ekonomik büyümede yüzde 3,2 daralma beklendiği belirtiliyor. Özellikle Kovid 19 salgınının devam etmesi, Ukrayna–Rusya savaşı ve küresel ekonomik bozulma dikkate alındığında bu büyüme rakamları 2001’den bugüne en düşük büyüme tahminlerini yansıtıyor. Bununla bağlantılı olarak Dünya Bankası, 2023’te uzmanların ‘resesyon’ olarak tanımladığı durgunluğun yaşanacağı uyarısında bulunuyor. Bildiğiniz gibi resesyon, bir ülkenin ekonomik faaliyetlerinde en az iki çeyrek dilimde (6 ay) gerileme yaşanması nedeniyle reel gayri safi yurt içi hasılanın düşmesi anlamına geliyor.” şeklinde konuştu.
“TÜRKİYE DÜNYANIN İLK
ON EKONOMİSİNE GİRECEK”
Dünya Bankası’nın bu öngörüsüne karşılık Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütünün 2023 yılında durgunluktan değil, görece bir yavaşlamadan bahsettiğini dile getiren Serteser şunları söyledi: “Durgunluk da yaşansa, yavaşlama da hissedilse; ekonomilerin toparlanma aşamasına girmesi gerektiği açıktır. Benim müşahede ettiğim bilhassa mermer sektöründe bu durgunluk ciddi bir şekilde hissediliyor. İhracatın düştüğü, siparişlerin azaldığı, hatta iptal ettiği bir ortama girmiş durumdayız ki bu da tespitlerin doğruluğunu gösteriyor. Pandemi döneminde bile mermer sektöründeki siparişler bu derece yavaşlamamıştı. Bununla birlikte IMF’nin Ekim 2022’de açıkladığı ve güncellenmiş verilerin yer aldığı Dünya Ekonomik Görünüm raporuna göre, ülkemiz, 2022’yi dünyanın en büyük 20’nci ekonomisi olarak bitirecek. 2024 yılında ise 19’uncu sırada yer alacak. İnanıyorum ki, ülkemiz için çalışmayı sürdürdükçe dünyanın ilk 10 ekonomisine gireceğiz.”
“DOĞRU EĞİTİM VE
KARİYER PLANLAMASI ŞART”
“Afyonkarahisar ekonomimiz ve şehrimiz her geçen gün büyüyor ve gelişiyor. Ancak her zaman daha iyiye ulaşmayı amaçlamamız gerekiyor.” diyen Serteser şöyle konuştu: “İlimizin SGK çalışan verileri tablosuna baktığımızda yüzde 27,74 ile en büyük oranın ‘nitelik gerektirmeyen işlerde çalışanlar’ grubuna ait olduğunu görüyoruz. Bu sorunun kısa vadede çözülemeyeceğini biliyoruz. Ancak çocuklarımız ve gençlerimiz için doğru bir eğitim ve kariyer planlamasının yapılmasına ihtiyaç olduğunun anlaşılması açısından bu oranın önemli olduğunu görüyorum. Malumunuz olduğu üzere özellikle son 1 yıllık süreçte artan enflasyon oranları ve emtia fiyatları, toplumumuz ve gençlerimiz üzerinde önemli olumsuz bir atmosfer oluşturuyor. Bu noktada üreticilerimiz ve hizmet sağlayıcılarımız, maliyetlerin tüketiciye yansıtılmaması için büyük fedakârlıklar yapıyor. Ancak bir taraftan da tüketiciyi koruyan tedbirlerin de alınması gerekliliğini hatırlatmak isterim. TÜİK verilerine göre ülkemizde sanayi üretimi, bir önceki aya göre yüzde 1,6 azaldı. İlimizin önde gelen sektörleri arasında yer alan madencilik ve taş ocakçılığındaki üretim ise yüzde 16,5 oranında geriledi. Bu sektör ilimizdeki toplam ihracatın yüzde 60’ına yakınını gerçekleştiriyor. Ekonomik gelişmelerden ilimizin olumsuz etkilenmemesini umuyoruz. Üretim ve üretmek, ilimiz için her zaman önemlidir. Özellikle katma değeri yüksek üretim gücümüzün oluşturulması, genç girişimcilerimiz ve kurumsal firmalarımızın yatırımlarıyla mümkün olabilecektir. TR33 bölgesi illeri Manisa, Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak içerisinde ilimizin değişimini ve gelişimini de ancak bu şekilde sağlayabiliriz.”
“ÇOK SAYIDA LOBİ FAALİYETİNE İMZA ATTIK”
“İlimiz adına sevindirici bir gelişmeyi sizinle paylaşmak isterim” diyen Serteser şunları kaydetti: “2010-2021 yılları arasında TR33 bölgesinde kadın istihdamı konusunda oransal olarak en yüksek artış gösteren il, yüzde 144 oranı ile Afyonkarahisar olmuştur. Benzer örneklerin artmasını diliyorum. Sözlerimin sonunda bir konuyu vurgulamak istiyorum. Malumunuz olduğu üzere, organ ve Meclis seçimlerimizin hemen ardından Meslek Komitelerimiz de seçimli toplantılarını yaptılar. Meslek Komitelerimiz’in çalışmalarının etkin bir şekilde sürdürülmesi, tabanda yaşanan sorunların tavana iletilmesi ve çözüm için takibinin yapılması, özellikle yaşadığımız dönemde elzemdir. Benden hemen önce Yönetim Kurulu Faaliyetleri sunumunu yapan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sayın Yücel Albay’ın aktardığı gibi, geçen Meclis toplantımızdan bu yana pek çok lobi faaliyetine imza attık. Bu lobi faaliyetlerimiz, Meslek Komiteleri’nde konuşulan, Meclis toplantımızda dile getirilen sorunların ilgili makam ve mercilere iletilmesi ile gerçekleşti. Değerli Meclis Üyelerimiz’den ve Meslek Komiteleri Üyelerimiz’den, Meslek Komiteleri’ni çalıştırmanızı; toplantıları düzenli bir şekilde yapmanızı özellikle istirham ediyorum. TOBB nezdinde en çok lobi faaliyeti yapan Oda olduğumuzu tarafımıza bildirdiler. Ancak tabii ki lobi faaliyetinin oranı kadar, talep edilen çözüm önerileninin uygulanması da çok mühim. ‘Lobi faaliyeti yapıp üst makamlara yazı gönderiyoruz, sonra ne oluyor’ diye düşünülebilir. Bu yılın Ağustos ayında KOSGEB tarafından yurtdışı iş gezileri için sağlanan destek üst limitinin 20 bin Türk Lirası’ndan 100 bin Türk Lirası’na çıkarılmasını ilk talep eden Oda olduk. KOSGEB’in yaptığı güncelleme ile bu rakam 90 bin Türk Lirası’na çıkarıldı. Yine, vergilerini kredi kartı ile ödemek isteyen vergi mükelleflerinin ödeme üst limitinin 100 bin Türk Lirası’ndan 300 bin Türk Lirası’na çıkarılmasını talep etmiştik. Bu rakam, tam istediğimiz gibi olmasa da 150 bin Türk Lirası’na çıktı. Verona’da yapılan Marmomacc Uluslararası Mermer, Taş ve Teknolojileri Fuarı’nın tekrar destek kapsamına alınması talebimiz sonucunda Fuar, Bireysel ve Milli Katılım Fuarlar kapsamına alındı. Tamamlanma oranı yüzde 50’nin altında kalıp gerek finansal gerek teknik açıdan devam ettirilmesi mümkün olmayan kamuya ait inşaat işleri için koşulsuz ve cezasız “Tasfiye Hakkı” talep etmiştik. 7394 Sayılı Kanun ile inşaat yapımı yüzde 15’i aşmamış işlerde fesih hakkı tanınmıştır. Tabii ki bu da yeterli değil ama en azından böyle bir çözüme ulaşılmış oldu. Bunlar bir anda sayabileceklerimiz. Meslek Komitelerimiz, üyelerimizin sorunlarını ne kadar bizim gündemimize getirirse, biz de sorunların çözümü için o kadar çalışacağız ve inanıyorum ki büyük oranda hep birlikte başarılı olacağız.”
“ÖĞRETMENLERİMİZİN GÜNÜ KUTLU OLSUN”
Serteser sözlerini şöyle tamamladı: “24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle; Gençlerimizi geleceğe hazırlayan öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyorum. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aramızdan ayrılan tüm öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum. Yaşayan öğretmen büyüklerimizin de ellerinden öpüyorum. Meclisimiz’de bulunan tüm öğretmenlerin de Öğretmenler Günü’nü kutluyorum. Meclis toplantımızda ikramda bulunan Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Ömer Altınay ve Meclis Üyemiz Sayın Atilla Efe’ye de teşekkür ediyorum.” >> Esra KÜÇÜKKURT’un Haberi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.