Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kaç Yıl Muhtarlık Yapan Emekli Olur?

31 Mart 2024 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimi ardından muhtarlık görevine seçilen kişilerin emekli olup olamayacakları sorusu gündeme geldi.

31 Mart 2024 tarihinde

Köy Muhtarlığı ve Mahalle Muhtarlığı yapan kişiler emekliliği hak ediyor mu? Muhtar emekli olur mu? Muhtarlar nasıl kaç yılda emekli olur? Merak edilen bu soruların yanıtları şu şekilde.
MUHTARLAR NASIL VE KAÇ YILDA EMEKLİ OLUR?
Muhtarlar, emekli olmak için öncelikle sigortalı olmak zorundadır. Muhtar seçilen bir kişi, herhangi bir yerde SSK’lı değilse, Bağ-Kur’lu olmak zorundadır ve primleri kendisi cebinden veya muhtarlık maaşından öder. Muhtarların sigortalılık süreleri, mazbatayı aldıkları tarihten itibaren başlar. Muhtarların 4/1-b kapsamındaki sigortalılıkları, kaymakamlık/valiliklerce 15 gün içinde SGK’ya bildirilir.
BAZI ŞARTLARIN YERİNE GETİRİLMESİ GEREKİYOR
Muhtarlar, emekli olmak için şu şartları yerine getirmelidir; 15 yıl sigortalılık süresi tamamlanmalıdır. 3600 gün prim ödenmelidir. 50 yaşa ulaşmalıdırlar. Bu şartları sağlayan muhtarlar, yaşlılık aylığı ile birlikte muhtarlık maaşını da almaya devam edebilirler. Ancak, muhtar seçilmeden önce başka bir işten dolayı emekli aylığı alan bir kişi, muhtar seçildikten sonra da emekli aylığını almaya devam edebilir. Bu kişinin alacağı muhtarlık maaşı ile emekli aylığı birbirini etkilemez. 2008 yılında Tarım SSK’dan çıkmamış ve halen 2925 sayılı Tarım SSK’ya devam ediyor olan muhtarlar, 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün prim ödeme şartlarını yerine getirdikleri takdirde, 50 yaş şartı aranmaksızın emekli olabiliyor. Köy muhtarları için 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren indirimli prim ödeme olanağı tanınmıştır. Köy muhtarları, 21 gün üzerinden prim ödese de sigortalılık süresi 30 olarak değerlendiriliyor.
SEÇİLDİKTEN 15 GÜN SONRA BAĞ-KUR’A SİGORTALI OLMALI
Kısaca; Muhtarlar emekli olmak için şu yolu izlemelidir: Muhtar seçildikten sonra, 15 gün içinde SGK’ya bildirilmek üzere, muhtarlık görevinden dolayı Bağ-Kur’a sigortalı olmalıdır. Prim ödemeleri düzenli yapılmalıdır. 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarını yerine getirilmeli, SGK’ya emeklilik başvurusunda bulunulmalıdır.

Afyon Haber Son Dakika Afyon Namaz Vakti