Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Otizmli Çocuğu Olan Her Aile İçin Bir Sosyal Hizmet Danışmanı Görevlendireceğiz”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, “Otizmli bireyler ve aileleri için ‘Bireysel Sosyal Hizmet Danışmanlığı Modelimizi’ hayata geçiriyoruz.  Bu modelimizle Bakanlığımıza başvurduğu andan itibaren otizmli çocuğu olan her aile için bir sosyal hizmet danışmanı görevlendireceğiz. Bu modelle, otizmli bireyler tanı aldıktan sonra kendilerine ve ailelerine destek olacağız.” dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler

Göktaş, Bakanlığının Afyonkarahisar İl Müdürlüğünde düzenlenen, “Otizmli Bireyler ve Aileleri İçin Bireysel Sosyal Hizmet Danışmanlığı Tanıtım Toplantısı”nda, “ana yurdunda”, engelli bireylerin hayatlarına dokunan kıymetli ailelerle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek sözlerine başladı.

Otizmli bireylerin “Evimizin içinde bir melek var” diyen ailelerinin sevgisiyle, şefkatiyle hayata tutunduğunu belirten Göktaş, “Bakanlık olarak, ‘önce insan’ diyerek dezavantajlı gruplar dahil toplumun tüm kesimlerini kucaklayan bir anlayışla vatandaşlarımızın refahı için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde engelliler için eğitim, bakım, rehabilitasyon, istihdam ve erişilebilirlik başta olmak üzere her alanda önemli politikalar hayata geçirdiklerini vurgulayan Göktaş, “Her engelli birey bizim için özeldir, kıymetlidir. Bu bilinçle hareket ederek engel gruplarına özel, detaylı ve ilerici çalışmalar yürüttük” ifadesini kullandı. Özel gereksinim sahibi her vatandaşa ihtiyacı doğrultusunda destek verdiklerini dile getiren Göktaş, şunları söyledi:

“Bu engel gruplarından biri de otizm. Otizmli bireylerimizin her türlü yaşam ihtiyacının yanı sıra ekonomik ve sosyal desteklerle hayata aktif katılımlarına destek olduk. Bu sosyal desteklerimizden biri de ailelerimizle bir araya gelip hemhal olduğumuz Aile Buluşmalarımızdır. Şunu çok iyi biliyoruz ki otizmden sadece çocuklarımız değil, siz değerli ebeveynlerimiz de oldukça etkilenmektedir. Sorumluluklarınızın farkındayız. Üstlendiğiniz bu sorumluluğu paylaşmak, sizlere bir nebze de olsa destek olmak amacıyla hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Bugün bir araya gelmemiz vesilesiyle sizlerle bir müjdemizi paylaşmak istiyorum: Otizmli bireyler ve aileleri için ‘Bireysel Sosyal Hizmet Danışmanlığı Modelimizi’ hayata geçiriyoruz.  Bu modelimizle Bakanlığımıza başvurduğu andan itibaren otizmli çocuğu olan her aile için bir sosyal hizmet danışmanı görevlendireceğiz. Bu modelle, otizmli bireyler tanı aldıktan sonra kendilerine ve ailelerine destek olacağız. Danışmanlarımız her aileye, ihtiyaçları doğrultusunda belirli aralıklarla takibini yapmak üzere bir çalışma planı oluşturacak. Bu süreçte ailelerimize otizmle ilgili doğru ve geçerliliği ispatlanmış bilgiler sunacağız. Otizmli bireylerin ihtiyaçları ve sunulan hizmetler konusunda ailelerimizi bilgilendireceğiz. Böylece, otizmli bireyin en uygun hizmetlere ulaşması için aileyle birlikte çalışarak karar alma süreçlerine yardımcı olacağız. Ailelerimize psiko-sosyal destek hizmeti vereceğiz. Gerektiğinde ailelerin ekonomik olarak desteklenmesi için sosyal yardım araçlarımızı devreye sokacağız. Kurumlar arası iş birliğinin çok önemli olduğunu biliyoruz. Bu nedenle otizmli bireyler ve ailelerinin hak ve hizmetlerden yararlanabilmesi için Bakanlığımız dışında diğer bakanlıklarla iş birliği halinde bu hizmeti sizlere sunacağız.

