DOLAR 16,6461 -0.24%
EURO 17,5631 -0.08%
ALTIN 975,27-0,07
BITCOIN 338707-0,98%
Afyonkarahisar
19°

PARÇALI BULUTLU

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İl Hıfzıssıhha Meclisi Ramazan Ayı tedbirlerini açıkladı

İl Hıfzıssıhha Meclisi Ramazan Ayı tedbirlerini açıkladı

ABONE OL
23 Nisan 2020 14:45
İl Hıfzıssıhha Meclisi Ramazan Ayı tedbirlerini açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Afyonkarahisar Hıfzıssıhha Meclisinde koronavirüs ile mücadele ve Ramazan Ayı tedbirleri görüşüldü. Toplantıda, koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl Ramazan Ayı’nda vatandaşların toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmemesi gibi bir dizi karar alındı

Afyonkarahisar Hıfzıssıhha Meclisi Vali Mustafa Tutulmaz Başkanlığı’nda ilgili üyelerin katılımı ile toplandı. İl Hıfzıssıhha Meclisi Toplantısında, Ramazan Ayı’nın süre gelen gelenekselliği çerçevesinde sürdürülecek davranış ve etkinliklerin koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında bugüne dek alınan tedbirlerle azalan sosyal hareketliliği artırabileceği, bu durumun salgınla mücadele ve toplum sağlığı açısından risk olabileceği değerlendirilerek, Ramazan Ayı boyunca bir dizi tedbirlerin alınmasına karar verildi.
PİDE KUYRUKLARI İÇİN ÖNLEM ALINDI, YOĞUN OLARAK KULLANILAN CADDELER KAPATILACAK
Toplantıda şu kararlar alındı: “Vatandaşların toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmemesi. Özellikle iftar ve sahur vakitleri arasında vatandaşlarımızın dışarıya çıkıp sosyal mesafe kuralını göz ardı edebilecekleri değerlendirildiğinden bu hususta gerekli tüm tedbirlerin alınması (İftar ve sahur vakitleri arasında vatandaşlarımızın yoğun olarak kullandığı/kullanabileceği caddelerin kapatılması hususu bu kapsam içerisinde değerlendirilecektir.), Ramazan Ayı boyunca türbe ziyaretlerinin kısıtlanması, Ramazan davulcuları ile ilgili olarak; İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurullarının, özellikle Kaymakamların yerel yöneticilerle (belediyeler dahil) beraber vereceği kararlarda aşağıdaki hususlara riayet edilmesi önem taşımaktadır. Ramazan davulcularının bahşiş almak adına evleri ziyaret, kapı zili çalmak gibi bulaş riski oluşturabilecek davranışlarını önleyebilmek için ramazan davulcularının faaliyetleri sonucu alacakları bahşişlerin tek tek vatandaşlar/haneler yerine toplu olarak yerel imkânlarla sağlanması esas olacaktır. (I) şıkkında belirtilen şart yerine getirilmediği müddetçe Ramazan davulcularının tek tek vatandaşlardan/hanelerden bahşiş toplayarak faaliyet yürütmelerine izin verilmeyecektir. Ramazan pidesi ve ekmek satışı ile ilgili olarak; Ramazan süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı bulaş riskinin önlenmesi amacıyla fırınlardaki pide ve ekmek üretimi ile özel sipariş alımı (yumurtalı, susamlı, katkılı vb. pide) iftardan 2 saat önce sonlandırılacaktır. (iftar saatlerinden sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemleri devam edecektir.) Ramazan ayının huzur ve güven ortamında geçmesi için her ilçe kendi dinamiklerini değerlendirecek ve bu süreç içerisinde oluşması muhtemel yoğunluklar göz önünde bulundurularak ilçe genelinde gerekli güvenlik önlemleri arttırılacaktır.”
İFTARDAN 3 SAAT ÖNCE TOPLU TAŞIMADA SEFER SAATLERİ ARTTIRILACAK
Toplantıda, iftar vakitlerinin öncesinde oluşabilecek trafik yoğunluğu dikkate alınarak iftar saatinin en az 3 saat öncesinden itibaren belediyeler ile gerekli koordinasyon sağlanarak toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayısının arttırılmasının sağlanmasına karar verilirken, “Ayrıca iftar saati öncesinde toplu taşıma araçlarında/duraklarında sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve maske kullanımına ilişkin uygulamalar etkin bir şekilde denetlenecektir. Mezarlık ziyaretlerinin kontrollü olarak yapılabilmesi için mezarlıklara giriş ve çıkışlar ayrı olarak planlanacak, Arife günü ile Bayram günlerinde mezarlık ziyaretlerinde ateş ölçümü yapılacak, sosyal mesafe kuralı ve maske kullanımına ilişkin kontrollere ağırlık verilecektir. Ramazan Ayı süresince özellikle cadde/sokaklarda yoğunluk oluşturabilecek tüm unsurlar (seyyar satıcılar, bireysel etkinlikler vb.) ve bunların oluşturabileceği bulaş riski düşünülerek denetimlerin artırılması ve gerekli tedbirlerin alınması sağlanacaktır. Ramazan ayı öncesinde/süresince alışveriş yoğunluğunun (gıda, tatlı/iftariyelik satışı) artabileceği göz önünde bulundurularak market ve pazar yerleri başta olmak üzere yoğunluğun artabileceği tüm alanlarda sosyal mesafeyi koruma ve maske kullanımına ilişkin denetimler artırılacaktır.”
DENETİMLER ARTTIRILACAK
Ramazan Ayı’nı ve Bayramı fırsat bilerek fahiş fiyat uygulaması yapan firma/işletmelere yönelik denetimlerin arttırılarak gerekli adli/idari işlemlerin ivedilikle yapılmasına karar verilen toplantıda, “Belediye, sivil toplum kuruluşları (dernek, vakıf vb.) tarafından yıl içinde rutin olarak yapılan yardım amaçlı yemek dağıtımına devam edecektir. Ramazan Ayı münasebetiyle hayırseverler tarafından dağıtılacak olan sıcak yemek hizmeti kapı kapı hane bazında sağlanacaktır. Tek yerden toplu olarak sıcak yemek dağıtımına müsaade edilmeyecektir. Pandemi dönemi dolayısıyla Umumi Hıfzıssıhha Meclis toplantılarında Pazar yerleri ile ilgili alınan kararlara ek olarak; İlimizde kurulan tüm sebze/meyve pazarlarının sosyal izolasyonun sağlanması amacı ile (yoğunluğun azaltılması için) haftanın 7 günü devamlı kurulacak, faaliyet gösterecektir. Halkımız yoğun olarak bulunduğu, Ambaryolu, PTT önü vb. yerlerde sosyal mesafenin ve izolasyonun sağlanması amacı ile yol üzerine, tretuvar taşına, banklara vb. yerlere vatandaşların oturmalarına müsaade edilmeyecektir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 12.03.2020 tarihinde pandemi olarak ilan edilen Covid-19 hastalığına yönelik olarak, eczaneler de bulaş riskini en aza indirgemek amacıyla, 6197 Sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkındaki Yönetmeliğin 35. Maddesi 5. fıkrasında bahsi geçen kepenk arkası hizmet sunumu uygulamasını isteyen eczaneler mesai saatleri dahilinde de uygulayabileceklerdir. Yukarıda belirtilen tedbirlerin uygulanmasında herhangi bir aksaklığa meydan verilmeden ve mağduriyetlere neden olunmadan, ilgi mevzuat ve yazılar çerçevesinde çalışmalar/tedbirler ilgili kolluk kuvvetlerince ivedilikle uygulanacaktır. Alınan diğer kararlara uymayan vatandaşlara, Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 inci maddesi gereğince idari para cezası uygulanacaktır. Suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacaktır. Bu kararlar tavsiye niteliğinde olmak kaydı ile İlçe Hıfzıssıhha Kurullarına tebliğ edilmesi gerektiğine; Oy birliği ile karar verilmiştir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.