DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 3628420,06%
Afyonkarahisar
21°

PARÇALI BULUTLU

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

“Memura zam, hayal kırıklığı” – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
17 Ağustos 2015 16:47
0

BEĞENDİM

ABONE OL
“Memura zam, hayal kırıklığı”

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Nizamettin Şenol, memura yapılması planlanan zammın hayal kırıklığına yol açtığını söyledi

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Nizamettin Şenol, memura yapılması planlanan zam oranını eleştirdi. Şenol, “2013 yılında yaşanan toplu sözleşme fiyaskosunun yaraları sarılmamışken, memur ve emeklilerimize 2016 yılı için yüzde 4+4, 2017 yılı için yüzde 3+3 zam teklifi tam bir hayal kırıklığı olmuştur. Memur ve emeklilerimizin yaşadığı bu hayal kırıklığı, amatörce kurgulanmış bir sahne ile sözde yetkili konfederasyon ve sendikaların televizyon şovuna dönüştürülmek istenmiştir. Çalışma ve Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in teklifini sunması üzerine ayağa kalkan yetkilendirilmiş konfederasyon başkanı, güya masayı terk edermiş gibi yaparak, milyonların gözü önünde bir kez daha ‘Hak nasıl alınamaz’ dersi vermiştir” dedi.
MEMUR-SEN’E DE ELEŞTİRİ
Memur-Sen yöneticilerini de eleştiren Şenol, “Bizler gibi televizyonları başında umutla bekleyen milyonlar da Ali Yalçın ile birlikte Memur-Sen heyetinin ceketlerini düğmeleyerek ayakta beklemesine ve ayakta konuşmasına bir anlam verememiştir.Bu tutum tarafımızca, yetkilendirilmiş konfederasyonun ağa babalarına biat fotoğrafı ve yüzde 4+4’e saygı duruşu şeklinde değerlendirilmektedir. Bunun yanı sıra, Sayın Faruk Çelik’in tekliflerini açıkladıktan sonra Türkiye Kamu-Sen’in değerlendirmelerini almadan adeta korkarak masadan kalkmasını anlamakta zorlanıyor, bu anti demokratik tutumundan dolayı kendisini kınıyoruz. Televizyonların karşısında memurları kahreden bu rakamları açıklama cesaretini gösteriyorsunuz ama sendikaları dinlemekten imtina ediyorsunuz. Bu tavır Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı’na yakışmamıştır. Memur-Sen’in masayı terk ettiği ise doğru değildir. Masayı terk eden bunu kurduğu cümlelerle de anlatır.Bakan’a kibarca 3-5 kelime söylemek, ‘Toplantı bitmiştir’ demek nasıl oluyor da masayı terk etmek oluyor. Masayı terk eden, ‘Bu teklifi reddediyorum; bu teklifle masada oturmayı kabul etmiyorum’ der ve çıkardı” şeklinde konuştu.
“BİLİNDİK BİR OYUN”
Toplu sözleşmenin adeta bir oyuna döndüğünü kaydeden Şenol, şöyle devam etti:
“Toplu sözleşme görüşmeleri bir kez daha bilindik bir oyuna sahne olmaktadır.Oyunun yönetmeni de, figüranları da, sonuçları da bellidir.Kısacası toplu sözleşme masasında 2013 yılından bu yana değişen bir şey yoktur. Sadece Ahmet gitmiş; Ali gelmiştir. Biz memur ve emeklilerimiz açısından umut ışığı içermeyen bu oyunun sonuçlarının birilerinin kurguladığı gibi olmaması için mücadelemizi sürdüreceğiz.2016 yılı için yüzde 4+4, 2017 için yüzde 3+3 zam teklifini insaf ölçülerinde görebilmek mümkün değildir. Bilindiği gibi geçen yıl enflasyon yüzde 8,17 olmuş ve memurlar enflasyonun altında bir zam alarak yılı zararla kapatmışlardır. Türkiye Kamu-Sen olarak kırmızı çizgimizi 2014 ve 2015 yılı kayıplarımızın karşılanması şeklinde belirlemiştik. Geçtiğimiz yıllardaki kayıplarımızı dikkate almayan, böylesine sorumsuz bir hükümet anlayışını kınıyoruz. Memurların kayıplarını yok sayan sorumsuz sendikal anlayışı kınıyoruz.2013 yılında attığı imza sebebiyle kamu çalışanlarını 123 liraya mahkûm eden ve enflasyon farkı istemeye bile cesareti olmayan konfederasyonun kendi ayıbını ortadan kaldırmak için hiçbir mücadele sergilememesini de kınıyoruz. Memur ve emeklilerimizi masada unutan bir konfederasyonun, kayıpların telafisiyle ilgili herhangi bir talebinin olmaması, geçmiş yıl zararlarını toplu sözleşme masasına taşımaya cesaret edememesi, bütün kamu çalışanları ve emeklilerimiz tarafından dikkate alınmalıdır. Kamu işçisine ve emeklisine bu yıl için yüzde11,3 zam oranı ve 500 lira iyileştirme verilirken, memura yüzde 4+4 ve yüzde 3+3 verilmesi teklifini hakaret olarak algılıyoruz.” (Kocatepe Haber Merkezi)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.