“Kurallara uymazsak daha sıkı tedbirler gelecek, ekonomimiz etkilenecek”

“Kurallara uymazsak daha sıkı tedbirler gelecek, ekonomimiz etkilenecek”

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin 2020 yılı Kasım ayı toplantısında güncel gelişmeler hakkında değerlendirmede bulundu. Serteser, kontrollü sosyal hayat tedbirlerine uyulmasının önemine dikkat çekti

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin Kasım ayı toplantısında yaptığı değerlendirmede kontrollü sosyal hayat kurallarına uyulması gerektiğini belirtti.

“SALGININ KONTROL ALTINA ALINMASI 2021 YILININ İKİNCİ YARISINI BULACAK”

Serteser, “Dünya üzerindeki hemen hemen tüm ülkeleri etkisi altında bırakan bu salgından bir an önce kurtulmayı umutla bekliyoruz. Yeni tip koronavirüs salgınının kontrol altına alınması 2021 yılının ikinci yarısını, tam anlamıyla bitmesi 2022 yılının ilk yarısını bulacak. Dolayısıyla bu süre içinde maske, mesafe ve temizlik kuralına azami şekilde uymalıyız. Bu salgının şakasının olmadığını hem dünyadaki, hem de ülkemiz ve ilimizdeki örnekler ile görüyoruz. Görünen o ki kış ayları zor geçecek. İl Sağlık Müdürlüğü, hastanelerdeki yoğun bakım ünitelerini genişletmek için gayret gösteriyor. Eğer bu konuda bizden bir ricaları olursa siz değerli Meclis Üyelerimiz ile paylaşacağız. Kontrollü sosyal hayat adı verilen bu kurallara uyma noktasındaki dikkatimizi hiç kaybetmeyelim. Bunu sizden bilhassa istirham ediyorum. Birkaç kez ifade etmiştim: Kontrollü sosyal hayat kurallarına uyulmaması hâlinde daha sıkı tedbirler gelecek, alınan her mecburi tedbir ekonomimizi olumsuz etkileyecek. Biliyorsunuz, bu ay içinde koronavirüs salgınına karşı pek çok yeni tedbir alındı. Hepimiz kurallara uyarsak, daha sert tedbir alınmasına gerek kalmayacaktır.” dedi.

“EKONOMİDE REFORM DÖNEMİ YAKLAŞIYOR”

Ekonomi hakkındaki görüşlerini de paylaşan Serteser, şöyle konuştu: “Ekonomimiz zor günlerden geçiyor. 2018 yılının Ağustos ayında yaşadığımız kur yükselmesinin etkisini 2019 yılında atlatmaya başlamıştık. 2020 yılında pandemi ile karşılaştık. Bu süreçte Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası olarak, iş insanımızın, sanayicimizin ve tüccarımızın sorunlarını, sıkıntılarını en iyi şekilde dile getiriyoruz. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu da gündeme getirdiğimiz sorun ve çözüm önerilerini devletin en üst makamlarına doğrudan iletiyor. 18 Kasım 2020 tarihinde düzenlenen TOBB Türkiye Ekonomi Şurası da bu durumun en somut göstergesidir. 81 ildeki 365 Oda ve Borsa’nın talepleri, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve değerli Bakanlarımız’ın katıldığı TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda aktarıldı. Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve Bakanlarımız, talepleri tek tek not aldı. Bugün yaygın basın kuruluşlarında görüyoruz ki TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda gündeme gelen talepler, Hükümetimiz’in yol haritasında önemli bir unsur olacak. Mutlulukla görüyoruz ki ekonomide reform dönemi yaklaşıyor. İş dünyasının ve piyasanın düşünceleri dikkate alınıyor. Reform sözcüğü, demokrasi ve hukuk kavramları ile şekilleniyor, taçlandırılıyor. Bu sevindirici gelişmelerin somut sonuçlarının alınacağına yürekten inanıyorum. Ancak Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Sayın Cemil Çiçek’in uyarısını unutmamak gerekir. Sayın Çiçek, bu coğrafyada 5 asırdır adalet arayışı olduğunu hatırlatarak reformların gerçek bir zemine oturmasını öneriyor. İstişare kültürümüz ile, ortak akıl ile güzel günlere ilerleyeceğimizi düşünüyorum.”

