“Pazar yerlerinde düğün ücretsiz olmalı”

“Pazar yerlerinde düğün ücretsiz olmalı”

SP Afyonkarahisar Merkez İlçe Başkanı Orhan Arslan, yerel ve genel gündeme yönelik yaptığı değerlendirmede Ayasofya’nın ibadete açılmasının sevindirici bir gelişme olduğunu belirtti. Arslan, şehir içi trafik sorununun çözülmemesi halinde emeklerin boşa gideceğini, pazar yerlerindeki düğünlerin ücretsiz yapılması gerektiğini açıkladı

 

Saadet Partisi (SP) Afyonkarahisar Merkez İlçe Başkanı Orhan Arslan partide sadece partililerin katıldığı basın açıklamasında genel ve yerel gündeme yönelik görüş bildirdi.
“HAVAİ FİŞEK KULLANIMINDAN VAZGEÇİLMELİ”
SP Merkez İlçe Başkanı Orhan Arslan, Sakarya’da havai fişek fabrikasında bir patlamasında vefat edenlere ve sonrasında fabrikadan arta kalanları taşıma sırasında şehit düşen 3 askerimize Allah’tan rahmet diledi. Arslan, “Üç askerimiz şehit oldu. 8 vatandaşımız yaralandı. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Taşıma işinde neden asker kullanıldığını ve neden yerinde imha edilmeyip taşındığını da sormadan geçemiyorum. Bilindiği gibi şehitlerden birisi şehrimizden idi. Ateş yakınımıza düştükçe daha fazla hissediliyor. Bir taraftan düğün sezonu olduğu için düğünlerde yapılıyor. Düğünlerde havai fişekler atıldıkça insanın aklına hayatını kaybedenler geliyor. Havai fişek atıldığında çıkan sesten rahatsız olan pek çok insan var. Hasta olanlar var, yaşlılar var, mesaiden gelip uyuması gerekenler var, bebekler var vs. Ayrıca yanlış kullanıp etrafa zarar verenler de az değil. Buradan tüm halkımıza bir çağrıda bulunuyorum. Gelin havai fişek kullanmaktan vazgeçelim. Ne canlar yansın, ne de kimse rahatsız olsun.” dedi.
“AYASOFYA SADECE CAMİ
OLARAK KULLANILMALI”
Uzun bir aradan sonra Ayasofya Camiinin ibadete açılmasıyla güzel bir haber alındığını belirten Arslan, “Bir kararname ile ibadete kapatılan Fatih Sultan Mehmet Hanın kendi parasıyla satın alarak vakfettiği, vakfederken cami olarak kullanılması gerektiği, cami olarak kullanılmadığında sorumlulara lanet ettiği Ayasofya Camiinin ibadete açılmasına karar verilmiştir. Kararda imzası olan herkese teşekkür ederim. Ayasofya’yı her zaman gündemde tutan Milli görüşçüleri de ayrıca tebrik ediyorum. Yapılan baskılara boyun eğmeyelim ve Ayasofya’yı sadece ama sadece cami olarak kullanalım.” ifadelerine yer verdi.
“AYASOFYA SEVİNDİRSE DE
EKONOMİ ÜZÜYOR”
TÜİK’e göre Haziran ayında enflasyon yüzde 1,13 artarken, yıllık bazda yüzde 12,62’ye yükseldiği resmi rakamını hatırlatan Arslan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir de gerçek enflasyon yani vatandaşın enflasyonu var ki bundan çok daha can yakıcı. Rakamlarla oynayabilirsiniz. Gazetelerde ve televizyonlarda, her gün ümit pompalayabilirsiniz. Ama sıkıntıyı yaşayan halkın derdine derman olmadığınız sürece bunların hiç birinin etkisi kalmaz. İşi olmayan insan iş istiyor, laf değil. Çalışan insan geçimini sağlayacak bir ücret istiyor. Uzun bir eğitimden sonra üniversiteden mezun olan gençler, kendi hayatını idare edecek bir iş istiyor. 4 buçuk milyon işsiz. Türkiye belli bir zaman zarfında dünyadaki 10 büyük ekonomiden birincisi olacaktı. Şimdi biz, Afrikalı ülkelerle bile ekonomi yarışını kaybetme noktasına geldik.”
“ÇOKLU BARO TASARISINI CUMHURBAŞKANI İMZALAMAMALI”
Çoklu baro düzenlemesinin sakıncalı olduğunu daha öncede açıkladıklarını belirten Arslan, “Ancak iktidar baroların tamamının karşı çıkmasına karşılık bu işi sürdürmeye devam ediyor. Tasarı meclisten geçti bir tek Cumhurbaşkanı kaldı. Ümit ediyor ve bir çağrı yapıyoruz; Sayın Cumhurbaşkanı bu tasarıyı imzalamaz ve tekrar görüşülmesi için meclise iade eder.” ifadelerine yer verdi.
“MİLLETİN PARASINI HEBA
EDENLER HESAP VERMELİ”
“Basından takip ettiğimiz kadarı ile yeni müze inşaatı için yeniden ihaleye çıkılacakmış. Hayırlı olsun.” diyen Arslan, “Şunları da sormadan geçemeyeceğim; daha önce yapılan ihale de tamamı bitirilecek şekilde bir proje değil miydi? Eğer öyleyse neden bitirilmeden teslim alındı? Yüklenici işi bitirmeden mi teslim etti? Yükleniciye eksik iş yapmaktan dolayı ceza kesildi mi? ‘Daha önce yıpranmalar dolayısıyla bir bütün olarak ele alındı.’ deniyor bu yıpranmaların sebebi nedir, sorumluları kimlerdir? Bu konuda bir soruşturma yapılıyor mu? Milletin parasının heba edilmesine göz yumanlar kim olursa olsun hesap vermelidir.” dedi.
“TRAFİKTE İYİ ÖRNEKLER ÖDÜLLENDİRİLMELİ”
Geçtiğimiz hafta İl Emniyet Müdürü Ali Temiz’in “Vatandaşın karşısına her alanda ceza ile çıkmak istemiyoruz.” açıklamasına dikkat çeken Arslan, “Sayın Emniyet Müdürü ceza yazmaktan mutlu olmadıklarını ifade etmiş. Güzel bir yaklaşım, tebrik ediyorum. Bazen ödül ile yaklaşmak gerektiğini de düşünüyorum. Yılın en iyi minibüs şoförü, servis şoförü, yılın en iyi sürücüsü gibi toplumu iyiye sevk edecek uygulamalar yapılmasını tavsiye ediyorum. Unutulmamalıdır ki marifet iltifata tabidir.” ifadelerini kullandı.
”BELEDİYE BİR ASANSÖRÜ
YAPTIRAMIYOR MU?”
Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in yaptığı açıklamalarda bir takım şeyler yapmaya çalıştıklarını bildirdiğini belirten Arslan, “Allah yapacakları faydalı hizmetlerde yardımcıları olsun. Ancak şehrimizin birinci problemi trafiktir. Bunu kendisi de bilmektedir. Ancak 15 ay geçmesine rağmen trafik sorununun çözümü için ciddi bir çalışma yapılmamıştır. Eski stadyumun olduğu yere bir asansörlü üst geçit yapma kararı aldılar. Takdir ediyorum. Ancak neredeyse bir aydır hiçbir çalışma yok. Müteahhitler 2-3 ayda 10 katlı apartmanın kaba inşaatını bitiriyor. Belediye bir asansörü yaptıramıyor. Böyle söyleyince muhalefet oluyoruz. Takdir halkımızındır.”dedi.
“TRAFİK ÇÖZÜLMEDEN EMEKLER KARŞILIK BULMAZ”
Coğrafi işaret alınsa da, gastronomi şehri olunsa da, motokros şampiyonası düzenlense de trafik sorunu çözülmeden bunların hiçbir anlamı olmayacağını belirten Arslan, “İl dışından gelecek insanlar bu reklamlara bakarak şehrimize gelecek ancak bu trafiği görünce bir daha gelmemeyi düşünecektir. Eşine dostuna ‘Sakın gitmeyin, berbat bir trafik var.’ diyecektir. Onun için biz her şeyden önce trafik sorununu çözmemiz gerekir. Nasıl çözüleceği konusunda daha önce düşüncelerimizi bildirmiştik. İsterlerse tekrar açıklayabiliriz. Ayrıca Sayın Başkanın açıklamalarında çok defa millet bahçeleri açılışından söz ediyor. İnsanın karnı açken, cebinde parası yokken millet bahçesini ne yapsın? Önce insanımıza istihdam sağlayan projeler yapın, yaşamı kolaylaştırın sonra millet bahçeleri yapın. Aç karına çay mide bulantısı yapar. Çayın bedava olması da bunu değiştirmez.” ifadelerini kullandı.
“PAZAR YERİ ESNAFIN OLMALIYDI”
Katlı Pazar yerine açılan tekstil atölyesinin istihdam oluşturacak algısıyla olumlu karşılandığını dile getiren Arslan, “Katlı Pazar yerinde ki esnafı mağdur edecek durumlar olmamalı. Pazar esnafının dışarıda kalması sanki dağdan gelip bağdakini kovmuş gibi bir algı oluşturuyor. Bina üzerindeki “Katlı Pazar Yeri” yazısının sökülüp, “falan tekstil” yazılması bu algıyı daha da artırıyor. Ayrıca belediye neden pazaryerini verdi? Organize sanayi bölgesinde hiç yer yok mu? Bilindiği gibi orası kamuya açık olacak şekilde hibe edilmiş bir arazi idi. Bir kişiye tahsis edilmesi kanuna aykırı değil mi?”
“PAZAR YERLERİNDE
DÜĞÜN PARASIZ OLSUN”
Afyonkarahisar Belediyesi’nin bazı semt pazarlarında düğün yapılmasına karşılık 600 TL alınmasına karar verdiğini belirten Arslan, “Belediyenin düğünde ne gibi hizmeti olacak? Bu para ne için? Elektrik mi verecek, temizlik mi yapacak? İzin alırken gerekli şartlar imzalanır, yerine getirmediği takdirde cezasını alırsınız. Boş duran yer için ne parası?” diye sordu.
“BAYRAKTEPE’DE MEZAR
FİYATLARI DAHA UYGUN OLMALI”
Orhan Arslan, Belediye’nin Bayraktepe Mezarlığında kabir satışları yaptığını, fiyatların daha uygun tutulması gerektiğini ve kar amacı güdülmemesini belirtti. Arslan, “Yapılan masraflar için cüzi bir miktar alınabilir ancak 4,5- 5 bin TL yüksek bir rakamdır. Bir de mezarlığa giden yolda hiçbir bakım yok. Daha önce de dile getirmiştik. Ataköy’de bir köprü yapımına başlandı 2 yıl önce. Ayakları yapıldı ardından bir yıl hiçbir şey yapılmadı. Bir yıl sonra üst plakası atıldı. Yaklaşık 6 aydır gene bir faaliyet yok. Neden bekletiliyor? Yol kenarlarındaki topraklar, yola sarkan ağaçlar trafiği ciddi şekilde sıkıntıya düşürüyor. Mezarlığa giderken havadan gidiyorsunuz? Bu yoldan geçerken hiç mi rahatsız olmuyorsunuz? Gerçekten hayret ediyor insan.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

E-Gazete Arşivi