Eroğlu: Allah’a şükür İzmir’imizi susuz bırakmadık

Eroğlu: Allah’a şükür İzmir’imizi susuz bırakmadık

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İzmir eski Milletvekili Veysel Eroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin içme suyu şebekesinde kayıp kaçakları azaltılıp, eksik şebekelerin yenilenmesi ve iyi bir su yönetimi yapması gerektiğini açıkladı. Eroğlu, “Bugüne kadar Allah’a şükür İzmir’imizi susuz bırakmadık” dedi

 

Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi Eski Orman ve Su İşleri Bakanı AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu “İzmir İli Su Yatırımları ve İçmesuyu Tesisleri” hakkında açıklama yaptı. Eroğlu, Ege’nin incisi İzmir’e Cumhuriyet tarihinin en büyük su yatırımlarını kazandırdıklarını kaydetti.
“29 BARAJ 8 GÖLET İNŞA EDİLDİ”
Türkiye’nin en büyük 3. ili olan ve bir dönem milletvekili olmaktan gurur duyduğunu belirttiği, İzmir’e AK Parti hükümetleri döneminde muazzam su yatırımları gerçekleştirdiklerini dile getiren Eroğlu, “İzmir’in fedakâr ve çalışkan insanlarının refah seviyelerinin yükselmesi ve şehrin daha fazla kalkınması için su alanında Cumhuriyet tarihimizin en büyük yatırımlarını gerçekleştirdik. Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Veysel Hoca, İzmir için ne gerekiyorsa yapın.’ talimatı doğrultusunda İzmir’in projeleriyle bizzat ilgilendim. İzmirli kardeşlerimizin içmesuyu ihtiyacını karşılamak, şehrin su kaynaklarını değerlendirmek ve münbit topraklarını sulamak için son 18 yılda baraj, gölet, sulama tesisi, içmesuyu temin tesisleri ve taşkın koruma tesisi gibi pek çok su yatırımını hizmete aldık. İzmir’e su ile alakalı takriben 6,2 milyar TL’lik muazzam bir yatırım yaptık. 29 baraj ve 8 gölet inşa ederek vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Takriben 547.260 dekar araziyi sulamaya açarak yıllık 508 milyon TL zirai gelir artışı sağladık.” dedi.
“EGEGEP MUAZZAM PROJE”
Ege Gelişim Projesi (EGEGEP) ile bölge kalkınmasının hızlandığını ifade eden Eroğlu, “Bakanlığım döneminde hazırladığımız EGEGEP yani Ege Gelişim Projesi ile bölgenin yıllardır hasretle beklenen pek çok projesi bir bir hayata geçirilmiştir. İzmir, Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Afyonkarahisar, Uşak ve Kütahya illerini kapsayan EGEGEP ile baraj, gölet, sulama, taşkın koruma, içmesuyu temin tesislerine kadar pek çok proje yürütülmektedir. Toplam 28 milyar TL’lik 2.065 projeden oluşan Ege Gelişim Projesi ile bölgede bulunan 8 ilin kalkınması ve vatandaşlarımızın refah seviyesinin artırılması bakımından muazzam bir projedir. ” ifadelerine yer verdi.
“REKORA İMZA ATILDI”
İzmir’in, Türkiye de turizmin en önemli olduğu illerden biri olmasının yanı sıra aynı zamanda bir ziraat ve ticaret şehri olarakta ön planda olduğunu aktaran Eroğlu şu ifadeleri kullandı: “Son 18 yılda İzmir’in münbit topraklarını sulamaya açarak şehrin zirai katma değerini arttırdık. Hükümetimize kadar Küçükmenderes Havzasında hiçbir yatırım yoktu. Dönemimize kadar havzada ne bir baraj, ne bir gölet, ne de bir dere ıslahı vardı. Özellikle Ödemiş Ovası, yeraltı su seviyesinin azalması sebebiyle kaybedilmeyle karşı karşıyaydı. Hükümet olarak bu havzaya önce Ödemiş Beydağ Barajını inşa ederek 120 bin 500 dekara araziyi sulamaya açtık ve bölgeye büyük katkı sağladık. Bölgenin önemli barajlarından biri de Ödemiş Rahmanlar Barajıdır. Küçükmenderes Havzasına Cumhuriyet tarihimizin ilk su yatırımlarını Hükümetimiz gerçekleştirmiştir. İzmir’e kazandırdığımız diğer önemli barajlardan ikisi de Yortanlı ve Çaltıkoru Barajlarıdır. 2011 yılında hizmete aldığımız bu barajlarla sulamaya büyük katkı sağlanmış ve Kınık Ovasında 112.410 dekar münbit arazi sulanmaktadır. ”
“TOPLAM 98 DERE ISLAHI YAPILDI”
İzmir’de hizmete alınan barajları sıralayan Eroğlu şunları kaydetti:
