Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Her Kaybeden Takım, Hakemi Sorumlu Tutuyor”

Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanlığı, hakemlere yönelik ağır eleştirilere tepki gösterdi

Türkiye Faal Futbol Hakemleri

Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada “Son iki haftadır oynanan birkaç müsabakadan sonra, hakem kararları üzerine haksız yere yapılan yorumlar ve değerlendirmeler Afyonkarahisar Hakem Camiası olarak takip edilmektedir.
Son Haftada Hakemimiz Abdullah Yılmaz’a yapılan bu saldırıyı kınıyor ve tüm Afyonkarahisar Hakem Camiası olarak hakemimizin yanında olduğumuzu belirtmek isteriz. Yapılan bu saldırı ile ilgili olarak tüm hukuki haklarımızı kullanacağımızın bilinmesini isteriz. Futbolun, parçaların oluşturduğu bir bütün, hakemin de bütünü oluşturan parçalardan biri olduğu gerçeğini göz ardı ederek oyun alanındaki taktik, oyun sistemi ve futbolcu performansından daha çok hakem kararlarının mercek altına alınması ve bütün yorumların hakem kararları üzerine yoğunlaştırılması, kamuoyu önüne tek suçlunun hakem olarak sunulmasının, kamu vicdanı açısından da rahatsız edici bir tutum olduğunu belirtmek isteriz. Her kaybeden takım tarafından hakemler yenilginin tek sorumlusuymuş gibi kamuoyuna yanlış bilgilendirme yapılarak suçlu olarak hakem camiası gösteriliyor. Kaybedilen müsabakanın faturasını hakeme çıkarma geleneğinin sürmesi, sosyal medyada, bazı basın yayın organlarına verilen demeçlerde Afyonkarahisar hakemliğini hedef alan, ancak sadece varsayımlar üzerine ve gerçek temellere oturtulmadan sorumsuzca yapılan açıklamalar ve yorumlar, bireysel çıkarlar amaçlanarak yapılan gündem yaratma çabalarının sonuç vermeyeceği son derece açıktır. Ayrıca bu tür çabaların gerek Afyonkarahisar sporunun paydaşlarından gerek ise spor camiasından destek bulamadığı da görülmektedir” denildi.

Açıklamada “İnsan unsurunun olduğu yerde hatanın olması kaçınılmazdır. Afyonkarahisarlı Hakemler, bütün dünyada olduğu gibi son derece doğal olan insani hataları dün olduğu gibi yarınlarda elbette yapacaklardır. Zira hakem futbol oyununun bir parçasıdır. Türk sporuna amatör ve profesyonel her aşamada hizmet vermeyi amaçlayan Afyonkarahisar Hakem Camiası, her türlü zorluğa ve spekülasyona rağmen yaptığı işi ulusal bir görev olarak algılamakta ve bu zor koşullar içinde görev yapmayı sürdürmektedir. Afyonkarahisar camiası olarak ilimizde yapılan tüm çalışmalarla bu hataların en aza indirme çabası içinde olduğumuzu vurgulamak isteriz. Ancak unutulmaması gereken şudur Afyonkarahisar hakemliği; hiç kimsenin yönlendirmesi, emir vermesi ya da dilek ve istekleri doğrultusunda düdük çalmamıştır, çalmayacaktır. Bu görüş doğrultusunda yapılan açıklama ve yorumların tümü Afyonkarahisar Hakemliğini yıpratmaktan, dolayısıyla Türk Futboluna ve Afyonkarahisar Futboluna zarar vermekten başka bir işe yaramayacaktır. Afyonkarahisar hakemleri olarak geçmişten günümüze Afyonkarahisar futbolunun tüm paydaşlarına yönelik görev ve sorumluluklarımızı yerine getirirken adil ve tarafsızlık ilkesi gereğince hiçbir takıma karşı art niyetli bir anlayışla yaklaşmadık ve bu yönde bir tutum sergilemedik. Nitekim mevcut ve geçmiş organizasyonlar objektif olarak incelendiğinde bu tür iddiaların da gerçeklikten son derece uzak olduğu anlaşılacaktır” ifadelerine yer verildi.
KENDİ TAKIMINDA DEĞİŞİKLİK YAPAMAYANLAR….
Kamuoyunun düzenli olarak bilgilendirildiği vurgulanan açıklamada “Ancak bazı kulüpler sırf algı içerisine girerek açık şeffaf şekilde hizmet veren Afyonkarahisar hakem camiası hakkında gereksiz şekilde gelişi güzel yorumlar yapan bazı oyuncular, yöneticiler ve antrenörler spor ahlakıyla bağdaşmayan tutum sergilemektedirler. Afyonkarahisar hakem camiasının ne kadar şeffaf ve tarafsız olduğu kamuoyunu bilgilendirdiği www.afyonihk.com sitesinden apaçık şekilde görülecektir. Her mağlubiyet sonrası yapılan haksız ve gerçeğe dayanmayan bu eleştiriler ve yorumlar kendi sorumsuz davranışlarını görmeyip, hakem camiasına yüklemek ahlak kuralları ve spor ahlakı açısından üzücüdür. Bir sezon boyunca bu takımların bilmesi ve takip etmesi gereken, Futbol Müsabaka Talimatı, Amatör Kümede Uygulanacak Esaslar, Futbol Oyun Kuraları hatta değişen Futbol Oyun Kuralları, Futbol Disiplin Talimatını okumadan ve öğrenmeden gelip hakem eleştirmek en güzeli olsa gerek, haftada en az iki antrenman yapan, hafta sonu müsabakaları da sayarsak haftada dört antrenman yapan hakemler, haftada bir eğitim toplantısı yapan hakemler hâlâ eleştiri konusu oluyorsa bu eleştirileri yapanlar art niyetlidir. Kendi takımlarındaki oyuncuların değişikliğini bile yapamayan yönetici kalkmış hakem eleştiriyor ve hakem maçı katletti diyor. Bazı Takımların oynamış olduğu müsabakalara bakıldığında talimatlar gereği takımın başında olması gereken antrenör olmayıp yönetici kartı ile oyun alanına girip taktik vermeye çalışanlardan, herhalde hakem eleştirmesinden başka bir şey beklenemez. Sahada takıma taktik verme yetkisi olmayanların hakem eleştirmesi abesle iştigaldir. Her yapılan ihlalde hakemi yönlendirme çabası içinde olan oyuncular, yöneticiler ve antrenörler, burada sizlere tek şey kalıyor daha önce açıklamalarımızda olduğu gibi şunu tekrarlıyoruz ‘Düdüğü Al Maçı Sen Yönet.’ Yönetebilecek misin bakalım diyoruz” değerlendirmelerinde bulunuldu.
“HAKEME SÖZLÜ VE FİZİKİ MÜDAHALEDE BULUNULDU”
Bir kulübün “Hakem küsüp gitti” açıklamasına da tepki gösterilen metinde “Hafta arası ve hafta içi oynanan ikinci amatör küme müsabakalarında yaşanan tatsız olaylar sonrası açıklama yapanlar hakem sahayı terk etti diyerek yapmış oldukları basın açıklaması, yapılan hatayı ört bas için olsa gerek. Hakemin sahayı terk etmesi Futbol Müsabaka Talimatının 19. maddesi gereğince kendisine yapılan filli saldırı sonrasıdır. Şimdiye kadar gerek yurt dışı gerek ise yurt içinde hiçbir hakem sahayı hiçbir şekilde nedensiz terk edemez, terk eder ise bunu bağlı olduğu kurumlara raporla açıklamak zorundadır. Kaldı ki hakem Abdullah Yılmaz, Futbol Müsabaka Talimatının gereğince sözlü ve fiziki müdahalede bulunan oyuncunun kendisine vurmuş olduğu yumruk sonrası müsabakayı tatil etmiştir. Konuyla ilgili bir takım tarafından basına verilen demecin kendilerini suçlarından ve yaptırımlardan kurtarmaya yönelik olduğunu düşünüyoruz. Şu da bir gerçektir Devletin doktorunun vermiş olduğu sağlık raporu üzerinden bile algı yapıldığı görülmektedir eğer gerçek dışı bir rapor var ise bunu yetkili makamlara şikâyet edilmesini tavsiye ederiz. Her 150 km uzaktan gelen takım kural dışı davranış sergilememelidir. Bilinmelidir ki hakemler de her hafta 100 – 150 Km uzak ilçelere maçlara gitmektedir. Her takım uzak deplasmanlara gidiyor. Burada yapmış oldukları açıklamada belirttikleri üzere oynadıkları 6 müsabakayı kazandıkları ve lider konumda olan takımın bu davranış içine girmesi bir camiayı kötülemesi ve zan altında bırakmaya çalışması çok manidar olsa gerek. Bu müsabakada hakem haricinde görevli olanlar ve diğer müsabaka görevlileri vardır. Bu görevlilerin müsabaka için yazmış oldukları raporlara ulaşıldığında basın açıklaması yapan takımın hatalarını örtbas etmek için bu açıklamayı yaptıkları görülecektir. Her müsabaka kaybeden takımın yöneticisi sahada hep benim dediklerim olsun bana göre müsabaka yönetilsin istiyor. Benim sesim gür çıkıyor ve ben sosyal medyada eleştiriyi geçip hakaret ediyorum diyerek haklı olacağını sanıyor. Cezalı oyuncu oynatan, sahada oyuncularına yöneticilik yapamayan sadece Klavye’de bir yerlere mesaj göndermeye çalışan kişiler siz hayatınız boyunca bir spor adamlığı çerçevesinde görev yapıp, spor ahlakı içinde oldunuz mu.? Bir sezon boyunca bu takımların bilmesi ve takip etmesi gereken, Futbol Müsabaka Talimatı, Amatör Kümede Uygulanacak Esaslar, Futbol Oyun Kuraları, hatta değişen Futbol Oyun Kuralları, Futbol Disiplin Talimatını okumadan ve öğrenmeden bilmeden gelip bu hakemlere bizim dediklerimizi yapın diyeceksiniz. Yapılan eleştirilere her zaman saygılıyız ancak tarafımıza yapılan hukuki ve ahlaki kuralları açıkça aşan çirkin davranışlara gerek Adli Makamlara gerekse Amatör disiplin kuruluna avukatlarımızla müracaatlarımız yapılmıştır ve yapılmaya devam edecektir.
İlimiz Hakemlerinin ulusal düzeyde ortaya koydukları başarılı performansları ortadadır ve iyi bakıldığında gözle görülmektedir” denildi.