DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 322893-0,07%
Afyonkarahisar
23°

AÇIK

03:29

İMSAK'A KALAN SÜRE

Köksal: CHP’yi dinleyeceksiniz – Kocatepe Gazetesi

Köksal: CHP’yi dinleyeceksiniz – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
9 Şubat 2018 14:01
Köksal: CHP’yi dinleyeceksiniz – Kocatepe Gazetesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Köksal: CHP’yi dinleyeceksiniz

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) CHP Grubu adına konuştu.
OHAL’DE VERİLEN YETKİNİN DIŞINA ÇIKILDI
OHAL’de Hükûmete verilen yetkinin darbeyle, FETÖ’yle mücadele etme yetkisi olduğunu hatırlatarak sözlerine başlayan CHP Milletvekili Burcu Köksal, “Ancak, OHAL’in ilan edildiği 20 Temmuz 2016 tarihinden bu yana, OHAL’de verilen yetkinin dışına çıkıldığını görüyoruz. OHAL sayesinde AKP’nin Meclisi kenara getirip Türkiye’ye keyfî bir yönetim çabası kurma girişimini asla göz ardı edemeyiz. OHAL’de alınan tedbirler güya ilgili tehlikeye karşı koymak amacına yönelik öyle mi? Peki, o zaman Kamu İhale Yasası’ndaki değişiklik, Bankacılık Kanunu’nda yapılan değişiklik, İşsizlik Sigortası Kanunu’nda yapılan değişiklik; Toplu İş Sözleşmesi, Sendikalar Kanunu’nda yapılan değişikliğin OHAL’le ne alakası var? AKP iktidarında çıkarılan OHAL KHK’leriyle Meclis iradesi açıkça ve aleni bir şekilde gasb edilmektedir. Bir yandan Meclis iradesi yok sayılırken bir yandan da haklarında hiçbir hüküm bulunmayan binlerce kamu görevlisi sırf muhalif yurttaşlara gözdağı vermek için görevlerinden ihraç edilmektedir. Bu insanlar görevlerinden ihraç edildiğinde hiç düşünüyor musunuz ne yer, ne içerler? Bir kişiyi ihraç ediyorsunuz, bir aileyi perişan ediyorsunuz. Ama, gerçi AKP Isparta İl Başkanı bu memurlarla, ihraç edilen memurlarla ilgili “Ne yiyip ne içerler, nasıl geçinirler?” sorusuna “Ağaç kökü yesinler.” demişti. Bu ülke bunu da unutmadı” dedi.
MUHALİF GÖRDÜKLERİ HERKESİ OHAL KHK’LERİYLE İHRAÇ EDİYORLAR
İhraçlarla ilgili AKP tarafından “Kamudaki FETÖ’cüleri temizleme ihtiyacı doğdu, onun için biz OHAL KHK’leri çıkartıyoruz” denildiğinin önemle altını çizen Köksal, “Bir zamanlar liyakati yerle yeksan edip kendi elinizle devlet kadrolarına yerleştirdiğiniz FETÖ’cüleri şimdi suçlu suçsuz bakmadan çıkardığınız KHK’lerle ihraç ediyorsunuz. Hani, tabiri caizse, çıkardığınız OHAL KHK’leriyle yaptığınız ihraçlarda sapla samanı karıştırdınız, at izi it izine karıştı. Suçlu suçsuz, gerçekten FETÖ’cü mü değil mi bakmaksızın neredeyse önünüze gelen herkesi, muhalif gördüğünüz herkesi OHAL KHK’leriyle ihraç ediyorsunuz” ifadelerini kullandı.
NEREDE SİZİN MİLLİ İRADENİZ?
AKP’nin çareyi millî iradenin tecellisi Millet Meclisinde değil, Beştepe’deki kaçak sarayda aradığını söyleyen Milletvekili Köksal konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:
“Bakın, tarihten bir örnek vereceğim. Bugüne kadar Cumhuriyet Halk Partisini dinlemediniz, dinlemediğiniz için de hep hata yaptınız. Basiretsizliklerinizi gördük. Onun için, dinleyin Cumhuriyet Halk Partisini. Tarihten bir örnek vereceğim: Kurtuluş Savaşı’mızda millî mücadeleye katılmamış, millî mücadeleye karşı çıkmış kamu görevlilerinin devletten temizlenmesi ihtiyacı doğmuştu. O gün dahi Meclis, bu Gazi Meclis bu işi yaptı, yürütmeye bırakmadı. Ne yaptı? O gün Mecliste 2 ayrı kanunla hem askerî hem de sivil kamu görevlilerinin görevden alınmalarına ilişkin düzenlemeler yapıldı ve nihayetinde 1928 yılında bu 2 kanun, 1923 ve 1926 tarihli bu 2 kanun kapsamında alınan ihraç kararlarını yeniden incelemek üzere bir kurul oluşturulmasını öngören bir yasa çıkarıldı. O günün Türkiye’si, o günün genç cumhuriyeti bugünden çok daha demokrat, çok daha hukuka saygılıydı. O günün Türkiye’si millî iradenin tecellisi Türkiye Büyük Millet Meclisinde çare aramıştı ama bugünün Türkiye’sinde AKP iktidarı çareyi millî iradenin tecellisi Millet Meclisinde değil, çareyi Beştepe’deki kaçak sarayda arıyor ne yazık ki. İşte bu yüzden bu sıkıntıları yaşıyoruz. Ama o günün Türkiye’sinin bir farkı var. O günün Türkiye’sinde bu ülkenin gelmiş geçmiş en büyük devrimcisi Mustafa Kemal Atatürk vardı ve Mustafa Kemal Atatürk demokrasiye inanıyordu, cumhuriyete inanıyordu, millî iradeye inanıyordu. İşte, o yüzden o gün bu hatalar yapılmadı. Ama bugün bu ülkeyi âdeta bir tek adam yönetiyor, iki dudağının arasından çıkan kararlarla karar alıyorsunuz. Nerede sizin millî iradeniz ya? Halktan aldığınız yetkiyi böyle mi kullanıyorsunuz? Bu insanlar böyle mi oy verdi size? ‘Gelin, tek adamın dediğini yapın, sarayın istediği şekilde bu ülkeyi yönetin.’ diye mi bu yetkiyi aldınız siz? Hiç mi sorumluluğunuz yok millî iradeye, seçmenlerinize?”
STK’LAR, ÜNİVERSİTELER KAPATILDI ŞİRKETLERE EL KONULDU
AKP tarafından yüzlerce sivil toplum kuruluşunun, üniversitelerin kapatıldığını şirketlere el konulduğunu dile getiren Köksal, “Faaliyetlerinde hukuka aykırılık var mı, yok mu; FETÖ’yle irtibatlı mı, değil mi diye doğru dürüst bakılmaksızın yüzlerce sivil toplum kuruluşu kapatıldı, üniversiteler kapatıldı, şirketlere el kondu ve üçüncü kişiler alacaklarını talep edemez hâle geldi. Örneğin, kapatılan bir STK’ya veya üniversiteye iş yapmış, mal satmış, FETÖ’yle hiçbir ilişkisi bulanmayan temiz bir şirketin bundan doğan bir alacağı varsa bu alacağını alamamasının darbeyle, terörle ne alakası var? Ben bunu soruyorum, bu adamın suçu ne? Ben hukukçuyum. Hukukta iyi niyetli üçüncü şahsın iyi niyeti korunuyor ama AKP Türkiyesi’nde maalesef iyi niyetli üçüncü şahsın iyi niyeti korunmuyor, yeni bir düzen getirdiniz âdeta” şeklinde konuştu.
BELEDİYE BAŞKANLARI SUÇSUZSA NEDEN ZORLA
 İSTİFA ETTİRİLDİ?
AKP’li Belediye Başkanlarına baskıyla görevden el çektirildiğini belirten Köksal, “Belediye başkanlarınız resmen baskıyla görevden el çektiriliyor. Balıkesir Belediye Başkanı ne demişti hatırlayalım: ‘Yolsuzluğunuz yok, usulsüzlüğünüz yok, başarısızlığınız yok, FETÖ bağlantınız yok ama evinize, ailenize kadar ulaşan tehditler var. Katlanacak bir durum olmanın ötesine geçmiştir.’ diyor. Bunun adı istifa değildir, bunun adı açıkça zorbalıktır. Şimdi, istifa eden bu belediye başkanlarıyla ilgili derhâl soruşturma başlatılmalıdır. Eğer bu başkanlar suçsuzsa neden zorla istifa ettirildi? Suçluysa da istifa etmekle bu işi çözemezsiniz, yargı önünde mutlaka ama mutlaka hesap vermelidir” diye konuştu.
OHAL KHK’LARININ EN GÖRÜNMEYEN
MAĞDURLARI ASKERÎ ÖĞRENCİLER
“Adaletin olmadığı yerde devlet olmaz” diyen Köksal, “Adaleti yok ettiniz siz. Adaletin olmadığı bir yerde devlet olmaz. Kendi adaletinizi kurmaya kalkıyorsunuz. Lütfen, bu ülkede bunu yapmayın, en büyük zararı buradan veriyorsunuz. OHAL KHK’lerinin belki de en görünmeyen mağdurları, okulları kapatılan askerî öğrenciler, bunların hepsini sorgusuz sualsiz FETÖ’cü ilan ettiniz ‘vatan haini’ diye âdeta fişlediniz bu çocukları. Ne diyorlar biliyor musunuz? ‘Biz soru çalmadık, hakkımızı istiyoruz, hakkımızı verin.’ diyorlar. Bir güvenlik soruşturmasını dahi bu çocuklara çok görüyorsunuz. Bakan Bey’le görüştüm diyor ki: ‘Bu okulların hepsini FETÖ ele geçirmiş, bu çocukların hepsi FETÖ’cü.’ Nereden biliyorsunuz? ‘Öyle bir yapılanma var. E, arada tek tük belki suçsuz olabilir.’ Ya, böyle bir kanıya nasıl varılır ya? Bir insanla ilgili araştırma, soruşturma yapmadan ‘Bu FETÖ’cü’ diye nasıl söyleyebiliyorsunuz? Kaldı ki, iddia ettiği gibi tek tük FETÖ’cü olmayan öğrenci varsa bile biz bir kişinin hakkını dahi korumak zorunda değil miyiz arkadaşlar? Böyle bir adalet olur mu? Bu hakkaniyete sığar mı? 16 binin üzerinde askerî öğrenci çalınan hayatlarını, kırılan onurlarını ve şereflerini istiyorlar sizden, bunu bir an önce, bu ayıbı bir an önce giderelim” dedi.
HUKUK İŞLEMİYOR, YARGISIZ
İNFAZLAR DEVAM EDİYOR
Köksal, “Hukuk işlemiyor bu ülkede ve yargısız infazlar da maalesef, son hızla devam ediyor. Türkiye’ye artık hukuk devleti diyemeyecek hâle geldik. OHAL rejimi resmen kalıcı olmaya başladı. Bakın, bir hukuk devleti her şeyden evvel Anayasa’ya ve taraf olduğu uluslararası sözleşmelere bağlı olan bir devlettir. Peki, bakıyorum Türkiye’ye OHAL’de, maalesef, Anayasa, kuvvetler ayrılığı, yargı bağımsızlığı, adil yargılanma hakkı, masumiyet karinesi, adalete erişim hakkı, basın ve ifade özgürlüğü, üniversitelerin özerkliği başta olmak üzere hukuk devletinin temel niteliklerinin en önemli mekanizmaları devre dışı bırakılarak hukuk güvenliği maalesef, yok edilmiş. Ve avukatla müvekkilini aynı statüye koyan, avukatlık mesleğini icra edilemez kılan, savunma hakkını kısıtlayan öyle düzenlemeler getirilmiş ki hukuk devletiyle bağdaştırılamıyor, bu OHAL’in en büyük ayıplarından birisi” ifadelerini kullandı.
OHAL’İ KALDIRALIM, PİYASALAR NEFES ALSIN
AKP’ye OHAL’i kaldırma çağrısında bulunan Milletvekili Köksal sözlerini şöyle tamamladı:
“OHAL’i siz maalesef, daha önce yapamadığınız düzenlemeleri yapmak için bir fırsat avcılığına dönüştürdünüz. OHAL, sizin iktidarınızı sürdürmeniz ve siyasi rakiplerinizi ya da kendinize muhalif gördüklerinizi yok etme aracı değildir. Bunu hiçbir zaman unutmayın. Her zaman da söylüyoruz Cumhuriyet Halk Partisi olarak: Gelin, olağanüstü hâli kaldıralım. Huzurlu ve güvenli yarınlar için bu ülkenin insan haklarına saygılı, demokrasiye bağlı, üstünlerin hukukunu değil, hukukun üstünlüğünü benimseyen, yoksulluğu ve yolsuzluğu tarihe gömmüş bir Türkiye’ye ihtiyacı var. Gelin… Diyorum ki: Gelin, olağanüstü hâli kaldıralım, piyasalar nefes alsın. Gelin, olağanüstü hâli kaldıralım, Türkiye’de yatırımları teşvik edelim, böylece işsiz binlerce gencimize istihdam olanağı sağlayalım. Ve gelin, olağanüstü hâli kaldıralım, Türkiye’deki bu demokrasi ayıbına hep beraber bir son verelim.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.