DOLAR 23,4606 1.51%
EURO 25,3010 0.92%
ALTIN 1.482,351,47
BITCOIN 6252571,33%
Afyonkarahisar
17°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Milletin gençlerden beklentisi devlet için çalışmalarıdır

Milletin gençlerden beklentisi devlet için çalışmalarıdır

ABONE OL
18 Mayıs 2023 16:05
Milletin gençlerden beklentisi devlet için çalışmalarıdır
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şiir yarışması ödül töreninde konuşan Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Mehmet Keklik, Türk Milletinin gençlerden, Türkiye Cumhuriyeti devleti için çok çalışarak, ilerlemek istedikleri alanda hayatları boyunca devlete yarar sağlamaları beklentisinin bulunduğunu belirtti.

Afyon Lisesi ve İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nin (İLESAM) ortak düzenledikleri “Cumhuriyetin 100. Yılında Gençlerin Gözünde Şiirler Yarışması” ödül töreni dün sabah Afyon Lisesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Ödül törenine; Vali Yardımcısı Mehmet Keklik, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mevlüt Çınar, İLESAM Temsilcisi Cemil Hızır, Afyon Lisesi Müdürü Ramazan Balkan, öğrenciler ve öğretmenler katıldılar

“CUMHURİYETİMİZ 100 YAŞINDA BİR DELİKANLI”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından törenin açış konuşmasını Afyon Lisesi Müdürü Ramazan Balkan yaptı. Cumhuriyetin yüz yaşında bir delikanlı olduğunu belirten Balkan, “Cumhuriyetimiz yüz yaşında bir delikanlıdır. Bu delikanlının doğumu 1919 yılından 1923 yılına kadar geçen ve Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türk Milletinin ölüm kalım mücadelesi olarak adlandırdığı Kurtuluş Savaşı’ndan sonra gerçekleşti. Cumhuriyet 100. yaşına girerken bunu çeşitli etkinliklerle kutlamak istedik. Nitekim Ankara Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi, Hasan Ali Yücel Sosyal Bilimler Lisesi, Uşak Şehit Abdulkadir Kılavuz Anadolu Lisesi ve İzmir Atatürk Lisesi ortaklığında ‘Büyük Taarruzun 100. Yılında Gençler Ata’sının İzninde’ projesini gerçekleştirdik. Bu projemizi Türk Tarih Kurumu ve Kültür Bakanlığı destekledi. Yine bu desteklerle ve aynı okullarla birlikte ‘İzmir İktisat Kongresi 100. Yılında Öğrenci Çalıştayı’ düzenledik. Bunların yanında Cumhuriyetimiz 100. Yaşına girerken kendi öğrencilerimiz arasında da şiir yarışması düzenledik. Konumuz ‘Cumhuriyetin 100. Yılında Gençlerin Gözünde Atatürk’ idi. Bu yarışmada ülkenin saygın kurumlarından olan İLESAM bize destek verdi. Bu şiir kitabı bu desteğin ürünüdür. Dolayısıyla İLESAM ve onun İl Temsilcisi Sayın Cemil Hızır’a okulumuz ve öğrencilerimiz adına teşekkür ediyorum. Afyon Lisesi olarak şiir yazan, makale yazan, okuyan, araştıran, sorgulayan aydın nesiller yetiştirmek istiyoruz. Bu yarışmaya katılan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyor, jüri olarak görev yapan Edebiyat Öğretmenlerimiz Deniz Demirören, Hafize Bakay, İsa Kayıhan, Kasım Gür, Zehra Coşkun ve Zekai Ekşi’ye teşekkür ediyorum. Onların gayretleri her türlü takdire layıktır. Yine bu şiir kitabının basılması maddi külfiyet gerektirmektedir. Bu konuda bize maddi desteklerini sunan Kocatepe Kitabevi, Mavi Ege Termal, Hoca Elektrik. Av. Nilgün Seçen, ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, Süleyman Kırlıoğlu, Cengiz Üstün e teşekkür ediyorum.” dedi.

“İLESAM İLİM VE EDEBİYAT ALANINDA İLK MESLEK BİRLİĞİDİR”

İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nin (İLESAM) İl Temsilcisi Cemil Hızır, törende yaptığı konuşmada İLESAM hakkında bilgi verdi. Hızır, “Türkiye İlim Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM), Ankara’da yerleşik bir meslek kuruluşudur. İLESAM, 11 Ağustos 1986 tarihidne Türkiye’de var olan ilk dört meslek birliğinden biri ve ilim edebiyat eserleri alanında ilk meslek birliği olarak kurulmuştur. İlim Edebiyat konusunda, söz yazarı, şair, yazar ve editör gibi eser sahiplerinin çıkarlarını korumak amacıyla oluşan birlik, Kültür Bakanlığına bağlı Meslek Birliği statüsündedir. İLESAM; edebiyat, tiyatro ve ilim alanında faaliyet gösteren eser sahiplerini temsil eden bir birliktir. Birliğin amacı; eseri ve yaratıcısını geliştirip yüceltmek, yetenek ve düşünce ürünlerinin haklarını en etkin şekilde korumak ve olabilecek en ekonomik yolla hak sahiplerine kazandırmaktır. İLESAM gücünü eser sahiplerinin bölünmez bütünlüğünden alır. Üyeleri arasında ve uygulamalarında din, dil, irk ve eser türü ayrımı yapmaz. Tüm uygulamalarında, yasalar çerçevesinde, gelişmiş meslek birliklerinin ilkelerini izler. Uygulamalarda şeffaflık ilkesi esastır. Eser sahiplerinin yasal çıkarlarını en etkin şekilde korumayı amaçlar.” diye konuştu.

“KADİM TARİHİN BÜYÜK KAZANIMLARINDAN BİRİDE CUMHURİYETTİR”

Törenin son konuşması Vali Yardımcısı Mehmet Keklik yaptı. Keklik şunları kaydetti: “Kadim tarihimizde necip milletimizin elde ettiği kazanımlardan bir tanesi hiç şüphesiz Cumhuriyetin ilanıdır. Bilindiği üzere Cumhuriyetimizin banisi, devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk komutasında kahraman ordumuzun 25 Ağustos 1922 Şuhut’tan gece saatlerinde yola çıkarak 26 Ağustos 1922 sabah saatlerinde başlattığı Büyük Taarruzun ki İstiklal Harbi’nin kazanılmasında dönüm noktalarından birisini teşkil eder. Geçtiğimiz yıl büyük zaferimizin yüzüncü sene-i devriyesini hem zafer şehri Afyonkarahisar’da hem ülkemizin dört bir tarafında büyük bir coşkuyla, heyecanla kutladık. Bu noktada başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere canını, kanını bizlerin özgür ve bağımsız bir şekilde yaşaması için akıtan ve bu uğurda şehit olan bütün kahramanlarımızı anarak geçirdik.”

“ÖĞRENCİLERİN ŞİİRLERİNDE ATATÜRK’Ü ANLADIKLARINI GÖRDÜM”

Keklik sözlerini şöyle tamamladı: “Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlarken hiç şüphesiz milli mücadeleyi başlatan, necip milletimizin sarsılmaz karakterini en iyi şekilde bilerek Anadolu’nun dört bir tarafında onları örgütleyen Müdafaa-i Hukuk Cemiyetlerini bir araya getirerek Ankara’da meclis kurarak, milli mücadeleyi yöneten Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet ve minnetle yâd ediyoruz. Mustafa Kemal Atatürk, gerek güçlü karakteri, engin kişiliği, ileri görüşlülüğü esasında bilim ve sanata olan tutkusu hem cephede hem de bir yönüyle de devlet yönetiminde ki tecrübesi, birikimi, donanımıyla, vatanseverliğiyle hakikaten hepimiz çok seviyoruz. Öğrencilerin şiirlerini okuduğumda yine Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çok farklı yönlerine değindiğinizi görmüş oldum. Bu şiir yarışmasına katılan öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum. Bu anlamlı programa emek veren başta okul Müdürümüze, İLESAM İl Temsilcimize, Milli Eğitim teşkilatımıza, sponsorlarımıza teşekkür ediyorum. Ödül alan ya da almayan bütün şiirler çok değerli, öğrencilerimiz bir medeni cesaret göstererek hem atanıza hem geçmişinize duyduğunuz vefayı ortaya koyarak bir emek sarf etmişsiniz. Bu emeğin çok değerli olduğunu düşünüyorum. Bizlere Türkiye Cumhuriyetimizi ve bütün kazanımları bizlere hediye eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere necip milletimizin de hiç şüphesiz bizden, gençlerden bir beklentisi var. Türkiye Cumhuriyeti devletimizi çok çalışarak,  hangi alanda ilerlemek isterseniz isteyin, ilerlemek istediğiniz alanda geliştirerek, mücadele ederek; hayatınız boyunca devletinize yarar sağlamanızı vatanımıza, milletimize, mukaddes değerlerimize bağlı bir şekilde hayatınızı idame ettirmenizi sizlerden rica ediyoruz.”

BEŞ ÖĞRENCİ DERECEYE GİRDİ

Konuşmaların ardından şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilerle birlikte şiir yarışmasına destek veren kişi ve kurumlara ödülleri verildi.  Yarışmaya katılan öğrencilere katılım belgeside verildi. Şiir yarışmasında dereceye giren öğrenciler şunlar: Bahar Göktaş, Arzu Türkoğlu, Muhammet Said Yüksel, Kevser Erkan, Beyza Demir. >> Dilek ÇETİNKAYA’nın haberi.

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.