Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Lütfi Doğan Kimdir?

Diyanet İşleri Eski Başkanı Lütfi Doğan vefat etti

Lütfi Doğan Kimdir?

lütfi doğan kimdir
Diyanet İşleri eski Başkanı ve İslami İlimler Araştırma ve Yayma Vakfı (İSİLAY) Mütevelli Heyeti Başkanı Lütfi Doğan vefat etti. Bir süredir Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi’nde tedavi gören Doğan, Milli Görüş Lideri merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın dava arkadaşlarındandı.

Lütfi Doğan kimdir?

93 yaşında vefat eden Lütfi Doğan, Gümüşhane’nin Köse ilçesinin Salyazı köyünde 1930’da dünyaya geldi. Babası Mehmet Fehmi Efendi’den Kur’an-ı Kerim okumayı öğrenen ve 1942’de dayısı Kurra Hafız Fevzi Efendi’de hıfzını tamamlayan Lütfi Doğan, dönemin önemli ilim adamlarının tedrisinde tecvid, kıraat ve Arapça gibi dini ilimleri tahsil edip icazet aldı. Lütfi Doğan, ilk, ortaokul ve liseyi dışarıdan bitirdi. Askerlik dönüşü Gümüşhane’nin merkez ilçesinin Özcan Mahallesi’nde imam hatip olarak göreve başlayan Doğan, 1954’te Diyanet İşleri Başkanlığının açtığı müftülük imtihanını kazanarak muhtelif şehirlerde müftülük, müftü yardımcılığı ve vaizlik yaptı. Ankara’daki görevi sırasında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1965’te birincilikle mezun olan Lütfi Doğan, Din İşleri Yüksek Kurulu üyesiyken Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığına tayin edildi. Diyanet İşleri Başkanlığı vazifesine 15 Ocak 1968’de vekaleten atanan Doğan, bu görevini 25 Ağustos 1972’ye kadar yürüttü.

Milli Görüş hareketinin kurucusu ve eski başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın daveti üzerine siyasete giren Lütfi Doğan, Milli Selamet Partisinden (MSP) 1973-1980 arasında, iki dönem Erzurum Senatörü olarak görev yaptı. 1980 askeri darbesi döneminde Kirazlıdere Tutukevi’nde 8 ay tutuklu kalan Doğan, 1991’den itibaren 3 dönem Gümüşhane Milletvekili olarak TBMM’de yer aldı.

Arapça, Farsça ve Fransızca bilen Doğan, bir kısım arkadaşıyla 1987’de İSİLAY’ı kurdu. Lütfi Doğan, Mütevelli Heyeti Başkanı olduğu vakfın Keçiören ve Balgat’taki müesseselerinde, ilerleyen yaşına rağmen eğitim faaliyetlerine devam ediyordu.

Merhum Lütfi Doğan’ın Huzur ve Saadetin Esasları, Mutluluğun Kazanılması, Cihadla İlgili Ayet ve Hadisler, Kütüb-ü Sitte Müelliflerinin Hal Tercümeleri, El Hücurat süresinin tercüme ve tefsiri isimli eserleri bulunuyor.