DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 3226480,43%
Afyonkarahisar
23°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Ersoylu: Tarım sektöründe karlı işletmeler kurulmalı

Ersoylu: Tarım sektöründe karlı işletmeler kurulmalı

ABONE OL
17 Mayıs 2018 13:45
Ersoylu: Tarım sektöründe karlı işletmeler kurulmalı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Ersoylu: Tarım sektöründe karlı işletmeler kurulmalı

Ziyarette Afyonkarahisar tarımı ile ilgili fikir alışverişinde bulunularak ülke tarımı ve Afyonkarahisar tarımı hakkında değerlendirmelerde bulunuldu.
Afyonkarahisar’ın tarımı hakkında karışılıklı görüş alışverişinde bulunulan ziyarette konuşan AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Aday Adayı eğitimci-ziraat mühendisi Şükrü Ersoylu “2016 yılı nüfus sayımına göre ilimizin toplam nüfusunun yüzde31,5 sı Afyon şehir merkezinde (merkez ilçe şehir merkezi) yüzde 68,5’ü kırsalda ve ilçelerde yaşamaktadır. Şehir nüfusumuzun önemli bir kısmının tarım işletmelerine sahip olduğu bir yönüyle de tarım ürünleri işleyen ve pazarlayan gıda işletmelerine sahip olduğu düşünüldüğünde tarım sektöründe çalışan ekonomisi ve refahını tarım sektörünün belirlediği çok önemli bir nüfusa sahip olduğumuz hepimizin bilgisi dahilindedir. AK Parti iktidara geldiği günden itibaren bir tarafta yaşanabilir köyler-beldeler-şehirler inşa ederken diğer tarafta kişi başına milli geliri artırıcı bir ekonomik modelle milletimizin refahının gelişimine katkı sağlamıştır. Bu itibarla tarım sektöründe 2002 yılında kişi başına düşen milli gelir 1000 $ iken 3600 $ seviyesine çıkartılmış Afyonkarahisar’daki üreticilerimizin geliri de bu gelire paralel olarak artmıştır. Bununla beraber kişi başına düşen milli gelir ortalaması 10500 $ olan ülkemizde milli gelir ortalamasının çok altında olan yoğun kırsal nüfus bir taraftan üretim maliyetlerinin azaltılması adına zorunlu olarak yapılan arazi toplulaştırılması diğer taraftan daha iyi bir gelir seviyesi ve daha refah bir hayat için göç vermiş ve halihazırda vermeye devam etmektedir” dedi.
AK Parti Milletvekili Aday Adayı Ersoylu bu olumsuzlukların giderilmesi içinde çözüm önerileri getirerek, “Afyonkarahisar da göçü önlemenin yolu hayvancılık sektöründe sosyal açıdan yaşanabilir, ekonomik açıdan karlı ve verimli, hayvan refahını ve insan sağlığını dikkate alan çevreye duyarlı işletmelerimizin sayısını artırmaktır. Kaynak bulmak için Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Fonu İl Özel İdaresi ve AB Fonları Etkin olarak kullanılarak üreticilerimize yük olmadan her belde de mümkünse her köyde kurulan işletmeler le üreticilerimizin gelirleri istikrarlı bir şekilde artırılmalıdır” ifadelerini kullandı.
Küçük arazilere sahip olan kıt kaynaklarla geçinen üreticileri için de görüşlerini paylaşan Ersoylu, “Küçük arazi sahibi olan Üreticilerimiz de Tıbbi ve Itri bitkiler gibi ekonomik değeri yüksek ürünler yetiştirerek gelirlerini artırabilirler. Afyonkarahisar Tıbbi Ve Itri bitkiler merkezi bu konuda etkin bir rol üstlenebilir.  Söz buraya gelmişken Tıbbi ve Itri Bitkiler Merkezini Afyonkarahizar’a kazandıran Sayın Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na Türk Tarımı ve Afyonkarahisarlı üreticilerimiz adına şükranlarımızı sunmak boynumuzun borcudur diye düşünüyorum” diye konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.