“OLUMLU GELİŞMELER DE YAŞANIYOR”

Konuşmasında İstanbul Sanayi Odası’nın yaptığı araştırmaya da yer veren Serteser, ekonomide olumlu gelişmelerin de yaşanmaya başladığına dikkat çekti. Serteser, “Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Ekim ayında 53,9’a yükselerek sektörün performansında güçlü bir iyileşmeye işaret etti. Gıda Ürünleri, Tekstil Ürünleri, Giyim ve Deri Ürünleri, Ağaç ve Kağıt Ürünleri, Kimyasal, Plastik ve Kauçuk Ürünler, Metalik Olmayan Mineral Ürünler, Ana Metal Sanayi, Makine ve Metal Ürünler, Elektrikli ve Elektronik Ürünler, Kara ve Deniz Taşıtları sektörlerinin incelendiği ve İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı Türkiye İmalat PMI verilerine göre, Kovid-19 salgını kaynaklı daralmanın ardından Türk imalat sektörü üst üste 5 ay büyüme gösterdib Faaliyet koşulları iyileşen sektör sayısı Eylül’de 7 iken, Ekim ayında sekize yükseldi. Anket kapsamında takip edilen 10 sektör içerisinde en güçlü büyüme yine ana metal sanayi ile kimyasal, plastik ve kauçuk sektörlerinde kaydedildi. 10 sektörün 5’i Eylül ayına göre daha güçlü üretim artışı gerçekleştirdi. Takip edilen 10 sektör içerisinde yeni ihracat siparişleri artan sektör sayısı Eylül’de dört iken, Ekim’de sekize yükseldi. 2017 yılı sonundan bu yana ilk kez tüm sektörler istihdam artışı sağladı.” ifadelerini kullandı. >> Kocatepe Haber Merkezi

ATSO ULUSAL BASINDA

Serteser, ATSO’nun lobi faaliyetlerinin yanında tanıtım için de gayret gösterdiğini belirtti. Serteser, Kasım ayı içinde Milliyet Gazetesi’nde, Para Dergisi’nde ve Yeşil Bina Dergisi’nde ATSO’nun değerlendirmelerinin yer aldığını, ayrıca Oda olarak 19. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali ile 20. Afyonkarahisar Caz Festivali’ne destek verdiklerini kaydetti.

TAZİYE VE TEBRİK MESAJLARI

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, konuşmasında taziye ve tebrik mesajlarına da yer verdi. Serteser’in mesajları şöyle: “Afyonkarahisar’ın önceki dönem Belediye Başkanı, İl Genel Meclisi Başkanımız Sayın Burhanettin Çoban’ın muhterem babası Halil Çoban, vefat etti. Merhum Halil Çoban’a Allah’tan rahmet, İl Genel Meclisi Başkanımız Sayın Burhanettin Çoban ve ailesine başsağlığı dilerim. Alimoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı, Disiplin Kurulu Üyemiz, TÜMMER Genel Başkanı Sayın İbrahim Alimoğlu’nun kıymetli babası, hayırsever iş insanı Mehmet Alimoğlu, vefat etti. Merhum Mehmet Alimoğlu’na Allah’tan rahmet, Sayın İbrahim Alimoğlu ve ailesine başsağlığı dilerim. Bu vesile ile rahatsızlığı dolayısıyla hastanede olan Sayın İbrahim Alimoğlu’na acil şifalar diliyorum. Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Ahmet Anlıak da ailesi ile koronavirüse yakalandı. Hastalık sürecini evde geçiriyor. Sayın Anlıak ve ailesine geçmiş olsun diyor, acil şifalar diliyorum. Salı günü 24 Kasım Öğretmenler Günü idi. Bizleri yetiştiren, bugünkü konumumuzun adeta altyapısını oluşturan öğretmenlerimizin ve 33. Meslek Komitemiz’de yer alan eğitimcilerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyorum. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve ebediyete intikal eden öğretmenlerimizi rahmetle anıyor; yaşayan öğretmen büyüklerimizin ellerinden öpüyorum. Allah, sağlıklı, mutlu, uzun ömürler versin. Malumunuz olduğu üzere Kasım ayında ekonomi yönetiminde değişiklik oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atanan Sayın Lütfi Elvan’a, Maliye Bakanlığı döneminde iş dünyası ile yakın işbirliği ve istişare içinde olan Merkez Bankası Başkanı Sayın Naci Ağbal’a yeni görevlerinde başarılar dilerim. Sayın Naci Ağbal, Maliye Bakanı görevindeyken Odamız’ı ziyarete geldiğinde Odamız’ın bulunduğu arsa konusunda bizlere yardımcı olacağını söylemişti. Biz bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Arsamızın Odamız’a kazandırılması noktasında Sayın Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile görüştük, TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile de görüşeceğiz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi