DOLAR 16,6803 -0.03%
EURO 17,5374 -0.14%
ALTIN 975,12-0,08
BITCOIN 332822-4,26%
Afyonkarahisar
17°

PARÇALI BULUTLU

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Orhan: İnsanca yaşam, güvenceli iş istiyoruz

Orhan: İnsanca yaşam, güvenceli iş istiyoruz

ABONE OL
22 Haziran 2022 21:56
Orhan: İnsanca yaşam, güvenceli iş istiyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BES Afyonkarahisar Temsilcisi Ali İhsan Orhan, büro emekçileri olarak eşitlik, adalet, demokrasi ve barış istediklerini belirtti. Orhan, “Biz insanca bir yaşam, güvenceli iş, güvenli bir gelecek istiyoruz.” dedi

 

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Afyonkarahisar Temsilcisi Ali İhsan Orhan, kendilerini yok saydığını ifade ettiği siyasi iktidarı bir kez daha uyardıklarını açıkladı.
BES İl Temsilcisi Ali İhsan Orhan, 1990 yılından bu yana kamu emekçilerinin ekonomik demokratik hakları için mücadele ettiklerini belirtti. Orhan, “30 yılı aşan bu dönemde sayısız eylem ve etkinlik yaptık, örgütlenme hakkı talebiyle çıktığımız yolda toplu sözleşme ve grev hakkı için mücadelemizi bugün de sürdürüyoruz. 12 Eylül askeri darbesi sonrası emekçilerin haklarının gasp edildiği maaş ve ücretlerin baskılandığı dönemlerden, 1994 krizi sonrası uygulanan 5 Nisan kararlarına, 2001 krizinden 2008 küresel ekonomik krizine kadar yaşanan zorlu süreçlerde kamu emekçilerinin yaşadığı mağduriyetlere karşı mücadele etmekten bir gün bile vazgeçmedik. Eğitim sağlık ve sosyal güvenlik başta olmak üzere kamu hizmetlerinin piyasalaşmasından, kamu emekçileri arasındaki ücret adaletsizliğine, adaletsiz ek gösterge sisteminden, kamuya işe alım ve kamuda yapılan görevde yükselme sınavlarında mülakat sınavları marifetiyle yaşanan haksızlıklara karşı mücadele ettik. Bizler; emekli yaşının yükseltilmesinden, emekli maaşlarının düşüklüğüne, kamuda siyasi kadrolaşmalardan, liyakat sistemine, güvencesiz çalışma rejimlerine karşı, iş güvencesine, kamu emekçilerinin insanca yaşam talepleri ile birlikte barış içerisinde demokratik bir ülkede eşit ve özgür yurttaşlık için mücadele ettik, bugün de etmeye devam ediyoruz.” dedi.
“MEMUR-SEN’İN YETKİLİ SENDİKA OLMASININ UTANCINI YAŞIYORUZ”
“Mücadele tarihimizde taleplerimizi görmeyen, gereğini yapmayan siyasi partilerin seçim barajlarının altında kaldığı, siyaset sahnesinden silindiklerini de hep birlikte gördük.” diyen Orhan, “20 yıldır tek başına hükmet olan AKP’de benzer bir sona doğru adım adım gidiyor. Fiilen devam eden tek adam rejiminin, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi ile birlikte resmilik kazanması ile birlikte, kamuda israf, yolsuzluk, kadrolaşma liyakatsiz atamalar, yasama, yürütme ve yargının tek bir kişiye bağlanmasıyla bu günlere geldik. Türkiye’yi A.Ş gibi yönetme iddiasındaki sistemde ülke hisselere bölünerek satılmaya başladı, konut alan yabancılara vatandaşlığın promosyon olarak verildiği, para eden ne varsa haraç mezat satıldığı, geçiş garantili köprü ve yollar, hasta garantili hastaneler, kur korumalı mevduatlarla, emekçilerin ödediği vergiler ile gelir kayıpları; savaş ve güvenlikçi politikalar ile servet sahiplerine aktarıldığı bir sisteme geçildi
‘Kriz teğet geçti, kriz miriz yok’ söylemlerinin yerini ‘Enflasyon yok, hayat pahalılığı var.’ söylemleri aldı. Emekli maaşlarının asgari ücretin, asgari ücretinde açlık sınırının altında kaldığı, yoksulluk sınırının üzerinde maaş ve ücretlerin ayrıcalıklı hale geldiği Maliye Bakanı Nebati’nin dediği gibi dar gelirliler hariç herkesin kar ettiği bir dönemden geçiyoruz. Ekonomik veriler yönünden Cumhuriyet tarihinin en kötü yılını yaşadığımız bir dönemde 2022 yılı için imzalanan yüzde 5+ yüzde 7 maaş zammına imza atan Memur-Sen’in halen yetkili sendika olmasının utancı ile yaşıyoruz. AKP, Memur-Sen ortaklığı ile kamu emekçileri yoksullaşmaya devam ederken bu işleyişin apartı olan TÜİK’e yönetici dayanmıyor.” ifadelerini kullandı.
>> Burcu AYDIN’ın Haberi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.