DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 3583930,01%
Afyonkarahisar
21°

AÇIK

03:25

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hayvancılık için ilk arazi tahsisi Boltar’a

ABONE OL
25 Ekim 2010 15:05
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Hayvancılık için ilk arazi tahsisi Boltar’a

BOLTAR Tarım ve Hayvancılık Ltd., 2010 yılı Ocak ayında Hazine Müsteşarlığından 3 buçuk milyon TL değerinde Entegre Hayvancılık Tesisi yapmak üzere Yatırım Teşvik Belgesi aldı

BOLTAR Tarım ve Hayvancılık Ltd. Müdürü Mesut Birler, “Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında K.D.V., S.S.K. Vergi Muafiyeti, faiz desteği ve yatırım yeri desteği şeklinde devletimizin teşvikleri vardı. Bu desteklerden yatırım yeri tahsisi konusunda Afyonkarahisar Valiliği İl Defterdarlığına müracaat ettik. Türkiye genelinde 40’a yakın vilayet, yatırımcıya yer tahsisi konusunda ilana çıktı. Bunların içerisinde Türkiye genelinde hayvancılık yatırımlarına tahsis edilmek üzere ilk olarak, Afyonkarahisar’da BOLTAR Tarım ve Hayvancılık Ltd.’e hak tanındı” dedi.
Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar Defterdarı Mustafa Ceylan, İhsaniye Kaymakamı Onur Kökçü, İhsaniye Belediye Başkanı Halit Aşkar ve İhsaniye Mal Müdürü Mehmet Çakır’a teşekkür eden Birler, “Tahsis edilen 270 bin metrekarelik arazide besicilik konulu entegre hayvancılık yapılacaktır. Bu tesiste kesimhane, yem fabrikası, soğuk hava deposu, hayvan başına 17 metrekarelik yan açık padoklar, evsel atık su arıtma tesisi, tesis çalışanları için sosyal yaşam alanları, yönetim ofisleri, lojmanları gibi üniteler yer alacaktır. Tesisimizin hizmete girmesiyle hem Afyonkarahisar ekonomisine hem de İhsaniye İlçesi ve köyleri ile birlikte bölge ekonomisine hayvancılık alanında katkı sağlayacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.
Birler, şöyle devam etti:
“Tesislerde 20 ile 40 kişi arasında bir istihdam sağlanacaktır. Yönetimimizde ise 1 veteriner, 1 ziraat mühendisi, 1 gıda mühendisi yer alacak olup, sağlıklı ve hijyenik şartlarda besicilik yapılacaktır. BOLTAR Tarım ve Hayvancılık Ltd. sözleşmeli Ziraat Yüksek Mühendisi Vahap Kurt tarafından başlangıçtan bu güne kadar tarımsal amaçlı yatırımlarımızın resmi, teknik ve uygulama işlemleri kontrol ve takip edilmektedir. Şirketimize tahsis edilen arazide yıllık bin büyükbaş kapasiteli tesis kurulacak olup, gerekli kuruluş izni alındı. Tarımsal kredi ve finans işlemlerinin tamamlanması ile 2010 yılı içerisinde bu yatırımın inşaat çalışmalarına başlanacaktır.”k

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.