“Aliağa Çıtak Barajı, Bayındır Burgaz (Zeytinova) Barajı Bergama Çaltıkoru Barajı, Bergama Çamavlu Barajı, Bergama Çamtepe Barajı, Bergama Yortanlı Barajı, Bergama Karalar Barajı, Bornova Karaçam Barajı, Dikili Çandarlı Barajı, Karaburun Bozköy Barajı, Karaburun Karareis Barajı, Karaburun Mordoğan Barajı, Karaburun Salman Barajı, Kemalpaşa Bağyurdu Barajı, Kemalpaşa Akalan Barajı, Kiraz Çatak Barajı, Kiraz Haliller Barajı, Menderes Ataköy Barajı, Menderes Gümüldür Barajı, Menderes Özdere Barajı, Menemen Emiralem Barajı, Menemen Süleymanlı Barajı, Ödemiş Aktaş Barajı, Ödemiş Bademli Barajı, Ödemiş Beydağ Barajı, Seferihisar Kavakdere Barajı, Tire Eskioba Barajı, Tire Yenişehir Barajı, Torbalı Karakızlar Barajı hizmete adlıdk. Güzel İzmir’imizi taşkın zararlarından korumak için muazzam dere ıslah çalışmaları gerçekleştirdik. 98 dere ıslahı gerçekleştirerek İzmir şehir merkezi, 93 yerleşim yeri ve 113.000 dekar araziyi taşkın zararlarından koruduk. Özellikle Torbalı ilçemizde gerçekleştirdiğimiz Fetrek Çayı Islahı (Gelin Çayı) ile hem taşkınları önledik, hem de bölgeye önemli bir güzellik kattık.”
“İZMİR’İN İÇMESUYU İHTİYACI
GÖRDES BARAJIYLA KARŞILANDI”
İzmir’e kazandırdıkları pek çok baraj, gölet ve sulama tesisi bulunduğunu, mevcut kısmi kuraklık sebebiyle şehre kazandırılan içmesuyu çalışmalarının ön plana çıktığını belirten Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “İzmir, turizm ve ziraatın birlikte olduğu bir il olması sebebiyle özellikle son 18 yılda daha fazla büyüdü ve gelişti. İzmir şehir merkezinin nüfusu takriben 3 milyondur. Şehrin nüfusu arttıkça içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacı da artmıştır. İktidara geldiğimizde en fazla içmesuyu sıkıntısı çeken illerden biri de İzmir’di. 2003 yılında iktidara geldiğimizde İzmir’in içmesuyu ihtiyacı Tahtalı Barajı, Balçova Barajı, Göksu-Sarıkız Kaynakları, Halkapınar Kaynakları ve yeraltı su kuyularından temin ediliyordu. Ancak o dönemde 2007-2008 yıllarında şehre içmesuyu sağlayan yeraltı sularında arsenik sıkıntısı vardı. Diğer taraftan da İzmir’in nüfusu arttıkça şehir yeni su kaynaklarına ihtiyaç duymaya başlamıştı. İzmir’in İçmesuyu sıkıntısı özellikle 2007-2008 yıllarında had safhaya ulaşmıştı. Ege’nin bir evladı olarak İzmirli kardeşlerimin arsenikli su içmesine gönlüm razı olamazdı. İzmir’in içmesuyu sıkıntısını gidermek için şehrin içmesuyu mes’elesiyle bizzat ilgilendim. O dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla İzmir için devasa su yatırımlarına başladık. Hazırlamış olduğumuz İçmesuyu Eylem Planı ile İzmir’in mevcut nüfusunu ve içmesuyu kaynakları ile gelecekteki muhtemel nüfusunu dikkate alarak detaylı bir çalışma gerçekleştirdik.”
“GÖRDES BARAJI 2009’DA HİZMETE ALINDI”
İzmir’in içmesuyu meselesini kökünden çözecek proje Gördes Barajının inşaa çalışmalarını hatırlatan Eroğlu, “1998 yılında barajın temeli atılmasına rağmen 2003 yılına kadar önemli bir gelişme sağlanamamıştı. O dönem Başbakan olan Sayın Cumhurbaşkanımızın büyük desteği ile Gördes Barajının ödeneklerini arttırdık ve inşaat çalışmalarını hızlandırdık. 2012 yılında tamamlanması ön görülen Gördes Barajını, İzmir’in içmesuyu ihtiyacına binaen öne çekerek 2008 yılında tamamladık. Manisa sınırlarında 95 metre yüksekliğinde inşa ettiğimiz Gördes Barajının su biriktirme hacmi 453 milyon metreküptür. 30 Kasım 2008 tarihinde barajda su tutma çalışmaları başlamış ve Sayın Cumhurbaşkanımızın 17 Ocak 2009 tarihinde Başbakanlığı döneminde katıldığı açılış merasimi ile Gördes Barajı hizmete alınmıştır. Aynı merasimde Gördes Barajı ile birlikte ülke genelinde inşa ettiğimiz 20 dev tesisin açılışını Halkapınar Kapalı Spor Salonundan birlikte yapmıştık.” dedi.
“İZMİR’E MENBA KALİTESİNDE SU İLETİLDİ”
