Mülki idare amiri, güzel dizelerin şairi

Mülki idare amiri, güzel dizelerin şairi

Mülki idare amiri, güzel dizelerin şairi

Devlet yöneticilerinin şiir yazmaları, Türk devletlerinde adı konulmamış bir gelenek. Padişahlardan sadrazamlara, bakanlardan milletvekillerine, valilerden belediye başkanlarına kadar geniş bir yelpazede rastlayabiliriz şair devlet adamlarına. Bu örneklerden biri de Afyonkarahisar’da. Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Mehmet Yılmaz, Çorum’un İskilip ilçesinde çıktığı edebiyat yolculuğuna Afyonkarahisar’da da devam ediyor.
Yılmaz’ın serbest ölçüyle yazılmış “Aşkın Üç Hâli” ile Aruz Vezni ile nakşedilmiş “Has Bahçe” kitapları bulunuyor. Çorum’da çeşitli görevlerdeki kişilerin bir araya geldikleri “Altı Şair, Üstü Şiir” derlemesinde de iki kitapta imzası bulunuyor.
YOLLAR İSKİLİP’TE KESİŞTİ
Vali Yardımcısı Mehmet Yılmaz, şiir serüvenini Gazeteniz Kocatepe’ye anlattı. Yılmaz, şiir kitabı fikrinin ünlü ressam ve edebiyatçı Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun oğlu ve gelini ile tanışması ile ortaya çıktığını aktardı. Yılmaz, “Çorum İskilip’te Kaymakamlık yaparken, 1999 senesinde Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun Kanada asıllı gelini Hughette Eyüboğlu ile tanıştık. Sanatçılar, Anadolu’nun farklı şehirlerine gidip 3 ay çalışmalar yapıyorlarmış. 1942 yılında Bedri Rahmi Eyüboğlu, yurt gezisi görevlendirmesi ile Çorum’a gelmiş. 3 ay Çorum merkez ve ilçelerini dolaşmış, resimler çizmiş, yazılar yazmış. Biz bundan haberdar olunca Mehmet Eyüboğlu, Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun oğluyla temasa geçtik. Bedri Rahmi Eyüboğlu, Çorum İskilip’ten sitayişle bahsediyordu. ‘Ben böyle bir yer görmedim, burası sanatçılar için yaratılmış bir yer’ gibi mektuplarında, yazılarında ifadeleri vardı. Ailesi ile irtibata geçtik. Hughette Eyüboğlu, Kanada asıllı olmasına rağmen Anadolu kültürünü bilen, benimseyen ve yaşayan birisi. Tokat’a bir geziye giderken, bizim irtibatımız sonucu İskilip’e uğradı ve biz orada tanışmış olduk. İskilip’te Bedri Rahmi Eyüboğlu anısına bir şeyler yapma fikri oluştu” dedi.
SANAT İÇİN ADIM ATILDI
Bu fikrin İskilip’e bir hareketlilik kazandırdığını ifade eden Yılmaz, “Belki Anadolu’da ilk kez bir ressam, yazar, heykeltraş, mozaik sanatçısı, şair olan Bedri Rahmi Eyüboğlu anısına sürekli bir sergi salonu, bir müze açtık. Sergi salonunu açtıktan sonra Anadolu’da bu tür talepler fazlalaştı. Farklı sanatsal etkinlikler, tiyatrolar düzenlenmesi için bir kültür-sanat evi açılması fikri doğdu. İskilip’in yapısı da buna müsait. Çok tarihi evleri, arastaları var. Hughette Eyüboğlu ile beraber, Belediye’nin de katkısıyla eski iki konağı restore ettirerek Çatalkara Kültür Sanatevi’ni açtık. Fransa ve İskilip’te eski Anadolu ev kapıları konseptlerle ortak projeler ve sergiler yaptık” şeklinde konuştu.
EYÜBOĞLU’NUN MOTİFLERİ
KULLANILDI
Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun gelini Hughette Eyüboğlu’nun, yazdığı birkaç şiiri beğendiğini ve Fransızcaya çevirdiğini belirten Yılmaz, “Hughette Eyüboğlu, Aşık Veysel, Ruhi Su ve benzeri birçok sanatçıyla aynı ortamda bulunmuş, sanat camiasıyla yakın tanışıklığı olan bir kişi. Benim yazmış olduğum birkaç şiiri çok beğendi. Onları Fransızcaya çevirmek istedi. O’nun beğenisi ve motivasyonu ile ben şiir yazmaya başladım. Ben yazdıkça, O şiirlerimi Fransızcaya çevirdi ve çok beğendiğini söyledi. Şiir yazma işimiz bu şekilde başladı.
Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun desenlerinin ilk defa kullanıldığı ve Fransızca da olan bir şiir kitabını 2000 senesinde yayınlamış olduk. İki dilde yayınlanmış oldu. Kitabın içinde desenler motif olarak kullanıldı. Bu kitap ‘Aşkın Üç Hâli’ isminde” şeklinde konuştu.
ÖNEMLİ KİŞİLER,
OLUMLU KATKILAR
“Aşkın Üç Hâli��� isimli kitapta hayata ve sevgiye dair düşüncelerinin yer aldığını belirten Mehmet Yılmaz, “Tanıştığınız kişilerin hayatınızı olumlu yönde etkilediği oluyor. Hughette Eyüboğlu’nun da etkisi bu yönde oldu. O da şiir kitabı yayınlama konusunda tavsiyelerde bulundu. Fotoğraf çekme konusunda da çalışmalara İskilip’te başladım. Çalıştığımız yerlerde tanıştığımız çok farklı insanların hayatımızda çok farklı yerleri oluyor. Kurduğumuz Çatalkara Kültür Evi tarafından Aşkın Üç Hali kitabı yayınlandı. Kendimiz bastırdık” dedi.
“ALTI ŞAİR, ÜSTÜ ŞİİR” KİTABI
“Aşkın Üç Hâli”nden sonra şiir çalışmalarına devam ettiğini, Çorum’da iki ortak kitapta şiirlerinin yayınlandığını kaydeden Yılmaz, “O arada 6 tane ortak arkadaş, yine Çorum’da yine bir Vali Yardımcısı, bir öğretmen, bir savcı ‘6 Şair, Üstü Şiir’ diye seri hâlinde iki kitap yayınladık. Ortak olarak onu çıkardık” diye konuştu. >> Murat ARISOY’un özel haberi

MEHMET YILMAZ KİMDİR?
Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Mehmet Yılmaz, 1971 yılında Alaşehir’de doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. 1996 yılında Kaymakamlık mesleğine giren Mehmet Yılmaz, sırasıyla Karabük Eflani Kaymakam Vekilliği, Çorum Bayat Kaymakam Vekilliği, Kütahya Altıntaş, Malatya Kuluncak Kaymakamlıkları, Iğdır Vali Yardımcılığı, Uşak-Karahallı Kaymakamlığı, Çorum-İskilip, Kütahya-Gediz Kaymakamlıkları görevlerinde bulundu.

KİTAPLARI NASIL EDİNECEĞİZ?
Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Mehmet Yılmaz, şiir kitaplarını satmak yerine arkadaşlarına ve çevresine armağan etmeyi uygun görüyor. Yılmaz, “Şiir kitaplarımı, isteyenlere hediye olarak takdim ediyorum” diyor.

ŞİİRLER, ARUZ VEZNİ İLE AHENKLİ

Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Mehmet Yılmaz’ın kendine ait ikinci kitabı “Has Bahçe” adını taşıyor. Has Bahçe, tamamıyla Aruz Vezni ölçüsünden yararlanılarak yazılmış

Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Mehmet Yılmaz’ın kendisine ait ikinci kitabı olan Has Bahçe, 2015’in son aylarında okuyucuyla buluştu. Yılmaz, bu kitabın önsözünde günümüz şiirlerinin yazı kuvvetinin kalmadığını, ancak şiiri seslendirenlerin tonlamasıyla şiire ruh kazandırıldığını söylüyor. Yılmaz “Seslendiricilere dayanmadan yürüyebilmeli, hatta koşabilmeli benim şiirim” diyor.
MATEMATİK FORMÜLÜ GİBİ
Beyit ve gazel tarzı ile yazdığı şiirlerden oluşan Has Bahçe hakkında bilgi veren Mehmet Yılmaz, “Aruz Vezni yazmak çok zor. Matematik formülü çözer gibi bir çalışma yapmak gerekiyor. Kelimeleri özenli seçmek gerekiyor, ölçüye uymak gerekiyor. Şiir ortaya çıkınca da ahengi ve kendi içinde musikisi oluyor. Ağır bir dil kullanmamaya çalıştım. Birtakım eski kelimelerin anlamlarını da altlarına yazdım. Şiir yazmak biraz motivasyon işi. İlgi duymak işi. İnsanlar sizin yazdıklarınızı beğenirlerse, bunu sohbet edeceğiniz ortamlar olursa, yeni şiirler üretebiliyorsunuz” dedi.

FOTOĞRAFÇILIKTA DA BAŞARILI

Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Mehmet Yılmaz, şairliğinin yanı sıra fotoğraf sanatında da başarılı eserlere imza atıyor. Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve CEPA Alışveriş Merkezi’nde ortak sergilere katıldı. Yılmaz, Afyonkarahisar’ın doğal güzelliklerini de objektifi ile yorumluyor.

AŞKIN ÜÇ HÂLİ’NDEN
Hükmen
Bir kaybedeni
Bir galibi
Olacaksa aşkın
Ringde seveceksek birbirimizi
Sayılacaksa ona kadar
Herkes coşacaksa
Her düştüğümde
Kalkmıyorum yerden
Havlu atın kenardan dostlar
Hükmen sevileyim ben

HAS BAHÇE’DEN
Biz çocukken masalların sonunda hep
Gökten kırmızı elmalar dökülürdü
Ölmek de yoktu yeminle, dedem gibi
Vaktinde dar-ı bekaya göçülürdü

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi