Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

İnan Kıraç kimdir, kaç yaşında? İnan Kıraç kiminle evli, aslen nereli?

İnan Kıraç kimdir, kaç yaşında? İnan Kıraç kiminle evli, aslen nereli?

İş insanı İnan Kıraç, eşi Suna Kıraç ile birlikte çocuk sahibi olma heyecanını yıllar önce Çocuk Esirgeme Kurumu’ndan 6 aylık bir kız bebeği evlat edinerek sahip olduğunu belirtti.

Cumhuriyet Gazetesi’ne konuşan İnan Kıraç, Kader Gülbaş adındaki o bebeğin ismini İpek Kıraç olarak değiştirdiklerini ve onu çok sevdiklerinin altını çizdi.

Kızları İpek Kıraç’ın Türkiye’de Koç Lisesi’ndeki eğitim hayatının ardından ABD’de yüksek tahsil gördükten sonra 2007’de Türkiye’ye döndüğünü ifade eden İnan Kıraç, “2008’de ev alarak burada yaşamaya başladı. Annesi Suna Kıraç’ı en ihtiyacı olduğu dönemde yalnız bırakmış olması beni ve annesini ziyadesiyle üzmüştür” dedi.

İnan Kıraç açıklamasında, İpek Kıraç’ı, Suna Kıraç’ın ölümünden sonra İpek Kıraç’ın annesinden kalan bazı taşınırlara el koymaya çalışmak ve şirketlere ait hisseleri emanet alarak sonrasında el koymakla suçladı.

İpek Kıraç’ın hukuka aykırı olarak aldığı “mirasçılık belgeleri” ile işlem yapmasının baba-evlat ilişkisine zarar verdiğini belirten İnan Kıraç, uyarılarının da sonuçsuz kaldığını söyledi.

İpek Kıraç ile Türkiye’de çeşitli davalarla mahkemelik olduklarını belirten İnan Kıraç bu süreçte, Fransa’daki eşi ve kendisine ait olan evin de İpek Kıraç tarafından hileli yollarla kendi üzerine geçirildiğini iddia etti.

İnan Kıraç, Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamayı şu sözlerle bitirdi: “Artık İpek adında bir evladım yoktur ve böyle bir kişinin soyadımı taşımaya hakkı olmadığını da kamuoyu önünde beyan ediyorum”

İnan Kıraç Kimdir ?
Merhum M. Vehbi Koç’un kızı Suna kıraç ile evli olan İnan Kıraç 1937 İstanbul doğumlu Türk iş adamı ve sanayicidir. Uzun süre Koç Holding’de üst düzey yöneticiliklerde bulunmuştur.

İnan Kıraç, 24 yaşındayken 1961 yılında ağabeyinin vesilesi ile Koç Grubu’na bağlı olan Ormak A.Ş.’de satış memuru olarak işe başladı.

1966 yılında Fiat Kamyonları’nın ve midibüslerinin imalatçısı olan Otoyol’un Genel Müdürlüğü’ne atandı. 1970 yılında Türkiye’de üretilen Fiat Otomobilleri’nin pazarlama ve dağıtım şirketi Tofaş Oto Ticaret’in Genel Müdürü oldu. Önce Koç Holding’in Tofaş’tan sorumlu Başkan Yardımcılığı’na daha sonra Koç Holding Otomotik Grubu Başkanlığı’na atandı.

1998 yılında emekliye ayrılıncaya kadar Koç Holding Yürütme Kurulu Başkanı (CEO) olarak hizmet veren İnan Kıraç, Türk Otomotiv Sektörü’nün gelişiminin her anına tanıklık etmiş, her ayrıntısına profesyonel yönetici olarak emek vermiş ve bir çok dev fabrikaya imzasını atmıştır.

1998 yılında İnan Kıraç, Claude Nahum ile birlikte Kıraça Şirketler Topluluğunu kurdu.

İnan Kıraç, 2000 yılında, eşi Suna Kıraç ile birlikte; “Suna ve İnan Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü Antalya Kaleiçi Müzesi”ni kurdu.

2003 yılında, kültür-sanat, eğitim ve sanat konularında faaliyet gösteren Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nı ve 2005 yılında da aynı vakıf Pera Müzesi’ni kurmuştur.

1 Mart 2007 yılında İstanbul Araştırma Enstitüsünü eşi Sunan Kıraç ile birlikte kurdu. Enstitünün amacı Osmanlı, İstanbul, Bizans ve Cumhuriyet dönemi araştırmalarını desteklemektir.

İnan Kıraç ve Suna Kıraç 1969 yılında evlendi. Evliliklerinin 15. Yılında 4 aylıkken İpek Kıraç’ı 1 Şubat 1985 yılında evlat edindiler.

Kariyeri:

2003 – Koç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi
1998 – Kıraça Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı
1994 – 1998 Koç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi, Topluluk Yürütme Kurulu Başkanı
1993 – 1994 Koç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi, İdare Komitesi Başkanı, Otomotiv Şirketleri Başkanı
1987 – 1993 Koç Holding A.Ş. İdare Komitesi Üyesi, Otomotiv Şirketleri Başkanı
1980 – 1987 Koç Holding A.Ş. Başkan Yardımcısı, Tofaş Grubu
1973 – 1980 Koç Holding A.Ş. Tofaş Grubu Koordinatörü
1970 – 1973 Tofaş Oto Ticaret A.Ş. Genel Müdür
1966 – 1970 Otoyol Sanayi A.Ş. Genel Müdür
1961 – 1966 Ormak A.Ş., Müdür Muavini, Satış Memuru

Üye olduğu kuruluşlar:

Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı
Alliance Galatasaray, Paris Başkanı
Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Mütevelli Kurulu Üyesi
Darülaceze Vakfı Mütevelli Kurulu Üyesi
Galatasaray Spor Kulübü Divan Üyesi
TEVDAK (Türk Eğitim Vakıfları Dayanışma Konseyi) Üyesi
TEMA Vakfı Mütevelli Kurulu Üyesi
Yeditepe Üniversitesi Mütevelli Kurulu Üyesi
Coşkunöz Eğitim Vakfı Mütevelli Kurulu Üyesi