DOLAR 17,2311 1.5%
EURO 17,6167 0.81%
ALTIN 976,511,44
BITCOIN 3470813,56%
Afyonkarahisar
21°

AÇIK

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

İstihdama katkı sağlayacak proje – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
19 Eylül 2015 15:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İstihdama katkı sağlayacak proje

Afyon Kocatepe Üniversitesi Bolvadin Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, istihdama katkı sağlayacak bir proje hazırladı

Bolvadin Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun (BUBYO) ortak kuruluşlardan birisi olduğu ve 8 ülkeden çeşitli kuruluşların yer aldığı Gençler için Dijital Okuryazarlığa Erişiminin Artırılması (CLICK- Improving Access toDigitalLiteracyforYoung People) isimli Avrupa Birliği (AB) Projesi ile genç işsizliğin düşürülmesi amaçlanıyor. AKÜ BUBYO’dan yapılan yazılı açıklamada proje kapsamında Avrupa’dan İspanya, Polonya, Yunanistan ve Türkiye’nin Asya’dan ise Filipinler, Sri Lanka, Vietnam ve Nepal ülkelerinden çeşitli kurum ve kuruluşlar yer aldığı belirtildi. Açıklamada, projenin amacının gençlerin dijital okuryazarlığa erişiminin artırılarak girişimci yeteneklerinin ön plana çıkartılması sonucunda genç işsizliğin düşürülmesi olduğu ifade edildi.
BUBYO Öğretim Üyesi ve Bolvadin Meslek Yüksekokulu Müdürü (MYO) Doç. Dr. Cantürk Kayahan’ın Proje Koordinatörü ve BUBYO Ar. Grv. Fatih Bıyıklı’nınkoordinatör yardımcısı olarak yürüttükleri AB destekli gençlik projesi kapsamında birçok farklı değişim gerçekleştiği ifade edilen açıklamada şunlar kaydedildi:
“Proje Açılış toplantısı Ocak 2015’de Polonya’nın Varşova şehrinde düzenlenmiştir. Bu değişime Bolvadin Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu adına Doç. Dr. Cantürk Kayahan ve Araştırma Görevlisi Fatih Bıyıklı katılım göstermişlerdir. 10 günlük seri toplantılarda partner kuruluşların tanıtımları ve sorumluluk dağılımları yapılmıştır. Projenin ikinci fazında iş-gözlem değişimleri olmuştur. Bu kapsamda önce Mayıs ayında Vietnam’daki partner kuruluşumuz olan SJ Vietnam’dan LhoThi HİEP isimli üye üniversitemizde 2 hafta boyunca ağırlanmış ve bu süre içerisinde kendisine bilgi teknolojilerinin kullanımı ve girişimcilik üzerine çeşitli eğitimler verilmiştir. Daha sonra ise aynı değişimin devamı olarak Haziran ayında bu kez Bolvadin Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu adına Araştırma Görevlisi Fatih Bıyıklı Filipinler’in Manila Şehrinde yer alan Partner kuruluş olan YSDA’yi ziyaret etmiş ve birçok genç girişimci ile mülakatlar yaparak projenin sonraki fazları için argümanlar toplamıştır.”
FİLİPİNLER’DE BAŞLADI
Açıklamada projenin uygulama fazının Filipinler’in Manila şehrinde Ağustos ayında yapıldığı belirtilerek, uygulama fazına AKÜ BUBYO adına, Yrd. Doç. Dr. Kenan İlarslan, Arş. Grv. Fatih Bıyıklı ve Öğretim Görevlisi Tuğrul Bayat’ın öncülüğünde AKÜ’nün çeşitli fakültelerinde görev yapan öğretim elemanları ve öğrencilerinden oluşan 12 kişilik bir ekiple katılım gösterildiği kaydedildi.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Bu kapsamda Afyon Kocatepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim elemanlarından Araştırma Görevlisi Gizem Vergili ve Araştırma Görevlisi İlkin Yaran Ögel, Teknoloji Fakültesinden Araştırma Görevlisi Tolga Özer ve Araştırma Görevlisi Nihal Yumak ve Gediz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim elemanlarından Araştırma Görevlisi Gökhan Kırbaç ile üniversitemizin değerli öğrencileri Süleyman Çelik, İrfan Kılıç, Gökhan Karadağ ve Emin Şengün katılım göstermişlerdir. 8 ülkeden toplam 105 katılımcının yer aldığı Avrupa-Asya değişim programında birçok atölye çalışması yapılmış ve eğitimler verilmiştir. Üniversitemiz birçok grup çalışmasında ülkemizi en iyi şekilde temsil etmiş olup katılımcılarımız yapılan girişimcilik yarışmalarında hem bireysel hem de grup olarak birçok ödül kazanmışlardır. Programın sonunda 8 ülke toplam 12 gruba bölünerek her grup bir çevrimiçi girişimcilik oyunu hazırlayacak şekilde organize olmuşlardır. Yapılan çalışmalar sonucunda en iyi çevrimiçi sosyal girişimcilik oyunları seçilerek projenin uygulama fazı gerçekleşmiştir. Son olarak projenin kapanış toplantısı 23-28 Eylül 2015 tarihleri arasında Nepal’in Katmandu şehrinde yapılacaktır. Bu toplantıda ise projenin genel değerlendirmesi ile birlikte gelecek projelerin tartışılması hedeflenmektedir. Bu safhaya ise Bolvadin Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu adına Doç. Dr. Cantürk Kayahan ve Araştırma Görevlisi Fatih Bıyıklı katılım göstereceklerdir.” (Kocatepe Haber Merkezi)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.