Milletvekili Veysel Eroğlu, DSİ, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mutabakatı ile Gördes Barajı’nın DSİ tarafından, isale hattı ile içmesuyu arıtma tesisinin proje ve inşaatının ise İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmasına karar verildiğini kaydetti. Eroğlu, “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin isale hattının proje hazırlama hizmetlerini dahi zamanında yetiştirememesi sebebiyle Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla isale hattının inşaatının da DSİ tarafından yapılması kararlaştırılmıştır. 22 Mayıs 2009 tarihinde Manisa’da isale hattının temel atma merasimini gerçekleştirdik. 9 Eylül 2010 saat 09.59 itibariyle tamamlayarak İzmir’e su verileceği sözünü vermiştik. İzmir’imize Gördes Barajı’ndan su iletecek olan 2 metre çapındaki ve 35,5 kilometre uzunluğundaki dev isale hattı, verdiğimiz söz üzerine 9 Eylül 2010 günü saat 09.59’da tamamlanmış ve su İzmir’e verilmiştir. Daha sonra isale hattının 2. ve 3. kısımlarının da tamamlanmasıyla birlikte ve içerisinde Kavaklıdere Tüneli ile Buca Tünelinin de yer aldığı toplam 115 kilometre uzunluğundaki isale hattı ile İzmir’e menba kalitesinde suyu ilettik. Gördes Barajı ile İzmir’e yılda 59 milyon metreküp içmesuyu sağlanarak şehrin içmesuyu meselesi kökünden çözülmüştür. İzmir için çok büyük ehemmiyet arz eden baraj, isale hatları, Buca ve Kavaklıdere Tünelleri dâhil projenin toplam maliyeti 2021 yılı birim fiyatlarıyla 2 milyar 34 milyon TL’dir. Hazırlamış olduğumuz İçmesuyu Eylem Planına göre İzmir’in sonraki yıllarda içmesuyu ihtiyacı ise Kayacık Regülatörü ve Düvertepe Barajları ile karşılanacaktır.” ifadelerini kullandı.
“İZMİR’İN İLÇELERİ DE MENBA
KALİTESİNDE SU TÜKETİYOR”
Veysel Eroğlu, İzmir şehir merkezi içmesuyu ihtiyacının karşılanmasının yanı sıra ilçelerin de uzun yıllar içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılamak için büyük projeler gerçekleştirdiklerini kaydetti. Eroğlu sözlerine şöyle devam etti: “Ödemiş ilçesinin içmesuyu ihtiyacı inşa ettiğimiz Rahmanlar Barajından karşılanacaktır. İnşaatı devam eden 2,1 kilometre uzunluğundaki isale hattı ile ilçeye yıllık 9,36 milyon metreküp içmesuyu sağlanacaktır. Çeşme ilçesinin içmesuyu ihtiyacı ise Karaburun Salman Barajından ve Karaburun Karareis Barajından alınacak suyun, 17 km ve 15,6 kilometre uzunluğunda inşa edilecek iki ayrı isale hattı ve günlük arıtma kapasitesi 23,76 metreküp olan içmesuyu arıtma tesisi ile karşılanacaktır. Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesinin içme ve kullanma suyu ihtiyacı ise Yiğitler Barajından karşılanacaktır. 2018 yılında temel atma merasimine bizzat katıldığım Yiğitler Barajının yüksekliği 102 metre olup yıllık takriben 8 milyon metreküp su sağlanacaktır. Ülkemizin göz bebeği İzmir için hükümet olarak gereken bütün içmesuyu tesislerini inşa ettik. İzmir için içmesuyu bakımından bir sıkıntı görülmemektedir. Ancak Büyükşehir Belediyesinin kayıp kaçakların azaltılması, eksik şebekelerin yenilenmesi ve iyi bir su yönetimi yapması büyük ehemmiyet arz etmektedir. Suyun yönetimi kolay değildir. Suyu şehre getirmek büyük emek ve yatırım ister. Suyun yönetimi hiçbir şekilde hata kabul etmez. Bilgi, tecrübe, aşk ve heyecan gerektirir. Bugüne kadar Allah’a şükür İzmir’imizi susuz bırakmadık.” >> Burak AYDIN’ın Haberi

 

YASAL UYARI

Kocatepe Gazetesi’ne ait haberlerin alınıp/kopyalanıp başka yayın organlarında kullanılması halinde yasal yollara başvurulacaktır. Telif hakkı davası açılacaktır. Haberlerin belirli bir kısmını alarak yada başlığını değiştirerek veyahut alt üst edilerek de (gazeteci tabiri ile takla attırıp) alınıp/kopyalanıp başka yayın organlarında kullanılması halinde de yasal yollara başvurulacaktır. Telif hakkı davası açılacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi