Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

O Albay Pazartesi Günü Afyon’da

Kosova Prizren’de Alman askerlerine Türk askerinin üniformasının onurunu çiğnetmeyen, İncirlik ABD üssünde ABD’nin plaket ve madalyasını reddeden Emekli Albay Orkun Özeller, 10 Haziran Pazartesi günü Afyon’a gelerek Belediye Başkanı Burcu Köksal’a destek açıklamasında bulunacak

Kosova Prizren'de Alman askerlerine

Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan Emekli Albay Orkun Özeller, kimdir nerelidir? 10 Haziran Pazartesi günü Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burcu Köksal’a destek vermek için kente gelerek Belediye önünde açıklama yapacak olan Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan Emekli Albay Orkun Özeller’in hayatı merak ediliyor.

 

KÖKENİ ÜSKÜP OLUP AİLESİ BURSA’DA YAŞIYOR

Emekli Albay Orkun Özeller’in, 1905 yılında Üsküp’ten gelen aileden olup büyük amcası Kemal Doğan Paşa Atatürk ile Bandırma vapurunda Samsuna ayak basan ekipten biri olduğu bilinmektedir. Özeller, öğretmen bir babanın oğlu olarak 1980 yılından beri Bursa’ya yerleşmiş ve ailesi halen Bursa’da yaşamaktadır.

 

TÜRK ASKERİNİN İTİBARINI KORUYAN YÜZBAŞIYDI

  1. Albay Orkun Özeller, Kuzey Irak’ta ABD askerlerince Türk askerlerinin başlarına çuval geçirildiği utanç verici günden sadece 8 gün sonra, 12 Temmuz 2003 tarihinde Kosova Prizren’de, Kosova Barış Gücünde görevli Türk Yüzbaşı olarak akşam saatlerinde Alman askerleriyle kavga etmek zorunda kalır. Özeller, çarşıda dolaşırken, inzibat olarak görevli Alman askerleri tanıdıkları halde Türk Yüzbaşıyı durdurarak kimliğini görmelerine rağmen itekleyip küfür ederek silahını teslim etmesini istemişlerdi. Silahını vermeyen Özeller, Alman askerlerini tokatlayınca, 4 Alman askeri ellerindeki coplarla Yüzbaşıya saldırınca çevredeki Kosovalılar Türk Yüzbaşıyı savunup Alman askerlerini Prizren sokaklarında kovalamışlardı. Olayın sonunda 4 Alman, kiliseye sığınmak zorunda kalırken, Kosovalılar meydanı Türkiye sloganlarıyla inletmişti.

İNCİRLİK ÜSSÜN’DE ABD MADALYASINI REDDETTİ

  1. Albay Orkun Özeller, Kosova’da yaşanan olaydan 14 yıl sonra 10 Mayıs 2017 tarihinde İncirlik ABD üssünde Türk-Amerikan işbirliği adına ABD’li Albay Kevin Leahy, tarafından DAEŞ’le başarılı mücadelesi nedeniyle madalya ve plaket vermek üzere resmi bir tören düzenlenir. Türk Ordusu adına Albay Orkun Özeller’i kürsüye çağırılır. Kürsüye çıkan Özeller, “Bize ödülü vermek isteyen sizler terörist YPG ile işbirliği içinde olanlarsınız. Bu ödülü kabul etmek onursuzluktur. Bu onursuzluğu ve ödülü reddediyorum!” diyerek kürsüden iner ve töreni terk eder. ABD’lilere kendi üstlerinde bu şoku yaşatan Albay Orkun Özeller, aynı zamanda Kosova Prizren’de Alman askerlerine üniformasının onurunu çiğnetmeyen Yüzbaşı’dır.