DOLAR 17,9307 0.15%
EURO 18,3384 0.18%
ALTIN 1.032,690,02
BITCOIN 415446-2,95%
Afyonkarahisar
26°

AÇIK

04:17

İMSAK'A KALAN SÜRE

Özkal: 16 Nisan’da kadınlar evet diyecek

Özkal: 16 Nisan’da kadınlar evet diyecek

ABONE OL
11 Mart 2017 11:59
Özkal: 16 Nisan’da kadınlar evet diyecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Özkal: 16 Nisan’da kadınlar evet diyecek

AK Parti Afyonkarahisar İl Kadın Kolları Başkanlığı tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Korel Otel Termal Otel’de “Birlik ve Beraberlik” yemeği verildi.
DÜZENLEMELER YÜRÜRLÜĞE KONULDU
Program sinevizyon gösterimi ile başladı. AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Ferda Ertürk açılış konuşmasını yaptı. Kadın meselelerinde ciddi mesafe kat edildiğini dile getiren Ertürk; “Dünya Kadınlar Günü, geçen yüzyılın başından itibaren dünyanın pek çok ülkesinde eşitlik hak ve talepleriyle uzun bir mücadeleye girişen kadınların birlik ve dayanışmalarının simgesi olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde 80’li yıllardan başlayarak her yıl artan katılımlarla kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadınlar; eşitlik, söz sahibi olma, hakların hayata geçirilmesi ve koşullarının iyileştirilmesi taleplerini öne çıkartmaktadır. Hamd olsun ki AK Parti iktidarları, anne-çocuk sağlığından, kız çocuklarının okullaşmasına, kadına yönelik şiddetle mücadeleden, iş hayatında ayrımcılığı önlemeye yönelik düzenlemeleri yaptı. Kadına yönelik pozitif ayrımcılık ilkesinin Anayasa ile güvence altına alınmasından, kadının en temel haklarını kullanmasında önünü tıkayan özel-kamu alanı ayrımının sonlandırılmasına kadar pek çok düzenlemeyi yürürlüğe koyuldu. Kadın meselelerinde ciddi mesafe kat etmiştir” dedi.
YENİ SİSTEM
 İSTİKRARIN GARANTİSİ
“Ezelden beri koca bir mirasın taşıyıcısı olan kadınlar” diyen Ertürk şöyle konuştu: “Nitekim 15 Temmuz gecesi, tankların ve kendisine yöneltilmiş namluların önünde bir an bile tereddüt etmeden duran kadınımız, Nene Hatun’ların, Kara Fatma’nın, Şerife Bacı’nın, Gördesli Makbule’nin torunları olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. On bir kadınımız şehit olmuştur. Bu bilinçle, çocuklarımıza güzel bir geleceği, daha güçlü bir ülkeyi miras bırakmak en büyük temennimizdir. Dünyanın giderek pek çok kargaşa ve bilinmeyen bir sürece doğru gittiği, başta BM olmak üzere pek çok kuruluş ve devletin acziyet içinde yaşanan krizleri seyrettiği, yaygın ve derin insanlık krizlerinin olduğu bir atmosfer ile çepe çevriliyken Türkiye’nin statik konumda durması beklenemez. Her konudan daha acil ve ehemmiyetli olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin hayata geçmesi hepimiz için kazanç olacaktır. Mevcut sistemin ülkenin refah, kalkınma yolunda mesafe almasını engeller taşıdığı bilinen bir gerçektir. Yeni sistem ise terörle daha etkin mücadeleyi beraberinde getirecek, yönetimde ve ekonomide istikrarın ve hızın garantisi olacaktır. Bizler kadınlar olarak, savaşlardan, istikrarsızlıklardan, yoksulluklardan en çok kadınların etkilendiği gerçeğini unutmadan istiklal, istikbal ve istikrar için yol almak durumundayız.”
KADININ KONUMU İYİLEŞTİRİLDİ
Programın ikinci konuşmasını Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun eşi Hatice Eroğlu, hemcinsleriyle birarada olmaktan son derece memnun olduğunu ifade etti. AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Özkal, üyesi olduğu TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonunda kadınlara yönelik ayrımcılık içeren her türlü uygulamanın ortadan kaldırılmasını hedeflediklerini vurguladı. Kadınların sosyal, ekonomik, siyasal ve toplumsal alanda konumlarının iyileştirilmesinin AK Parti’nin temel hedefi olduğunu belirten Özkal; “Kadınların sosyal hayatta karşılaştığı engellerin ortadan kaldırılması AK Parti’nin güçlü toplum hedefi için vazgeçilmezdir. Kadın erkek fırsat eşitliğine ilişkin maddeler ve devletin bunu sağlamakla yükümlü olduğu AK Parti döneminde Anayasa’ya eklenmiştir. Ayrıca dini inançları yüzünden ayrımcılığa uğrayan, eğitim özgürlüğü kısıtlanan kadınlarımızın; eğitim ve çalışma haklarını kullanabilmeleri de yine AK Parti hükümetleri döneminde mümkün hale gelmiştir. Ancak sadece yasal düzenlemelerin yeterli olmadığının bilinciyle; yasalarda ayırımcılık sona erdirilse bile, hayatın her alanındaki ayırımcı kalıp ve davranışlardan kurtulmayı hedefliyoruz. Bu amaçla AK Parti olarak eşitliğin ötesine geçen kadına pozitif ayrımcılık tanıyan uygulamalar pratikte hayata geçirdik, geçirmeye de devam edeceğiz” diye konuştu.
16 NİSAN SONRASI
TBMM GÜÇLENECEK
Siyasi hayatı boyunca kadın hakları için ve kadınların refahı için çalışmalar yaptığının altını çizen Özkal şunları söyledi: “Kadın haklarını hayatı boyunca savunmuş, kadınların siyasette daha etkin olması için çaba gösteren bir kadın olarak TBMM’de Afyonkarahisar’ımızı temsil etmenin onurunu yaşıyorum. Sabahlara kadar süren oturumlarda Afyonkarahisar’da doğmuş, büyümüş bir kadın olarak hareketlerimin ve kararlarımız, tüm Afyonkarahisarlıları ve tüm Afyonkarahisarlı kadınların kararları olduğunu hiçbir zaman unutmadım. Afyonkarahisar’dan gelen herkesin ve her talebi, Afyonkarahisarlıların kızı, kardeşi ve ablası olarak elimden geldiğince takip etmeyi sürdüreceğim. Bu düşüncelerle Kurucu Kadın Kolları Başkanı olduğum AK Parti’nin, Türkiye’de kadın kollarının en aktif olduğu partisi olduğunu hatırlatmak isterim. Kadın kollarımızın üye sayısı birçok ülkenin nüfusunu geçmiştir. AK Parti, Türkiye’de kadınların siyasette daha aktif olmasının öncüsü olmuştur. 16 Nisan’da oylayacağımız Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle TBMM güçlenecek. TBMM ve milletvekillerinin etkinliğinin artması, kadınlarımızın mecliste daha güçlü ve daha yoğun temsilini sağlayacak. Devletimiz bürokrasinin ağır yükünden kurtularak, kadın pratikliğindeki gibi hızlı ve etkin bir hükümet sistemine kavuşmuş olacaktır. Kadınlarımızın da bu bilinçle referandumda tercihlerinin ‘evet’ olacağına inanıyor, tüm kadınlarımızın Dünya kadınlar gününü bir kez daha kutluyorum.”
PROGRAMA GENİŞ KATILIM
Yemek programına; AK Pati Milletvekili Hatice Özkal, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun eşi Hatice Eroğlu, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın eşi Emine Çoban, bazı Belediye Başkanlarının eşleri, Belediye ve İl Genel Meclisi Üyeleri, muhtarlar, teşkilat mensupları partili hanımlar, sivil toplum kuruluşu temsilcisi hanımlar katıldı. >> Burcu AYDIN’ın Haberi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.