DOLAR 16,6025 -1.68%
EURO 17,6863 -1.48%
ALTIN 979,94-1,21
BITCOIN 352561-2,83%
Afyonkarahisar
18°

AZ BULUTLU

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

“Mücadelelerden sonuç alacağımıza inanıyoruz”

“Mücadelelerden sonuç alacağımıza inanıyoruz”

ABONE OL
18 Mayıs 2022 22:53
“Mücadelelerden sonuç alacağımıza inanıyoruz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Mehmet Ali Öztürk, sendika olarak hukuki süreç başta olmak üzere tüm platformlarda yürüttükleri mücadeleden mutlaka sonuç
alacaklarına olan inancını ifade etti

 

Türk Sağlık Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Mehmet Ali Öztürk, radyoloji çalışanlarının mağdur edilmemeleri ve sağlıklarının tehlikeye atılmaması gerektiğini dile getirdi.
“MAĞDURİYETE NEDEN
OLAN HUSUSLAR BELİRLENDİ”
Mehmet Ali Öztürk, Türk Sağlık-Sen olarak nerede bir haksızlık varsa tüm güçleriyle o haksızlığın karşısında durmaya, yapılan yanlışlarla ilgili tüm platformlarda mücadele ederek çözüm üretme çabasında olduklarını vurguladı. Öztürk, “Sendika olarak mağduriyetleri önleme ve yeni kazanımlar elde etme gayreti içerisindeyiz. Bakanlık tarafından uygulamaya geçen her yeni düzenleme ile ilgili de titiz bir çalışma süreci yürüterek gerekli adımları atıyoruz. Bu çerçevede radyoloji çalışanlarını yakından ilgilendiren Radyoloji Hizmetleri Yönetmeliği, İyonlaştırıcı Radyasyon ve Radyonüklit Kullanılarak Sunulan Sağlık Hizmetleri Hakkında Yönetmelik ve Sağlık İzinlerinin Uygulanması başlıklı üç yeni düzenleme yürürlüğe girmiştir. Söz konusu düzenlemelerde radyoloji çalışanlarının mağduriyetine neden olan hususlar tespit edilerek sendikamız tarafından Danıştay’da dava açılmıştır.” dedi.
“HUKUKİ SÜREÇ DEVAM EDİYOR”
Sendikamız tarafından açılan dava hakkında bilgi veren Öztürk, şu ifadelerie kullandı: “Sendikamızın açtığı davada; Radyoloji Hizmetleri Yönetmeliği’nde yapılan sınıflandırmanın içerisinde radyasyon onkolojisi (radyoterapi) birimindeki denetimli alanlarda iyonize radyasyon cihazları bulunmasına karşın bu cihazların yönetmelikte yer almaması sebebiyle ortaya konulan eksik düzenleyici işlemin yürütmesinin durdurulması ve iptali istendi. İyonlaştırıcı Radyasyon ve Radyonüklit Kullanılarak Sunulan Sağlık Hizmetleri Hakkında Yönetmelik ile şua izinlerinin yalnızca denetimli alanda çalışan personeller tarafından kullanılacağı ve bu izinlerin hesabında ilgili yönetmelik ekindeki tabloya göre işlem tesis edileceği şeklindeki düzenlemelerin ortaya çıkan hak mahrumiyetleri nedeniyle yürütmesinin durdurulması ve iptali istendi. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 12 Mayıs 2022 tarihli ‘Sağlık İzinlerinin Uygulanması’ başlıklı yazısının; genel anlamda ilgili kanun ve yönetmelik hükümlerine aykırı olarak şua izninin bölünmesine ve izinlerin çalışma yılı tamamlanmasından sonraki yıl kullandırılacağı yönünde yer alan düzenlemelerin yürütmesinin durdurulması ve iptali istendi.”
“YÜRÜTTÜĞÜMÜZ
MÜCADELELERDEN SONUÇ ALACAĞIZ”
Öztürk açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Ayrıca mağduriyete neden olan düzenlemeler ile ilgili Bakanlık nezdinde de görüşmeler yürütülmektedir. Çalışanın kazanımlarının yok olmasını, haklarının ellerinden alınmasını kabul etmeyiz. Radyoloji çalışanlarımız içinde tüm yasal platformlarda gereken mücadelenin verileceğinden hiç kimsenin şüphesi olmasın. Çalışanın sağlığı ile oynanmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Şua izni gibi temel bir hakkın kırpılmasına, önüne setler çekilmesine, bir takım düzenlemelerle anlamsızlaştırılarak çalışan için faydasız bir hale gelmesine rıza göstermeyiz. Hukuki süreç başta olmak üzere tüm platformlarda yürüttüğümüz mücadele ile mutlaka sonuç alacağımıza inanıyoruz.”
>> Ş. Cüneyt BURSALIOĞLU’nun Haberi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.