Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

İYİ Parti’de Neler Oluyor

İYİ Parti’de ‘yolsuzluk iddiaları’ gerilimi yaşanıyor

İYİ Parti’de Neler Oluyor

İYİ Parti’de bazı eski parti yöneticilerinin ve milletvekillerinin istifalarının ardından, gündeme gelen yolsuzluk iddiaları nedeniyle gerilim oldukça yükseldi. İYİ Parti Genelı Başkan Meral Akşener, “kendisi, ailesi ve özel kalem müdürünün hesaplarını yasa dışı biçimde incelettiği” iddialarının hedefindeki Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır’ı kesin ihraç istemiyle disipline sevk etti.

İddiaları reddeden ve kendisine yönelik suçlamalarla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunacağını söyleyen Dikbayır karşı iddiaları dile getireceği bir açıklamayla, iddalarr açıklığa kavuşana kadar istifayı düşünmediğini açıkladı.

Meral Akşener’in yakın kurmayları arasında yer alan Ümit Dikbayır’ın Akşener’in ailesi ve özel kalem müdürü dahil, yakınlarının banka hesaplarını yasa dışı yollardan incelettiği, partinin kasasındaki 132 milyon liranın kaybolduğu, Akşener ve partililerin bazı belediyeler ile maddi çıkar karşılığı işbirliği yaptığı iddiaları gündemdeki yerini koruyor.

‘İspat etsinler politikayı bırakırım’
İYİ Parti kurmaylarının verdiği bilgiye göre kulislerde de dile getirilen bu iddialarla ilgili Akşener, toplantıda net ifadeler kullandı.

Hesaplarının yasa dışı yollardan incelendiği bilgisinin doğru olduğunu ifade eden Akşener’in, iddiaların kanıtlanması halinde “politikayı bırakacağını” söylediği de öğrenildi.

Kulislere yansıyan bilgilere göre Akşener şu ifadeleri kullandı:

“Benim, oğlumun, gelinimin, yeğenlerimin, çocukluk arkadaşlarımızın, hiçbirinin bu ülkenin hiçbir belediyesiyle ne AKP belediyesiyle ne CHP belediyeleriyle herhangi bir irtibatı, işi, gücü yoktur. Bunu ispat edemeyen şerefsizdir. İspat edildiği takdirde de ben bu politikayı tümden bırakacağım.

İYİ Parti bilanço açıkladı: ‘Kayıp yok, kasa dolu’
Hafta sonu yapılan toplantının ardından İYİ Parti yönetimi, kasasında kayıp olmadığını ve hesapların usulüne uygun işlendiğini gösteren bilgilendirme açıklaması yaptı.

İYİ Parti Seçim İşleri ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sedat Aksakallı, partinin kasasında 27 milyon 387 bin TL nakit para olduğunu duyurdu.

Akşener’den Dikbayır’a ‘disiplin hamlesi’
Tüm bu gelişmelerin ardından İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu ise olağan basın toplantısında, gazetecilerin sorusu üzerine, Dikbayır’ın Akşener’in talimatıyla kesin ihraç istemiyle tedbirli olarak disipline sevk edildiğini açıkladı.

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’in disipline sevk gerekçesi konusunda parti yönetimi net bir açıklama yapmadı.

Akşener haftalık grup toplantısında yaptığı açıklamada, İYİ Parti’nin zor durumda olduğu yönündeki söylemlere yanıt olarak, “İYİ Parti’de güneş yerinde, her şey yolunda” dedi.

“El birliğiyle herkes İYİ Parti’yi tartışıyor. Neymiş? İYİ Parti zor durumdaymış. Seçmene verdiği sözlerin hiçbirini tutmayanların keyfi yerinde, milletimizi enflasyona ezdirenlerin keyfi yerinde, memleketi kaçak hendeğine çevirenlerin keyfi yerinde, ama yetkiyi alıp Türkiye’yi düze çıkarmak için sabırsızlanan İYİ Parti zor durumdaymış” diyen Akşener şöyle devam etti:

“Dün ‘Yüzde 60 ile kazanırız’ yalanını üretenler bugün çıkıp İYİ Parti üzerinden yeni yalanlar türetiyorlar. İYİ Parti’de her şey yolunda.”

Dikbayır’dan suç duyurusu 
Dikbayır ise parti yönetiminin kendisine yönelik iddialarını reddediyor. Önce parti yönetiminin iddiaları araştırması için dilekçe veren Dikbayır’ın, disipline sevk kararının ardından Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunacağı öğrenildi.

Kendisine yönelik iddialarla ilgili Akşener’in yakın çevresini suçlayan Dikbayır’ın Akşener’le görüşmek istediği ancak kendisine geri dönüş yapılmadığı belirtiliyor.

‘Nebi Hatipoğlu, Eskişehir adayı olmak istedi’
İYİ Parti’nin hafta sonu kampındaki bir başka gündem maddesi ise partiden istifa eden milletvekilleriydi.

Ankara Milletvekili Adnan Beker ve Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu’nun istifalarının, İYİ Parti’nin yerel seçimlerde kendi adaylarıyla yarışma kararıyla ilgili olmadığını belirtildi.

İstişare toplantısında milletvekili adaylarının belirlendiği “eğilim yoklaması” yöntemi ise eleştiri konusu oldu.

İstifa eden Beker ve Hatipoğlu’nun eğilim yoklaması ile belirlendiğine dikkat çeken bazı parti yöneticileri, bazı adayların maddi güçlerini kullanarak eğilim yoklamasının lehlerine sonuçlanmasını sağlandığını iddia etti.