Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Güneşten hasar gören ciltler için karışım yağlar ve bitki çayları öneriliyor

Güneşten hasar gören ciltler için karışım yağlar ve bitki çayları öneriliyor

Eskişehir’de aktarlık yapan Koray Özkılıç, son yılların en sıcak yaz ayında güneşin zararlı etkilerine maruz kalan vatandaşların cilt deformelerine karşı bitki yağları kullanması gerektiği konusunda tavsiyeler verdi.
Türkiye genelinde olduğu gibi Eskişehir’de de son yılların en sıcak yaz mevsimi yaşanıyor. Hava sıcaklığının mevsim normallerinin ortalama 8 derece üzerinde seyrettiği Eskişehir’de öğle vaktinde dışarıda olan vatandaşlar, güneşin zararlı etkilerine de maruz kalarak, bazı cilt problemleri de yaşıyor. Uzmanlar, özellikle öğle vakitlerinde tedbirsiz olarak güneşe çıkan vatandaşları uyarırken, uzun yıllardır aktarlık yapan Koray Özkılıç ise güneş ışınlarına maruz kalarak, cilt problemi yaşayanlar için tavsiyeler verdi. Vücutta oluşan deformasyon ve ağrılar için özel yağlar kullanılmasını öneren Özkılıç, rahatlatıcı çaylarla da ödem atılabileceğini söyledi.

“Bu yağların ağrı kesici ve tedavi edici özellikleri vardır”
Güneşin zararlı ışınlarının cilt sağlığı için tehlikeli sonuçlar meydana getirebileceğini belirten aktar Koray Özkılıç, bitki yağları ile sorunların tedavi edilebileceğini söyledi. Cilt için çeşitli bitki çayları ve özel yağlar kullanılmasını tavsiye eden Özkılıç, “Güneşin zararlı etkilerine maruz kalmış ve problem oluşturan cilt rahatsızlıkları için rahatlatıcı çaylar kullanılabilir. Bunlardan limon,melisa ve kanteon çayı çok önemli ve etkili bitki çaylarıdır. Bu çaylar vücudu rahatlatır ve ödem atılmasını kolaylaştırır. Bunların yanına mısır püskülü, kiraz sapı, avakado çayı ve murt çayı ilave edilebilir. Bu çayların hepsi vücudu rahatlatacak çaylardır. Bunların dışında, eğer güneşte fazla kalındıysa ve ciltte yanma meydana geldiyse, bu bölgelere havuç, kantaron, kakao jojoba yağı karıştılıp, sürülmelidir. Böylece bölgede oluşan deformasyon engellenir. Deri yağ ile beslendiği için sıcaktan dolayı oluşan deri gerilmesi ve sancı en aza indirilir. Bu yağların ağrı kesici ve tedavi edici özelliği vardır, deriyi tekrar onarmaya da yarar. Hatta 2’nci ve 3’üncü derece yanıklarda kantaron yağı öneriliyor. Bu karışımı birkaç defa kullanmak yeterli olacaktır” dedi.