DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 3628160,58%
Afyonkarahisar
17°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Eroğlu, bürokratlara tecrübelerini anlattı

ABONE OL
27 Eylül 2019 11:09
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “SUKİ Genel Müdürler İstişare Toplantısı”nda bürokratlara tecrübelerini anlatarak bilgi paylaşımı konusunda cimrilik yapılmaması tavsiyesinde bulundu

Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu ve Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) iş birliğinde düzenlenen 9. Su ve Kanalizasyon İdareleri (SUKİ) Genel Müdürler İstişare Toplantısı Ankara’da TBB Hizmet Binasında gerçekleştirildi.
Su ve kanalizasyon idarelerinin sorun ve çözüm önerileri ile mevzuata ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı toplantıya AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Üyeleri; Prof. Dr. Şükrü Karatepe, Prof. Dr. Lütfi Akça ve Prof. Dr. Tarkan Oktay, Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Bilal Dikmen, 27 büyükşehir belediyesinin su ve kanal idarelerinin genel müdürleri ile çeşitli kamu kurumlarından yetkililer ve akademisyenler katıldı.
Toplantının açılışında kısa bir konuşma gerçekleştiren TBB Genel Sekreteri Doç. Dr. Birol Ekici su ve kanal idarelerinin halkın sağlığını ve yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilediğini belirtti. 2014 yılında yapılan düzenlemeyle büyükşehir sayısının 30’a çıktığını ifade eden Ekici, halkın çok büyük bir kısmının artık büyükşehir sınırlarında yaşadığına dikkat çekerek, su kanal idarelerinin nüfusun yüzde 80’ine hizmet verdiğini kaydetti.
Yerel Yönetim Politikaları Genel Kurulu Başkan V. Şükrü Karatepe, Türkiye’de yerel yönetimlerin geçirdiği dönüşüm sürecine ilişkin bilgiler vererek su ve kanal idarelerinin yerel yönetimlerin en temel kurumlarından biri olduğunu ifade etti.
“SU HİZMETİ EN HAYIRLI HİZMETTİR”
Toplantıya ev sahipliği yapan TBB’ye teşekkür eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, su ve kanal idarelerinin büyükşehir belediyelerinin en önemli birimleri olduğunu belirtti. “Su hayattır. Su hayatın kaynağıdır. 2,5 milyar insan sağlıklı suya erişemiyor. Türkiye’de suya erişim yüzde 100. Afrika’daki aç ve susuz insanlara da yardım elimizi uzatmamız lazım. Su hizmeti en hayırlı hizmettir.” diyen Eroğlu, konuşmasında sık sık İSKİ Genel Müdürlüğü tecrübelerine yer verdi.
“BÜYÜK DÜŞÜNÜN”
Eroğlu, katılımcılara büyük düşünmelerini tavsiye ederek, “Büyük hedeflere yelken açın. Hedefi olmayan geminin ulaşacağı liman yoktur. Plan yapın. Türkiye’de en çok heba edilen unsur zamandır. Zamanı telafi etmek mümkün değil. Parayı, personeli ve zamanı iyi yönetmeniz lazım.” dedi.
Bilgi ve tecrübenin paylaşılmasının önemine vurgu yapan Eroğlu, tecrübelerin paylaşılması ve bilgi paylaşımı konusunda cimrilik yapılmaması tavsiyesinde bulundu.
“İSTİŞARE TOPLANTILARI YAPIN, İSTİŞARE SÜNNETTİR”
Eroğlu, eğitimin önemine dikkat çektiği konuşmasında, “İSKİ genel müdürü olduğum zaman tüm çalışanları üç kademeli eğitimden geçirdik; intibak eğitimi, mesleki eğitim ve ihtisas eğitimi. Dünyada ‘her şeyi bilirim’ devri geçmiştir. Mutlaka istişare toplantıları yapın. İstişare sünnettir. Bilen kişilerle tartışacaksınız, gerekirse tenkit etmelerine imkân sağlayacaksınız.” ifadelerini kullandı.
“MEVZUATTA EKSİK YÖNLER VAR”
Mevzuatta eksik yönler olduğuna da değinen Eroğlu, “Mevzuat her şey demek değildir. Ben eski kanunla her şeyi yaptım. Yapamayacağınıza dair bir kanun yoksa her şeyi yapabilirsiniz. Doğru yaptıktan sonra mevzuat sizin mevzuatınız olur. Yetki kullandığınız kadardır. Siz yaptığınız işten eminseniz hiç endişe etmeyin. İşinizi şevkle yaparsanız başarılı olursunuz.” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.