“Kişilik haklarına saygılı  sosyal medya kanunu yapıldı”

“Kişilik haklarına saygılı sosyal medya kanunu yapıldı”

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya, TBMM’de kabul edilen Sosyal Medya Kanunu ile dünya örneklerini de inceleyerek özgür medya ve tartışma ortamını koruyan, kişilik haklarına saygı içeren kanun yaptıklarını belirtti. Özkaya, emeği geçen milletvekillerine teşekkür ederek, kanunun hayırlı olmasını diledi

 

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Afyonkarahisar Milletvekili Anayasa Komisyonu Başkan Vekili Av. Ali Özkaya TBMM’de kabul edilen Sosyal Medya Kanunu hakkında açıklamada bulundu.
“UYGUN BİR TEKLİF HAZIRLANILDI”
Kamuoyunda sosyal medya kanunu olarak bilinen İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifine ilişkin, teklif sahiplerinden biride AK Parti Milletvekili Ali Özkaya. Türkiye ve dünya da son zamanlarda internet üzerinde kullanılan sosyal ağlara kişilerin ilgisinin son derece arttığını dile getiren Özkaya, “Sosyal ağların uluslararası çapta yoğun bir şekilde kullanılması farklı coğrafyadaki insanların kısa sürede birbiri ile etkileşim halinde bulunmalarını mümkün hale getirmektedir. Buna karşın sosyal ağ sağlayıcıları elde ettikleri milyarlarca dolarlık gelire rağmen kişilerin haklarının korunması konusunda gerekli tedbirleri almamaktadırlar. Bunun sonuncunda temel hak ve özgürlüklerin korunması bakımından devletlere pozitif yükümlülükler düşmektedir. 2007 yılında Türkiye de dünyada ilk defa internet ortamını düzenleyen 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun çıkarılmış ve 2014 yılında önemli değişiklikler yapılmıştır. Ancak gelişen teknoloji ile yine bazı değişiklikler yapılması zaruri hale gelmiş bizlerde buna uygun olarak bir teklif hazırladık.” dedi.
“ÇEŞİTLİ SÜREÇLER UYGULANACAK”
Ali Özkaya, bu teklifle; Öncelikle Türkiye de faaliyet gösterip, burada para kazanan ancak Türkiye devletinin egemenlik hakları gereğince Türk mahkemelerinin karalarını uygulamayan sosyal ağ şirketlerinin Türkiye’de temsilci belirlemesini istediklerini kaydetti. Özkaya, “Böylece vatandaşın mağdur olduğu durumlara ilişkin muhatap alabileceği mahkeme kararını uygulatabileceği bir mercinin bulunmasını istiyoruz. Aksi halde de muhatap tayin edilmezse 5 kademeli süreçte para cezası, reklam yasağı, bant daraltma tedbirleri uygulayacağız. Yine bu mecralarda iftiraya, hakarete uğramış bunu da mahkeme kararıyla ispat eden vatandaşlar, ilgili içerikleri internet ortamından kaldıramıyor buda kişilik haklarına zarar veriyor. Bizde kanunla kişilere hakaretlerde ‘unutulma’ hakkını getiriyoruz.” ifadelerine yer verdi.
“MAHKEMESİZ PAYLAŞIM KALDIRIMI TALEP EDİLECEK”
Bir diğer konunun suç teşkil eden paylaşımın mahkeme süreci olmadan kaldırılması için müracaat hakkı verdiklerini ifade eden Özkaya, “Böylelikle mağdur vatandaşlar açık suç teşkil eden durumlar için müracaat ederek ilgili paylaşımların kaldırılmasını talep edebilecek. Bu düzenlemelerin uygulanabilmesi içinde kişilik hakkı ihlal eden paylaşımı kaldırmayan sosyal ağa karşı tazminat davası açabilme hakkını getiriyoruz. Bizler dünya örneklerini de inceleyerek özgür medya ve tartışma ortamını koruyan, kişilik haklarına saygı içeren kanun yapıyoruz. Teklifimiz TBMM de kabul edildi, emeği geçen Milletvekili arkadaşlarıma teşekkür ediyor milletimize hayırlı olmasını diliyorum.”şeklinde konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi