Hocalı’nın acısı tazeliğini koruyor – Kocatepe Gazetesi

Hocalı’nın acısı tazeliğini koruyor – Kocatepe Gazetesi

Hocalı'nın acısı tazeliğini koruyor

Hocalı katliamının 24 yılı nedeniyle AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığında basın toplantısı düzenleyen İl Kadın Kolları Başkanı Av. Ferda Ertürk, 24 yıl önce yaşanan acının unutulmadığını ifade etti.
ERMENİLER
613 İNSANI KATLETTİ
Ermeni kuvvetleri Sovyetler Birliğinin desteği ile yüzlerce Türk’ü katlettiğini belirten Ferda Ertürk, kadın, çocuk ve yaşlı demeden 613 insanın işkencelerle katledildiğini dile getirdi. Ertürk; “26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında Ermeni kuvvetleri Sovyetler Birliğinin desteği ile yüzlerce Türk’ü katletmiştir. 21. Yüzyılın eşiğinde, Dünyanın gözleri önünde; kadın, çocuk, yaşlı ayrımı yapılmadan eşine az rastlanır katliamlardan birisi gerçekleşmiştir. Hocalı Katliamı sırasında 10 bin nüfuslu Hocalı’da yaklaşık 3 bin civarı Azeri bulunmaktadır. Ermeniler, 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gecede: 83 çocuk, 106 kadın ve 70’den fazla yaşlı olmak üzere toplam 613 kişiyi katletmiştir. O kara gecede yaşananlar maalesef yalnızca insanların katledilmesinden ibaret değildi. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde birçoğunun yakılmış ve gözlerinin oyulduğu tespit edilmiştir. Hamile kadınların ve çocukların da bu vahşete maruz kaldığı belirlenmiştir” dedi.
İKİ YÜZLÜ TUTUM DEĞİŞMEDİ
Hocalar’da 24 yıl önce yaşanan insanlık suçunun uluslararası arenada yankı bulamamasının da ayrıca kınanması gerektiğine vurgu yapan Ferda Ertürk, Hocalı katliamı üzerinden tam 24 yıl geçtiğini kaydetti. Ertürk; “Ermenilerin ve Ermenilere destek olan Sovyetler Birliği’nin yaptıkları insan haklarına ve uluslararası hukuki antlaşmalara; Cenevre Sözleşmesi, İnsan Hakları Beyannamesi, Vatandaş ve Siyasi Haklar Konusunda Uluslararası Sözleşme, Ateşkes Zamanında ve Askeri Çatışmalar Zamanı Kadın ve Çocukların Korunması Beyannamesi’ne karşı olarak işlenmiş bir suçtur. Geçen yıllar içerisinde o kara gecede yaşananlar uluslararası kamuoyu, uluslararası kuruluşlar ve Batı tarafından görmezden gelinmiştir. Oysa Hocalı’da yapılan katliam Azerbaycan’daki kardeşlerimiz başta olmak üzere; tüm insanlık nezdinde işlenmiş bir suçtur. Biliyoruz ki, masum bir insana kıymak inancımıza göre suçların en büyüğüdür. Bu insanlık suçunun uluslararası arenada yankı bulamaması da ayrıca kınanması gereken bir durumdur. Ancak aynı çevrelerin ülkemizde ve yakın coğrafyamızda yaşanan katliamlara karşı da umursamaz ve iki yüzlü tutumları bizlere seneler sonrasında da hiçbir şeyin ahlaki ve hukuki manada değişmemiş olduğunu göstermektedir” diye konuştu.
BİR ANANIN İKİ OĞLU GİBİYİZ
Azerbaycan’ın Türkiye ilgi sözde değil özde kardeş millet olduğunu dile getiren İl Kadın Kolları Başkanı Ertürk, Azerbaycan halkının acısını millet olarak yürekten hissedildiğini belirtti. Ertürk; “Azerbaycan bizim için sadece devletlerden bir devlet, Azerbaycanlı kardeşlerimiz de milletlerden bir millet değildir. Biz aynı dili konuşan, aynı inanca mensup, ortak bir tarihi geçmişi paylaşan, sözde değil, özde kardeş iki milletiz. Hocalı’da zulme maruz kalan Azerbaycanlı kardeşlerimizin acısını, Anadolu halkı yüreğinde hissetmiştir ve acısını ilk günkü tazeliğiyle korumaktadır. Bu katliamın failleri gerekli cezayı almadığı sürece de tazeliğini korumaya devam edecektir. Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti bugüne kadar ‘Bir Ananın İki Oğlu’ olarak ilişkilerini sürdürmüştür, bundan sonra da sürdürmeye devam edecektir” şeklinde konuştu.
ZİHNİYET AYNI ZİHNİYET
AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları olarak yurt içi ve yurt dışındaki tüm teşkilat üyeleriyle birlikte 26 Şubat 1992 tarihinde Karabağ’da, Hocalı’da yapılan katliamı kınadıklarını söyledi. Ertürk şöyle konuştu: “Katliamlar yapmanın hiçbir mazereti olamaz. Bizim için dün Srebrenitsa’da, Halepçe’de, bugün Hama’da, İdlip’te, Türkmen Dağında yaşananlar neyse tam 24 yıl önce Hocalı’da yaşananlar da odur. Bugün haince ve kalleşçe bomba yüklü araçlarla; asker, sivil, kadın, çocuk demeden insanları katleden zihniyetle; Hocalı’daki zihniyet birebir aynıdır. Yeryüzünde insanlığını kaybetmenin, katliamlar yapmanın hiçbir mazereti yoktur. Uzak yakın fark etmeden gönül coğrafyamızda yaşanan her olay; AK Parti olarak bizlere insani ve vicdani sorumluluklarımızı tekrar tekrar hatırlatmaktadır. Hocalı katliamında vefat edenleri rahmet ve dua ile anıyor, bu vesile ile yakınlarına, Azerbaycan halkına tekrar başsağlığı diliyoruz.” (Kocatepe Haber Merkezi)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi