DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 319521-1,31%
Afyonkarahisar
26°

AÇIK

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Müzik ustaları buluştu – Kocatepe Gazetesi

ABONE OL
25 Nisan 2012 16:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Müzik ustaları buluştu

Müziğin ustaları Afyonkarahisar kültürüne ve türkülerine hayran kaldılar

5. 23 Nisan Çocuk Koroları Şenliği dolayısıyla Afyonkarahisar’a gelen ve
“İhvan-ı Musiki” adlı programa katılan Türkiye’nin müzik alanındaki tanınmış
isimleriyle akademisyenleri, Afyonkarahisar’ın dünden bugüne miras kalan,
halen de yaşatılmakta olan kültürel değerleri için takdir duygularını dile getirdiler

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarı Müdürü Doç. Dr. Uğur Türkmen tarafından organize edilen ve ayda iki kez düzenlenen “İhvan-ı Musiki” adlı söz ve müzik programı AKÜ Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantının açış konuşmasını yapan Türkmen, konukların da katılımıyla sıcak bir sohbet ortamında yürütülen bu programın müzik ve sanat değerlerimizi yeniden hatırlamak ve yaşatmak adına önemli bir adım olduğunu vurguladı ve şehir dışından gelerek toplantıya katılan konuklara özellikle teşekkür etti.
Toplantıda AKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. İsmail Hakkı Nakilcioğlu tarafından Afyonkarahisar kültürü ve marka değerleri hakkında bilgi verilirken, Afyon Musiki Derneği sanatçıları Raif Somer, Ebubekir Özen, Mehmet Ali Adak, Ali Aksoy ve İsmail Engin tarafından da Afyonkarahisar türküleri seslendirildi.
Katılımcılara barkovizyon eşliğinde ilimizi tanıtıcı bilgiler aktaran Nakilcioğlu, beş bin yıl öncesinden bugüne kadar Afyonkarahisar topraklarında Hititler, Frigler, Büyük İskender ve Araplar’ın hüküm sürdüğünü ifade ederek, “tarih boyunca çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan Afyonkarahisar en son Türkler’e kucak açmıştır. Büyük Taarruz bu topraklarda başlamış, Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri de bu topraklarda atılmıştır.” dedi.
Adıyla özdeşleşen bir kent olarak Afyonkarahisar’ın haşhaşla ve tarihi kalesiyle bütünleştiğini belirten Nakilcioğlu, zengin bir tarih, turizm ve kültür mirasına sahip olan ilimizin Frig Vadisi’yle, inanç merkezleriyle, tarihi evleri ve konaklarıyla isim yaptığı kadar, şehre özgü Mevlevihane, Afyon Lisesi, Zafer Anıtı gibi simgelerle de anıldığını dile getirdi. Sucuk, kaymak, ekmek kadayıfı, şekerleme çeşitleri ve zengin yemek kültürüyle damak zevkine hitap eden Afyonkarahisar’ın, Akdağ Tabiat Parkı, yılkı atları, flamingolar, geyikler ve eşsiz doğa güzellikleri ile de göz zevkine hitap ettiğine dikkat çeken Nakilcioğlu, “Yurdumuzun her köşesi özeldir, ama Afyonkarahisar bir başka güzeldir” diye konuştu.
Afyonkarahisar Belediyesi, AKÜ Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü, Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Polifonik Korolar Derneği işbirliğiyle düzenlenen “Beşinci 23 Nisan Çocuk Koroları Şenliği” nedeniyle ilimizde bulunan ve İhvan-ı Musiki programına katılan konuklar, sözlü sunum aralarında Afyonkarahisar türkülerini de mahalli sanatçıların ağzından dinleme fırsatı buldular. Etkinlikte, şefliğini Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Öğr. Gör. Mete Gökçe’nin yaptığı 16 kişilik Üniversite Korosu üyelerince, ünlü bestekârlarımızdan Hacı Arif Bey’in Nihavend makamındaki “Vücud ikliminin sultanı sensin” adlı eserinin icra edilmesi ise programa ayrı bir renk kattı. Etkinlik, “Beşinci 23 Nisan Çocuk Koroları Şenliği” adına pasta kesimi ve ikramı ile sona erdi. (Kocatepe)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.