“Frigya Vadisi en modern  kameralarla korunacak”

“Frigya Vadisi en modern kameralarla korunacak”

Vali Gökmen Çiçek ve Belediye Başkanı Mehmet Zeybek Frigya Vadisi’nde inceleme gezisinde bulundular. Bölgeye yapılacak çalışmaları yerinde inceleyen Vali Çiçek, tarihi yapıların üzerine defalarca temizlenmesine rağmen yine yazılar yazıldığını söyleyerek, “Ayazini bundan böyle en modern kameralarla korunacak” dedi

 

Afyonkarahisar’ın tarihi ve doğal güzelliklerini gün yüzüne çıkarmak ve şehrin değerlerini daha bilinir hale getirebilmek için çalışmalarına devam eden Vali Gökmen Çiçek, 3 bin yıllık miras Frigya Vadisi’nde inceleme gezisi yaptı.
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Vali Yardımcıları Dr. Mehmet Boztepe, Nurullah Kaya, İhsaniye Kaymakamı Semih Doğamoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Karakuş, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Ziya Coşkun Karadeniz, Yayladağı Belediye Başkanı Niyazi Akgedik ve Ayazini Köyü muhtarı Sami Akkaya’nın da katıldığı inceleme gezisinde tarihi Frigya Vadisi’nde yapılacak çalışmalar yerinde incelendi.
YAPILCAK PROJE VE
ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEDİ
Göreve geldiği ilk günden itibaren Frig Vadisi’ne ayrı bir önem veren ve
Türkiye’nin en güzel 10 vadisi içerisinde yer alan vadinin kaya mezarları, kiliseleri, şapelleri, anıtları, kalesi, Frig Yolu, mağaraları, dar geçitleri ve kendine has tarihi dokusu ile görenleri kendisine hayran bırakan muazzam bir coğrafya olduğunu ifade eden Vali Gökmen Çiçek, Ayazini’ye “Aşık Oldum” diyerek hayranlığını dile getirerek bölgenin turizm destinasyonu olması ve cazibe merkezi haline gelmesi için yapılacak çalışmaları, hayata geçireceği farklı projeleri yerinde belirleyebilmek için bölgede detaylı incelemelerde bulundu.
“FRİGYA MEDENİYETİNİN KALBİ”
Hafta sonunu ayırdığı Frigya Vadisi gezisi sonrası sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulunan Vali Gökmen Çiçek, “Dünyada bu kadar gizemli ve etkileyici yer çok az bulunur.” diyerek tanımladığı Frigya için şu sözleri kullandı: “Frigya medeniyetinin kalbi Ayazini Köyü’nde tarihi alanları, yürüyüş yollarını, eski konakları gezdik. Her bir adımda başka bir güzellikle karşılaştık. Bu duyguyu başka bir yerde yaşayamazsınız. Burası Ayazini Afyonkarahisar.”
“AYAZİNİ EN MODERN KAMERALARLA KORUNACAK”
Ayazini Köyü gezilerine ilişkin de düşüncelerini paylaşan Vali Çiçek, “Ayazini Köyü gezimizde birçok güzellikle karşılaştık ancak bir şey bizleri çok üzdü. Binlerce yıl öteden günümüze ulaşan muhteşem tarihi yapıların üzerine defalarca temizlenmesine rağmen yine yazılar yazılmıştı. Buna izin vermeyelim. Ayazini bundan böyle en modern kameralarla korunacak.” dedi.
“İLK GÜNKÜ GİBİ AYAKTA VE MUHTEŞEM”
Frigya Vadisi’ni adım adım keşfeden ve her bir noktasını detaylı bir şekilde gezerek gözlemleyen Vali Gökmen Çiçek, İhsaniye İlçesi Döğer Beldesi’nde bulunan Döğer Kervansarayında da incelemelerde bulundu . Vali Çiçek kervansaray için, ”2. Murat döneminde yaptırılan muazzam bir eser Döğer Kervansarayı, hala ilk günkü gibi ayakta ve muhteşem.” ifadelerini kullandı.
VATANDAŞLARLA SOHBET ETTİLER
Vali Gökmen Çiçek, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve beraberindeki protokol üyeleri Ayazini Köyü ziyareti sırasında yağmura da yakalandı. Vali Çiçek o anlara ilişkin video ve fotoğrafları da sosyal medya hesabından paylaştı. Bir diğer ziyaret ise Demirli Köyü’ne oldu. Burada vatandaşlarla bir araya gelen heyet, sohbet edip, hayırlı günler dilediler.
“FRİGYA’NIN BÜYÜK BÖLÜMÜ AFYONKARAHİSAR SINIRLARI İÇERİSİNDE”
560 kilometrelikalanda 4 ilin sınırları içerisinde bulunan Frigya Vadisi’nin 3 bin yıllık medeniyetin izlerini günümüze taşıdığını kaydeden Vali Çiçek, “Vadinin büyük bir bölümü Afyonkarahisar sınırları içerisinde yer alırken önemli eserlerde yine ilimiz sınırları içerisinde bulunuyor. Bölgenin hareketlenmesi ve keşfedilmesi için bugüne dek önemli çalışmalar yapılsa da istenilen düzeyde verim elde edilememiş. Frigya’yı daha bilinir ve ziyaret edilir bir hale getirmek için Emre Gölü ve Ayazini Köyü bölgelerini hareketlendirmek için Emre Gölü Çevre ve Frig Medeniyet Bahçesi Projesini hayata geçireceğiz. Bu iki bölgenin düzenlenmesi ile başlayacak çalışmalar sonrasında diğer bölgelere yayılacak.” şeklinde konuştu.
>> Kocatepe Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi