DOLAR 16,5429 -2.05%
EURO 17,5614 -1.76%
ALTIN 969,49-2,26
BITCOIN 344122-4,07%
Afyonkarahisar
18°

KAPALI

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Önce onlar bağışladı, şimdi Afyon’dan bekliyorlar

Önce onlar bağışladı, şimdi Afyon’dan bekliyorlar

ABONE OL
12 Şubat 2018 13:44
Önce onlar bağışladı, şimdi Afyon’dan bekliyorlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Önce onlar bağışladı, şimdi Afyon’dan bekliyorlar

Afyon Eğitim Vakfı tarafından İkbal Termal Otel’de, Vakıf’ın faaliyetlerini kamuoyuna duyurmak amacıyla basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Afyonkarahisar Belediye Başkanı ve Afyon Eğitim Vakfı İkinci Başkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Afyon Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser ve Afyon Eğitim Vakfı Genel Sekreteri Emekli Albay Murat Diker katıldı.
GENÇLERİMİZ
İÇİN ÇALIŞIYORUZ
Toplantıda Afyon Eğitim Vakfı’nın çalışmaları hakkında bilgi veren Vakıf Genel Sekreteri Emekli Albay Murat Diker, “Vakfımızın amacı Afyonkarahisar nüfusuna kayıtlı veya Afyonkarahisar doğumlu öğrenim gören ancak maddi imkanlardan yoksun gençlerimizin daha üst seviyede eğitim yapabilmelerini sağlamak, sosyal sağlık ihtiyaçlarını karşılamak, bilim ve sanat dallarında çalışma ve araştırma yapanlara parasal yardımda bulunmak, böylece Türk Gençliğine katkıda bulunmaktır” dedi.
KISA MESAJLA BAĞIŞ TOPLANACAK
1987 yılından bu yana öğrencilere burs verdiklerini belirten Diker, “Kuruluşunu müteakip 1987 yılında yükseköğrenim gören 25 öğrenciye burs verilmiştir. 2016-2017 dönemi için 405 öğrenciye 9 ay süre ile 200 TL verilmiştir. 2017-2018 döneminde ise bursiyer sayısının 425 olması öngörül-müştür. Kuruluşundan bu yana toplam 2999 öğrenciye burs verilmiştir. Bağış miktarının artırılması ve daha çok bağışçıya ulaşmak maksadıyla SMS ile bağış toplanması ile ilgili çalışmalar devam etmektedir” ifadelerini kullandı.
İRTİFAK HAKKI SAHİPLERİNE FIRSAT
Türk Eğitim Derneği Koleji’nin (TED) bulunduğu arsa ile ilgili bir gelişmenin olduğunu, bu gelişmeden doğan fırsatın kullanılması hâlinde önemli bir imkana kavuşacaklarını kaydeden Diker, “Eski Maliye Bakanımız İsmet Attila döneminde Afyon Eğitim Vakfı’na 49 yıllığına irtifak hakkı ile tahsis edilen arsa üzerine bugünkü TED Koleji’nin bulunduğu okullar yapılmıştır. 4706 sayılı yasada yapılan değişiklikle vakfımıza bu arsanın yarı bedelini ödeyerek satın alma imkanı getirilmiştir” dedi.
YÖNETİM KURULU
ÜYELERİNDEN 100’ER BİN LİRA
Afyon Eğitim Vakfı Genel Sekreteri Emekli Albay Murat Diker şöyle devam etti:
“Vakıf yönetiminde bulunan Yönetim Kurulu üyeleri Hüsnü Serteser (Başkan), Burhanettin Çoban (İkinci Başkan), Şuayp Demirel, Yavuz Kocaşaban, A. Salim Pancar ve Metin İplikçioğlu arsa alım kampanyasında öncülük yaparak 100’er bin TL bağış yapmayı taahhüt etmişlerdir. Arsanın satın alınabilmesi için Afyonkarahisar ve başta Ankara ve İstanbul olmak üzere diğer illerde yaşayan Afyonkarahisar’lı hayırsever işadamlarının da destekleri istenecektir.”
DAHA İYİ İCRAAT İÇİN AKAR GEREK
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Afyon Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser de bahse konu arsanın satın alınması için tüm Afyon’a çağrı yaptı. Serteser, “Yeni çıkan, değiştirilen bir kanunla TED Koleji’nin bulunduğu, Milli Emlak’a ait olan arsayı Afyon Eğitim Vakfı’na kazandırmak istiyoruz. Bu konuda da değerli yönetim kurulu üyelerimiz 100’er bin lira bağış taahhüdü verdiler. Taaddüdünü ilk gerçekleştiren Sayın Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban oldu. Hayırsever işadamlarımızdan, yurtdışındaki hemşerilerimizden bu konuda katkı bekliyoruz. Vakıfların daha iyi icraat yapabilmesi için akarlarının olması gerekiyor. Biz de bu konuda arsayı kazandırarak iyi bir gelir elde etmek istiyoruz. Herkes kendi gücünce bu kampanyamıza katılabilir” dedi.
SADECE NAKDİ YARDIM DEĞİL.
MÜLK DE BAĞIŞLANABİLİR
Afyon Eğitim Vakfı’nın çalışmaları hakkındaki değerlendirmesini de basın mensupları ile paylaşan Serteser, “Burslarımızı 2015 yılından itibaren artırdık. 2015 yılında önce 126 olan bursiyer sayımızı bugün 425’e çıkardık. İnşallah daha yüksek miktarları bu yıl ve önümüzdeki yıllarda başarılı öğrencilere veririz. İnşallah onlar da bizi temsil eder ve önemli yerlere gelerek burs sayımızı artırmada etkin olurlar. Bizim en önemli destek kaynağımız Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban oldu. Özveri ile buraya eğitim olduğu için en önemli katkıları sunuyor. Yönetim kurulu üyelerimize de kadın kollarımıza da, burs veren hayırseverlerimize de çok teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca AEV’e ATSO binasında yer tahsisi konusunda ATSO Yönetim Kurulumuz da büyük özveri ve gayret gösterdiler, onlara da teşekkür ediyorum” dedi. Başkan Serteser Afyon Eğitim Vakfı’na bağışların sadece nakdi olarak değil, gayrimenkul olarak da yapılabileceğini hatırlattı.
BU İMKAN KAÇIRILMAMALI
Afyonkarahisar Belediye Başkanı ve Afyon Eğitim Vakfı İkinci Başkanı Burhanettin Çoban da Türk Eğitim Derneği Koleji’nin bulunduğu arsanın çok değerli olduğuna dikkat çekti. Çoban, “Yeni yapılan yasa değişikliği ile irtifak hakkı tesisi edilerek şirketlere, şahıslara verilen hazine arazilerinin satın alınması imkanının tanınmasıydı. Bizim vakfımızın bir avantajı daha var. Eğer vergi muafiyeti tanınan veya kamu yararına çalışan bir vakıf olursa, yapılan faaliyetler de eğitim faaliyeti olursa devletimiz bu arsayı yarı bedeli ile satabiliyor. Bu imkanı kaçırmamamız gerekiyor. İnsanlar, makamlar gelip geçici. Ama o arsayı kimse kıyamet kopuncaya kadar götüremez. Arazimizin olduğu yer Afyornumuz’un en güzel yeri. 22 bin 500 metrekarelik bir alan. Bu fırsatı kaçırmak ne biz idarecilere, ne de biz Afyonkarahisarlılar’a yakışmaz. Bu arsanın alınması ile Afyon Eğitim Vakfının çok daha fazla gelişeceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

AEV’in burs kriterleri neler?

 

Afyon Eğitim Vakfı burs vereceği öğrencileri seçerken son derece titiz bir elemeden geçiriyor. Öncelikle öğrencilerden anne-babası ya da anne-babadan birisi vefat edenler, sonra sırasıyla şehit çocukları, maddi imkanı kısıtlı olanlar, evi kira olanlar, otomobili bulunmayanlar, kardeşleri okuyanlar, değerlendirmeye alınıyorlar. Hiçbir burs detaylı inceleme yapılmadan verilmiyor. Bursu karşılayan hayırseverin talebi doğrultusunda tercihli bursiyer de seçilebiliyor. Bu durumda burs veren hayırsever, AEV’in vergi avantajı nedeniyle aynı paraya, daha çok öğrenciye burs vermiş oluyor. Bakanlar Kurulu kararı gereğince AEV’e yapılan bağışlar vergiden düşülebiliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.