DOLAR 17,9386 0.19%
EURO 18,3193 0.14%
ALTIN 1.033,21-0,02
BITCOIN 410160-3,86%
Afyonkarahisar
26°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

PISA 2021’de 43 okuldan  biri Afyon RSP Koleji olacak

PISA 2021’de 43 okuldan biri Afyon RSP Koleji olacak

ABONE OL
2 Haziran 2021 21:42
PISA 2021’de 43 okuldan  biri Afyon RSP Koleji olacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyaca kabul gören ve 85’den fazla ülkenin katılacağı PISA 2021’de Türkiye’yi temsil edecek 43 okuldan biri Rahmiye Sare Palalı (RSP) Teknik Koleji oldu

 

PISA yetkilerinin okuldan seçeceği öğrenciler ile PISA 2021 Pilot Uygulaması 9-10 Haziran 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek.
AFYON’DAN RSP TEKNİK KOLEJİ SEÇİLDİ
PISA olarak kısaltılan Uluslar Arası Değerlendirme Programı OECD tarafından 1997 yılında kuruldu. Dünyada 15 yaşındaki 600 bin öğrenciyi sınayan bu uygulamaya göre sınama sonucunda ülkelerin eğitim seviyesi sonucu çıkıyor. Dünyaca kabul gören ve 85’den fazla ülkenin katılacağı PISA 2021’de Türkiye’yi temsil edecek 43 okuldan biri RSP Teknik Koleji oldu. “Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı” olan PISA, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından 3’er yıllık dönemler hâlinde, 15 yaş grubundaki öğrencilerin kazanmış oldukları bilgi ve becerileri değerlendiren sınavın pilot uygulamasına Afyonkarahisar’dan Özel AOSB Rahmiye Sare Palalı Teknik Okulları seçildi.
“ÖĞRENCİLERİN BİLGİ VE BECERİLERİ ÖLÇÜLÜYOR”
Türkiye’den 43 okulun, Afyonkarahisar’dan iki okulun seçildiği PISA 2021 Pilot uygulaması için seçilen Özel AOSB Rahmiye Sare Palalı Teknik Okulları öğretmenlerine İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ölçme ve Değerlendirme Merkezi öğretmenleri tarafından bilgilendirme yapıldı.
Toplantı sonrası konuşan RSP Teknik Okulları Müdür Yardımcısı ve PISA Koordinatörü Samet Sönmez şunları kaydetti: “PISA’nın temel amacı, öğrencilerin okulda öğrendikleri bilgi ve becerileri günlük yaşamda kullanma becerisini ölçmektir. Ayrıca gençlerimizi daha iyi tanımak; onların öğrenme isteklerini, derslerdeki performanslarını ve öğrenme ortamları ile ilgili tercihlerini daha açık bir biçimde ortaya koymaktır. PISA’da zorunlu eğitimin sonunda örgün eğitime devam eden 15 yaş grubundaki öğrencilerin; Matematik okuryazarlığı, Fen Bilimleri okuryazarlığı ve Okuma Becerileri konu alanlarının dışında, öğrencilerin motivasyonları, kendileri hakkındaki görüşleri, öğrenme biçimleri, okul ortamları ve aileleri ile ilgili veriler toplanmaktadır. Bu veriler değerlendirilerek ülkelerin eğitim seviyesindeki sıralaması belirlenmektedir. Biz de öğrencilerimize verdiğimiz kaliteli eğitimin bu konu da öğrencilerimizi geliştirdiğini düşünüyoruz. Tüm okulumuzda afişler, el ilanları ve bu konunun işleneceği dersler ile PİSA bilincini öğrencilerimizde oluşturmak istiyoruz.”
“UYGULAMADA DEĞİŞİK SORULAR VAR”
Proje hakkında bilgilendirme yapan İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ölçme ve Değerlendirme Merkezi Matematik Öğretmeni Münibe Gülle şu ifadeleri kullandı: “PISA uygulaması kâğıt – kalem ve bilgisayar tabanlı olmak üzere iki türlü olarak uygulanmaktadır. Bilgisayar Tabanlı değerlendirmede kâğıt – kalem uygulamasında kullanılan sorular interaktif olarak hazırlanmış biçimde bilgisayar ortamında öğrencilere sunulmaktadır. Öğrenciler, taşınabilir belleklere yüklenmiş sorulara kendilerine verilen şifreler aracılığıyla erişebilmektedir. Uygulamada karmaşık çoktan seçmeli, açık uçlu, kapalı uçlu gibi değişik soru türleri yer almaktadır. Ayrıca öğrencilerin başarılarını etkileyen değişkenler hakkında bilgi toplamak amacıyla öğrencilere, öğretmenlere ve okul yöneticilerine anketler uygulanmaktadır.”
“TEKNİK LİSELERDEN
SEÇİLEN TEK OKUL OLMAK GURURLANDIRDI”
RSP Okul Müdürü İbrahim Çakal, Türkiye genelindeki Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri arasında bir tek Rahmiye Sare Palalı Teknik Kolejinin seçildiğini kaydederek, “PISA 2021 Pilot Uygulaması için ülkemizde seçilen 43 okuldan biri olmak, ilimizde Dinar Fen Lisesi ile birlikte seçilen iki okuldan biri olmak ve Türkiye’de Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri arasında seçilen tek okul olmak bizi gururlandırdı.” dedi. >> Ş. Cüneyt BURSALIOĞLU’nun Haberi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.