“İstikrar sağlanırsa, 2022’nin ikinci yarısında ekonomimiz toparlanır”

“İstikrar sağlanırsa, 2022’nin ikinci yarısında ekonomimiz toparlanır”

ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, Türkiye ekonomisinde, özellikle son 1 aydır büyük dalgalanmalar yaşandığını söyleyerek, “Önlem paketi dövizin ateşini önemli ölçüde düşürdü. Bunun kalıcı olması en önemli dileğimizdir. Bu konuda istikrar sağlanırsa, 2022’nin ikinci yarısından itibaren ekonomimizde toparlanmaya şahit olacağız” dedi

 

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin 2021 yılı Aralık ayı olağan toplantısında güncel gelişmeler hakkında değerlendirmede bulundu.
“ALBİKERE.COM
GÜZEL BİR PROJE”
Hüsnü Serteser, öncelikle 2022 Tahmini Bütçe maddelerinin oybirliğiyle onaylanmasından dolayı ATSO Meclis Üyelerine teşekkür etti. Serteser, “Geçtiğimiz hafta acı kayıplar yaşadık. Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Ahmet Anlıak’ın halası Sebahat Anlıak, Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Yücel Albay’ın kayınpederi Erdoğan Yasak ve Meclis Üyemiz Sayın Mustafa Oğuz’un dedesi Appas Oğuz vefat etti. Bu vefatlar sonrası geride kalanlara başsağlığı, ailelerine sabır diliyorum. 2021 yılında pek çok faaliyete imza attık. BREEAM’den aldığımız olağanüstü düzeydeki Yeşil Bina Sertifikamız’ı, dünya birinciliği ile taçlandırdık. Uzun süredir atıl vaziyette olan Sinanpaşa’daki Afyonkarahisar Merkez 2. Organize Sanayi Bölgesi’nin Yönetim Kurulu’nu, Vali Gökmen Çiçek’in tensipleriyle oluşturduk. Merkez 2. OSB’yi, Türkiye’nin örnek Yeşil OSB’si hâline getirmek için hemen çalışmalara başladık, bu çalışmalarımız hızla sürüyor. Yine Valimiz Gökmen Çiçek’in öncülüğünde Afyon Eğitim Vakfı İktisadi İşletmesi tarafından kurulan albikere.com e-ticaret platformuna Odamız olarak destek verdik. Albikere.com, hem kadın istihdamına katkı, hem de üniversite öğrencilerine destek sağlaması bakımından güzel bir sosyal sorumluluk projesidir. Ülkemizin geleceği, kadınlar ve gençlerin kendi ayakları üzerine durması ile aydınlık olacaktır. 2021 yılında Avrupa Birliği destekli Mermer Sektöründe İş Sağlığı Güvenliği Projemiz’i sürdürdük, 2022’nin ikinci yarısında da bu projemizin faaliyetlerine devam edeceğiz. Üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda 47 adet lobi faaliyeti yaparak, sorun ve çözüm önerilerimizi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz başta olmak üzere, ilgili tüm kurum ve kuruluşlar ile paylaştık.” dedi.
“EĞİTİMLER 2022 YILINDA DA DEVAM EDECEK”
2021 yılı içerisinde ATSO’nun, siyasi partiler tarafından da yoğun bir şekilde ziyaret edildiğini belirten Serteser, “Bizi ziyaret eden tüm siyasi parti kurmaylarına taleplerimizi aktardık, iş dünyasının beklentilerini ilettik. 2018 yılından bu yana sürdürdüğümüz ATSO KOBİ Akademisi eğitimlerimize 2021 yılında da devam ettik. 21 adet planlı eğitim ile üyelerimizin bilgilerini güncellemelerine yardımcı olduk. 2022 yılında da ATSO KOBİ Akademisi eğitimlerimizi, şartlar elverdiği ölçüde fiziki ortamda, Odamız’da gerçekleştireceğiz. Sözümün bu noktasında, Meclis Üyelerimiz’i ve tüm üyelerimizi, Protokol ve Nezaket Kuralları Uzmanı Sayın İhsan Ataöv’ün 29 Aralık Çarşamba günü vereceği Kurumsal Temsil ve Protokol Yönetimi eğitimine davet ediyorum. Biz ‘Bay Protokol’ olarak tanınan Sayın Ataöv’ü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri’nde dinleme fırsatı bulmuştuk. Gerçekten her cümlesinden istifade ettiğimiz bir sunum yapmıştı; Odamız’da da aynı düzeyde bir eğitim vereceğine gönülden inanıyorum. Geleneksel hâle getirdiğimiz ancak küresel salgın koşulları dolayısıyla 2020’de ara vermek zorunda kaldığımız ATSO Spor Oyunlarımız’ı 2021 yılında 15’inci kez düzenledik. Her zaman olduğu gibi 15. ATSO Spor Oyunları’nın açılışında da bizi yalnız bırakmayan, müsabakaların devam ettiği günlerde bizlere desteklerini esirgemeyen Valimiz Gökmen Çiçek, Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek ile tüm kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkür ediyorum. Malumunuz olduğu üzere bu yıl 15. ATSO Spor Oyunları Kapanış Töreni’ni yapamadık. Bu nedenle sponsorlarımızı ziyaret ederek kendilerine teşekkür plaketlerimizi takdim ettik. Plaketleri bizim adımıza takdim eden Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve ATSO Spor Oyunları Komitesi Üyeleri Akif İşbilir ve Hayrettin Güzbey’e teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
“AFYON SPORDA
BÜYÜK BİR ADIM ATTI”
Afyonkarahisar’ın, sporda büyük bir adım attığını belirten Serteser, “Bir taraftan Dünya Motokros Şampiyonası’na ev sahipliği yapması, diğer taraftan şehir merkezinde kano sporunun öğretilecek olması; diğer yanda Kocatepe Spor Kompleksi’ndeki sahaların futbol takımlarının yaz kampı tercihlerinde üst sırada olması, atılan adımın önemini gösteriyor. Bununla birlikte Basketbol Süper Ligi’ndeki HDI Sigorta Afyon Belediyespor, Voleybol Efeler Ligi’ndeki Avşar Maden Suyu YÜNTAŞ Afyon Belediyespor, TFF 2’nci Lig’deki AFJET Afyonspor, ilgi çeken üç önemli branşta ilimizi temsil ediyor. Tüm takımlarımıza ayrı ayrı başarılar diliyorum. AFJET Afyonsporumuz’a gelecek hafta Ziraat Türkiye Kupası’nda, Fenerbahçe karşısında ayrıca başarılar diliyorum. Ben Fenerbahçeliyim ama memleketimin takımı her zaman önde gelir. Bir konuyu da hatırlatmak isterim: AFJET Afyonsporumuz’a destek vermek isteyen hemşehrilerimiz, takım formalarını, atkıları ve bereleri Türkiye’nin yeni e-ticaret platformu albikere.com’dan satın alabilir. TOBB mevzuatına göre il sınırları içindeki Oda ve Borsalar ile düzenli olarak toplantı yapmamız gerekiyor. Biz, 2021 yılı bitmeden Afyonkarahisar Oda ve Borsa Müşterek Yönetim Kurulu Toplantısı’nı gerçekleştirdik. Her zaman dile getirdiğim ve önemli gördüğüm konuyu bir kez daha vurgulamak isterim: İlimiz, ilçeleriyle birlikte büyür ve gelişir. İl merkezini ilçelerden, ilçeleri il merkezinden bağımsız düşünmek, soyutlamak mümkün değildir. Biz birlik ve beraberlik ruhuyla hem sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi istişare edeceğiz, hem de üyelerimize, şehrimize ve ülkemize nasıl daha çok katkı yapacağımız hakkında görüş alışverişinde bulunacağız. Oda Borsa Müşterek Yönetim Kurulu Toplantılarımız, 2 ayda 1 düzenlenecek, yılda 6 defa bu toplantıları yapacağız. İlçelerimizden katılan Oda ve Borsa Yönetim Kurulu Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri’ne teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
“DÖVİZ İNİŞ SEYRİ
FİYATLARA ACİL YANSIMALI”
Türkiye ekonomisinde, özellikle son 1 aydır büyük dalgalanmalar yaşandığını dile getiren Serteser, “Takip etmekte zorlandığımız gelişmeler, gelecek için planlama yapılmasını da engelliyor. Ekonomide sürdürülebilirlik ve istikrar çok önemlidir. Bir günde yüzde 18 değer kazanan dövizin ertesi gün yüzde 30 değer kaybetmesi, tüm tahminleri alt üst ediyor. Yatırımcı, yarın ne olacağını hesaplayamazsa yeni işletme açmaktan, yatırıma ve istihdama kaynak ayırmaktan kaçınır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı, Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından da ayrıntısının kamuoyuyla paylaşıldığı önlem paketi dövizin ateşini önemli ölçüde düşürdü. Bunun kalıcı olması en önemli dileğimizdir. Bu konuda istikrar sağlanırsa, 2022’nin ikinci yarısından itibaren ekonomimizde toparlanmaya şahit olacağız. Bununla birlikte, yatırım ortamının iyileştirilmesi, piyasa paydaşlarının uzun vadeli öngörüler yapabilmesi ile doğru orantılıdır. Döviz kurlarının dalgalanmasında tüketicinin mağdur edilmemesi gerekir. Tüm sektörlerde dövizdeki iniş seyri fiyatlara da acil olarak yansıtılmalıdır.” şeklinde konuştu.
“AFYON İHRACATTA
11 AYDA EN YÜKSEK
SEVİYEYİ GÖRDÜ”
Asgari ücretin 2022 yılından itibaren geçerli olmak üzere 4 bin 253 TL’ye çıkarıldığını söyleyen Serteser şunları kaydetti: “Asgari ücretten alınan Gelir Vergisi ve Damga Vergisi ise kaldırıldı ki bu, iş dünyasının da talebi idi. İşgücünün yanı sıra üretim gücünün de korunmasına yönelik ilave tedbirlerin alınacağına inanıyorum. Atalarımız çok güzel bir söz söylemiş: Kara gün kararıp kalmaz. Umutsuzluk tablosu çizerek bir sonuç elde edemeyiz. Biz kendi işimizde en iyisini yapmaya devam edeceğiz. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Ahmet Şükrü Köse’nin sunduğu faaliyet raporunda görüldüğü gibi 2021 yılının 11 ayında 350 milyon 565 bin dolarlık ihracata imza attık. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin il il ayrıntılı ihracat raporunu açıklamaya başladığı 2004 yılından bu yana, ilimizin imza attığı ihracatta 11 aylık dönemde en yüksek seviyeyi gördük. Buradan hareketle, 2021 yılının ihracatında Cumhuriyet tarihinin rekorunu kıracağımızı net bir şekilde söylüyorum. Tüm ihracatçı firmalarımızı kutluyor; başarılarının devamını diliyorum. Bir başka umut verici gelişme ise büyüme rakamlarıdır. Türkiye, yılın üçüncü çeyreğinde 7,4 büyüdü. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Türkiye ekonomisine yönelik büyüme beklentisini yüzde 8,4’ten yüzde 9’a yükseltti. Diğer kredi derecelendirme kuruluşları da benzer şekilde tahminlerini yukarı doğru revize etmişti. Ekonominin büyümesi bizlere umut veriyor. Büyümenin topluma eşit olarak yansıması ise refah seviyesinin yükselmesini sağlayacaktır.”
“BÜYÜK TAARRUZ
2022 YILININ TAMAMINDA GÜNDEM OLMALI”
Hüsnü Serteser sözlerine şöyle deveam etti: “Acısıyla, tatlısıyla bir yılı daha geride bırakıyoruz. Birlikte başarılı çalışmalara imza attığımız siz Kıymetli Meclis Üyelerimiz’e, Yönetim Kurulu Üyelerimiz’e, Meclis Başkanımız’a teşekkür ediyorum. 2022’de de faaliyetlerimize aynı hızda, hatta artarak devam edeceğiz. Birkaç kez vurguladığım gibi, 2022 Kocatepe sırtlarında başlayan Büyük Taarruz’un ve ardından kazanılan Büyük Zafer’in 100’üncü yılıdır. 2022’nin Afyonkarahisar’da 100’üncü yıla yakışır biçimde kutlanmasını, Devlet Büyüklerimiz’in ilimizdeki kutlamalara katılmasını, ayrıca Zafer’in bir gün değil, 2022 yılının tamamında gündemde olmasını arzu ediyoruz. Konuşmamın sonunda, sosyal medya hesaplarımdan yaptığım bir duyuruyu tekrarlayacağım: Afyon Lisesi’nden arkadaşım Gonca Aydın’ın oğlu Eren’in lenfoma tedavisi için ilik nakli gerekiyor. Donör olmak isteyen Meclis Üyelerimiz varsa, 20 Ocak 2022 tarihine kadar Afyonkarahisar Kızılay Kan Merkezi’ne müracaat edebilir. 2022 yılının size, sevdiklerinize, şehrimize, ülkemize, dünyaya sağlık, barış, huzur, bereket ve mutluluk getirmesini diliyorum.”
>> Burak AYDIN’ın Haberi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi