Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İkinci El Otoda Fiyatlar Düşüyor

Ticaret Bakanlığı 6+6 uygulamasının uzatılmaasına karar verdi. Kararın ardından fiyatlar düştü ama ikinci el araç satışında yaprak kıpırdamıyor. Oto galeriler fiyatları daha da aşağı çekti.

Ticaret Bakanlığı 6+6 uygulamasının

İkinci el araç satışlarında yaprak kıpırdamıyor. Oto galericilerine göre bu düşüşün farklı nedenleri var. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) paylaştığı verilere göre 2024 Mayıs ayında 2’nci el otomobil satışları, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20,62 düştü ve 741 bin 828’den 588 bin 886’ya geriledi. Ticaret Bakanlığı’nın 6+6 uygulaması sonrasında da fiyatlar düşerken Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Başkanı Aydın Erkoç araç alacaklar için dikkat çeken bir uyarı geldi. Erkoç, “Araç almanın tam zamanı. Fiyatlar çok uygun” dedi, fiyatlardaki düşüşlerin 2025’e sarkabileceğini söyledi.

TÜİK verilerine göre; 2023 yılının mayıs ayında 741 bin 828 olan 2’inci el otomobil satışı, bu yılın aynı ayında yüzde 20,62 düşüşle 588 bin 886 adet oldu. 2’nci elde tüm taşıtların toplam satışı da aynı dönemde 1 milyon 104 bin 572’den, 920 bin 604’e düştü. Otobüs ve motosiklet satışlarında mayıs ayında bir miktar atış olurken; diğer tüm motorlu kara taşıtları satışlarında azalma görüldü. Buna göre; 15 bin 468 minibüs, 4 bin 259 otobüs, 142 bin 796 kamyonet, 18 bin 607 kamyon, 120 bin 420 motosiklet, 1830 özel amaçlı taşıt ve 28 bin 338 traktör satıldı.

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Başkanı Aydın Erkoç, “Araç alacak vatandaşlar piyasanın durgunluğundan faydalansın. İkinci el satışları tamamen durma noktasına geldi. Bankaların faiz oranlarını yükseltilip kredilendirmeleri düşürmeleri dolayı ikinci elde araç alma işi durağan hale geldi. Araç almanın tam zamanı. Fiyatlar çok uygun.” değerlendirmesinde bulundu.

Oto galericilerine göre bu düşüşün farklı nedenleri var. Show Haber’e konuşan oto galeri sahibi Burak Maden, “Fiyatları düşürüyoruz. Ona rağmen yine de alan yok. 700 bin TL ve 900 bin TL fiyat bandında araçlar daha çok talep görüyor” diye konuştu.
Otomotiv sektör temsilcisi Ersin Kavaklıoğlu, “Gerçekten ihtiyacı olan kişiler araç alıyor ve böylelikle rant kapısı kapanmış oldu” dedi. ATV’ye konuşan Otocenter Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kayatuzu, “6 ay ve 6 bin kilometre şartı getirildikten sonra sıfır araç alınarak plaka takılıp fahiş fiyata satılmasının önüne geçildi. Araçlar bulunabilir hale geldi. Sıfır araçların üzerine fiyat ekleyerek satmak gibi art niyetli girişimlerin de önüne geçilmiş oldu” dedi.