Otizmli Çocuğu Olan Her Aile İçin Bir Sosyal Hizmet Danışmanı Görevlendireceğiz

“Her 36 çocukta 1”

Etkili müdahale hizmetlerine ne kadar erken başlanırsa otizmli bireyin gelişimsel ilerleme kaydetme olasılığının o kadar fazla olduğuna dikkati çeken Göktaş, yapılan araştırmaların son yıllarda otizm yaygınlık oranlarının hızla arttığını gösterdiğini söyledi.

Göktaş, 2023 yılında otizm yaygınlığı oranının her 36 çocukta 1 olacak şekilde gözlemlendiğini dile getiren Göktaş, “Bu artış hızı, bizlere otizmli bireyler ve ailelerine yönelik sosyal hizmetlerde geliştirdiğimiz politikaların ne kadar önemli ve yerinde olduğunu bir kez daha ispat etmiştir.” dedi. “Otizm Spektrumlu Bireylere Yönelik Ulusal Eylem Planı” kapsamında faaliyetlerini sürdürdüklerini aktaran Göktaş, şöyle konuştu:

“Eylem planımızla erken tanı için otizm tarama programı ve ardından en etkili hizmetin sunulması için erken müdahale programı oluşturduk. Böylece özel eğitim sisteminin güçlendirilmesini sağladık. Yine Eylem Planıyla bu alanda ihtisaslaşmış bakım modeli geliştirerek otizmli bireylerimize nitelikli bakım hizmetleri sunmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda Afyonkarahisar, İstanbul, Kayseri ve Sakarya’da ihtisaslaşmış 4 yatılı bakım, Ankara, Antalya, Aydın ve Mersin’de 4 gündüz bakım kuruluşumuzla hizmet veriyoruz.Yeni açılacak kuruluşlarımızla birlikte kapasitemizi artırarak hizmetlerimize devam edeceğiz. Bunun yanı sıra ailesi yanında bakımı mümkün olamayan otizmli bireylere ihtisaslaşmış yatılı ve gündüzlü merkezlerimizde bakım hizmeti sunuyoruz. Bu merkezlerimizde otizmli bireylerin ihtiyaçlarının giderilmesi ve sosyal hayata aktif katılımlarını sağlıyoruz. Ayrıca ailelere de destek olduğumuz bu merkezlerimizin kurumsal kapasitesini artırıyoruz. Diğer taraftan II. Ulusal Otizm Eylem Planı için çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. Tüm çalışmalarımızı, kamu kurumlarımız, sivil toplum kuruluşları, üniversitelerle iş birliği içerisinde tüm tarafların taleplerinin alındığı şeffaf bir süreçle yürütüyoruz. Bakım kuruluşlarımızdaki donanımlı ve alanında uzman çalışma arkadaşlarımızla bakım hizmet kalitemizi her geçen gün daha da artıracağız.”

Ailelerimizin hayatını kolaylaştırmak için yeni modelleri uygulamaya koymaya devam edeceklerini de ifade eden Göktaş, “Toplumun her bir ferdinin hiçbir ayrım gözetmeden hayatın her alanında yer almalarının ülkemizin kalkınmasında ve gelişmesinde  önemli katkıları olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

Engellilerin hayatın her alanında aktif rol almaları için devrim niteliğinde politikaları hayata geçirdiklerini ifade eden Göktaş, “Elde ettiğimiz kazanımlarla bugün engellilerimizin farklı alanlarda gösterdiği başarılarla gurur duyuyoruz.  Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye Yüzyılı hedeflerimiz doğrultusunda her birine destek olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Bakan Göktaş toplantı öncesi otizmli çocuklarla Otizm Farkındalık Etkinliği kapsamında beyaz bir beze el basma etkinliğini de gerçekleştirdi.

Otizmli Çocuğu Olan Her Aile İçin Bir Sosyal Hizmet Danışmanı Görevlendireceğiz

Afyon Haber Son Dakika Afyon Namaz Vakti